koku.gen.tr https://www.koku.gen.tr Koku, Koku Türleri ve Özellikleri tr-TR hourly 1 Copyright 2019, koku.gen.tr Mon, 23 May 2016 00:00:00 +0000 Tue, 12 Nov 2019 00:00:00 +0000 60 Toprak Kokusu https://www.koku.gen.tr/toprak-kokusu.html Thu, 15 Nov 2018 07:44:17 +0000 Toprak kokusu, yeryüzünde yaşayan hemen hemen bütün insanların kabul gördüğü ve beğendiği en güzel on kokudan birisi olarak seçilmiştir. Yağmurun yağması sonrasında etrafa yayılan baş döndürücü, hoş ve aynı zamanda r Toprak kokusu, yeryüzünde yaşayan hemen hemen bütün insanların kabul gördüğü ve beğendiği en güzel on kokudan birisi olarak seçilmiştir. Yağmurun yağması sonrasında etrafa yayılan baş döndürücü, hoş ve aynı zamanda rahatlatıcı bir özelliği vardır. Koku öyle güzeldir ki insanda yaşama sevinci, yaşama umudu yeşerttiniz gibi yaşamın doğanın ne kadar güzel olduğunu da hatırlatmaktadır.

Yağmur yağdıktan sonra meydana gelen bu güzel kokunun aslında toprağın kendi kokusu olmadığını, toprakta yaşayan bir bakterinin bu güzel kokuya sebebiyet verdiğini söyleyebiliriz. Actinomycetes adlı bu bakteri grubunun içerisinde yer alan bazı bakteriler özellikle bu kokuyu oluşturmaktadır. Toprakta yaşamını sürdüren en en küçük bakteriler olarak bilinmektedirler. Özellikle nemli ortamlarda ve karanlığın fazla olduğu ortamlarda yaşamlarını sürdürmektedirler. Şöyle bir durum da vardır ki, yaz aylarının sıcaklığında bile bazen bu kokuyu alabilmekteyiz. Bunun sebebi ise bu bakterilerin üretmiş oldukları sporlar ile alakalıdır. Sporların öyle bir güçlü yanları vardır ki, bakterilerin yaşamlarına uygun olmayacak ortamlarda bile onları hayatta tutabilmektedirler. Yaz sıcaklarında meydana gelen kuraklık ise bu bakteri türü için tehlike oluşturabilmektedir.Toprak Kokusu 

Bakterilerin üretmiş oldukları bu sporlar yağmur yağdıktan sonra oluşan güzel kokuya sebebiyet vermektedir. Şu durum unutulmamalıdır ki, toprak kokusu sadece nemli havalarda meydana gelir, kokusunu çevreye özellikle yayar. Yaz aylarında, toprak kokusu  kendisini çok belli edemiyorsa eğer bunun sebebi ise var olan sporların topraktan gün yüzüne çıkmakta güçlük çekmelerindendir. Sporların koku alma duyumuza gelmesini sağlayan neden nemli havadır. Yani aslında koku topraktan gelmemektedir. Bakterilerin üretmiş olduğu sporlardan kaynaklanmaktadır.
]]>
Amonyak Kokusu https://www.koku.gen.tr/amonyak-kokusu.html Fri, 16 Nov 2018 02:54:41 +0000 Amonyak Kokusu, Hidrojen ve azot birleşimi olan, birtakım aminoasitlerin deaminasyonundan ve aminler ve nükleik asit gibi kaynaklardan meydana gelen amonyak, oldukça keskin kokulu bir gazdır. Suda çözünebilen ve oldukça zehirli bir a Amonyak Kokusu, Hidrojen ve azot birleşimi olan, birtakım aminoasitlerin deaminasyonundan ve aminler ve nükleik asit gibi kaynaklardan meydana gelen amonyak, oldukça keskin kokulu bir gazdır. Suda çözünebilen ve oldukça zehirli bir artık ürün olan amonyak, kimyada NH3 formülü ile gösterilir.

Amonyak OH iyonu içermemesine rağmen zayıf baz özelliğine sahiptir ve gazlaşma gizli ısısının oldukça yüksek olmasından dolayı sanayi tesislerinde soğutucu olarak da kullanılabilmektedir. Atmosfer basıncında - 33.34 ℃ kaynama noktası olan amonyağın, melokül ağırlığı,  17, 0304 g/ mol dür ve -78 ℃ olmasından dolayı havada gaz halinde bulunur. Molekül şekli üçgen piramit şeklinde olan amonyak maddesinin, molekülleri polar olmasından dolayı su içerisinde yüksek miktarda çözünebilir. Amonyak, ilaç, parfüm, gübre ve boya gibi birçok maddenin sentezleme işleminde ilk olarak kullanılmaktadır. Aynı zamanda temizlik maddelerinde de kullanılan amonyak, canlılar için oldukça zehirli bir maddedir ve kullanılırken kesinlikle dikkat edilmesi gerekmektedir. 

Kovalent bağlı bir bileşik olan amonyak, insanın gözünü yaşatacak ve bunun akmasına sebep olacak kadar keskin bir kokuya sahiptir. Ticari amaç için kullanılmakta olan ve amonyak olarak bildiğimiz sıvı, amonyak gazı değildir. Amonyağın suyun içerisinde erimiş halde bulunduğu amonyum hidroksittir. Oldukça kuvvetli bir alkali olan amonyum hidroksit evlerimizde temizlik malzemesi olarak kullanılabilir. Sanayide azot ve hidrojenin sıkıştırılmasıyla, kızgın demir yada platinyum üzerinden getirilmesi ile ve fabrikaların bacasından çıkan dumanların arıtılması sonucu elde edilebilen amonyak gazının zararlarından korunmak oldukça önemlidir. 

Amonyak KokusuAmonyak kokusuna maruz kalmanın zararları, çok güçlü ve etkili bir madde olan amonyak maddesinin 5-25 ppm arasında kokusu hissedilebilir ve uzun süre boyunca amonyak kokusuna maruz kalındığı takdirde zehirleyici bir etkiye sahiptir.  
 • Amonyak kokusu, insana fenalık verir ve gözleri yaşayabilir. Aşırı derecede amonyak kokusunda bulunduğu takdirde ise, kan tükürmeye bile neden olabilir ve aynı zamanda akciğer hastalıklarının tetiklenmesinde de büyük bir etkiye sahiptir.
 • Amonyak kokusu, aşırı solunduğu takdirde, solunum yollarında şiddetli tahrişlere sebep olabilir ve akciğerlerde ciddi hasarlara neden olup ölüme sebebiyet verebilir.
 • Amonyak kokusu, aşırı derecede solunması durumunda burun kısmında yanmalara neden olur.
 • Amonyak kokusu solumak, bayılma ve yorgunluk gibi durumlara neden olabilir.

Amonyak kokusunun salunmasından dolayı oluşabilecek zehirlenme durumlarında, hastalar bulunduğu ortamlardan uzaklaştırılmalı ve açık havaya çıkarılmalıdır ve ortamın camları açılarak içeriye temiz havanın girmesi sağlanmalıdır. Aynı zamanda hastaya süt ve yoğurt gibi besinler verilebilir. Amonyak kokusuna maruz kalan kişiler, sonradan bronşit, akciğer ve nefes borusu ödemleri oluşması nedeniyle mutlaka sağlık gözetiminde bulundurulması gerekir.
]]>
Rutubet Kokusu Nasıl Giderilir https://www.koku.gen.tr/rutubet-kokusu-nasil-giderilir.html Fri, 16 Nov 2018 05:23:02 +0000 Rutubet kokusu nasıl giderilir, rutubet kokusu her yerde oldukça rahatsız edici bir sorundur. Bu sorun nem birikiminden kaynaklanır. En fazla etkili olduğu alanlar evlerdeki kuzeye bakan duvarlardır. Ancak diğer duvarlarda olmayacak diy Rutubet kokusu nasıl giderilir, rutubet kokusu her yerde oldukça rahatsız edici bir sorundur. Bu sorun nem birikiminden kaynaklanır. En fazla etkili olduğu alanlar evlerdeki kuzeye bakan duvarlardır. Ancak diğer duvarlarda olmayacak diye bir durumda yoktur. Böyle bir sorunu olanların evde bazı önlemler alması faydalı etkiler yapacaktır. Özellikle bu alanların sıkça havalandırılması önemlidir. Havalandırma ve güneş ışığının yetersiz olması rutubet kokusunu arttırır. Bunlar havadaki nemin fazlalaşmasına neden olur. Rutubet oluştu mu evde koku olmaması mümkün değildir. Rutubet kokusunun giderilmesi için yapmanız gerekenlere uyarsanız sorunu en azından hafifletebilirsiniz.

Rutubet Kokusu Nasıl GiderilirRutubet kokusu için neler yapılabilir

Evlerde özellikle giysi dolapları ve diğer dolap içlerinde rutubet kokusu daha etkili olabilir. Bu genellikle dolap ve duvar arasındaki mesafenin olmamasından kaynaklanır. Bu rutubet kokusunu gidermek için öncelikle duvar ve dolap arasına mesafe koymanız gerekir. Biraz dolabı duvardan uzaklaştırırsanız bunu başarırsınız. Daha sonra dolap içindeki giysileri, eşyaları boşaltarak, içini sirkeli suyla iyice silin. Sirke kokuyu emcek ve uzaklaştıracaktır. Bu esnada 2-3 gün dolap kapaklarını açarak havalandırın. Bunu yaptığınızda dolabın içi boş olsun. Rutubet kokusu gittiğinde dolabınızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Dolapları sirkeli suyla silmenize rağmen rutubet kokusundan kurtulamadıysanız, dolaplarınıza hoş kokulu kuru çiçeklerde koyabilirsiniz. Özellikle lavanta bu konuda iyi bir sonuç verir. Baskın kokusuyla dolaptaki rutubet kokusunu önleyebilir. Ayrıca bir sprey şişesine koyduğunuz yumuşatıcıyı dolap içlerine sıkabilirsiniz. Bunu sıkça tekrarlarsanız kokunun giderilmesinde başarılı olabilirsiniz.

Rutubet kokusu en fazla soğuk odalarda etkili olabilir. Böyle yerlere banyodaki buharın, mutfaktaki yemek buharının gitmesine engel olmanız gerekir. Nemin artması soğuk odalarda rutubet kokusuna yol açar.

Evdeki rutubet kokusunun giderilmesinde en etkili yöntemlerden biri evi havalandırmaktır. Yazın bunu yaparken pek zorlanmazsınız. Ancak kışın evi havalandırmaya daha çok özen göstermelisiniz. Çünkü kışın nem oranı daha fazla olur. En azından kışın 2-3 saat ortamın havalanmasını sağlamalısınız. Yazın gün boyu pencereleri açarak havalandırma yapabilirsiniz.

Evdeki rutubet kokusu sizleri rahatsız ettikçe huzursuz olabilirsiniz. Bunun için evde hazırlanmış özel karışımlar bile kullanabilirsiniz. Rutubet kokulu eşyaları temizlemek için az miktarda kahve telvesiyle toz hardalı karıştırarak, eşyalarınızı bununla ovabilirsiniz. Kokunun azaldığını sizlerde görebilirsiniz.

Rutubet kokusu evdeki fazla nem yüzünden ortaya çıkar. Bu yüzden nemi azaltacak önlemler alınmalıdır. Bunun için nem alma cihazları size yardımcı olabilir. Evinize bu cihazlardan koyabilirsiniz. Daha kokuyu oluşmadan önlemiş olursunuz.

Evde yetiştirilen bitkilerde nemi arttıran unsurlardır. Bu nedenle evde rutubet kokusu hissediyorsanız, bitki yetiştirmemelisiniz. Eğer balkonunuz varsa bitkileri balkona çıkarın. Balkonunuz yoksa pencere önlerine koyabilirsiniz. Bunun dışında bitkileri evde tutmamalısınız.

Rutubet kokusunu gidermek için bir sprey şişesine biraz suyla karıştırılmış çamaşır suyu koyarak, duvarlara sıkabilirsiniz. Ancak çamaşır suyunun ağartıcı özelliğini unutmayın. Bunu uygun yerlere sıkmaya çalışın. Bu işlemi yaptığınızda evdeki rutubetli alanları toz deterjanla hazırladığınız suyla silebilirsiniz. Bunun için arap sabunu da kullanabilirsiniz. Bu işlemin ardından evinizi güzelce havalandırmalısınız.
]]>
Ayak Kokusuna Ne İyi Gelir https://www.koku.gen.tr/ayak-kokusuna-ne-iyi-gelir.html Fri, 16 Nov 2018 07:47:06 +0000 Ayak kokusuna ne iyi gelir; Gün boyunca ayakkabılarla durmak zorunda kalanların korkusu rüyasıdır ayak kokusu. Özellikle erkeklerin sık sık şikayet ettikleri bir durumdur ayak kokusu ne yapılırsa yapılsın bu kokudan kurtulmanın Ayak kokusuna ne iyi gelir; Gün boyunca ayakkabılarla durmak zorunda kalanların korkusu rüyasıdır ayak kokusu. Özellikle erkeklerin sık sık şikayet ettikleri bir durumdur ayak kokusu ne yapılırsa yapılsın bu kokudan kurtulmanın yolu yok sanılsa da ayak kokusu ile baş etmek pek ala mümkündür. Bazı insanlar da ayak kokusu genetik olsa da bazılarında da giydikleri çoraplardan ve ayakkabı seçimlerinden oluşmaktadır. Özellikle çalışan bir çok insan akşama kadar ayakları ayakkabı içerisinde olduğundan  ve terlemeler den dolayı ayakta koku oluşmaktadır. Bu kokulardan kurtulmanın bir çok yolları bulunmaktadır. Örneğin doğal kürler hazırlayıp ayaklarımıza masaj yaparak, ayaklarımızı yıkadığımız suyun içerisine hem ayaklarımızı dinlendirecek hemde kokusunu giderecek bir takım esanslı yağlar ekleyerek ayak kokusundan kurtulabiliriz. Ayrıca çorap içerisine pudra serperek ayakların terlemesini önleyerek ayak kokusunu da önlemiş oluruz. Gün içerisinde sık sık çorap değiştirmek ayakları iyice sabunla yıkamak her yıkamadan sonra parmak araları da dahil iyice kurulamak ayak kokusunu hem önler hemde kokan ayaklardaki kokuyu alır. 

Ayak Kokusuna Ne İyi GelirAyak kokusunu iyi gelen bir takım doğal yöntemler; 

Herkesin ayak kokusundan kurtulmak için  bir takım yöntemleri bulunmaktadır. Bu yöntemlere bir kaç tane de ben eklemek isterim İçlerinden kendi teninize en uygun olanı seçer uygularsınız.

Lavanta yağı; Bildiğiniz üzere lavanta yağı ciltteki ölü ölü bakterileri temizler. Bu ölü bakteriler ayakta kokuya yol açtığından dolayı lavanta yağı sayesinde ölü derilerle birlikte kokudan da kurtulmuş oluruz. Lavanta yağını ayaklara uygulamak için bir leğenin içerisine ayaklar batıncaya kadar ılık su dolduruyoruz. İçerisine birbir tatlı kaşığı kadar yaklaşık 20 samla lavanta yağı damlatıp 10 dakika ayaklarımızı bu suda bekletiyoruz. Daha sonra steril eldiven giyip parmak aralarımız ve topuklarımız da dahil ayaklarımıza suyun içerisinde 5 dakika masaj uygulayıp sudan çıkartıyoruz ve iyice kuruluyoruz.  

Sirke; Sirke ile ayak kokusundan tamam kurtulmak mümkündür. Sirke bir bütün mikrobik bakterilerin ölmesinde kesin çözümdür. Bu nedenle ayaklarımız da özellikle de topuklarımızda koku yapmak ta etkili olan bakterileri yok ederek kokuyu ortadan kaldırır. Bir leğenin içerisine su doldurup içerisine 1 su bardağı sirke ekleyip ayaklarımızı 15-20 dakika bekletiyoruz. Daha sonra ayaklarımız da sirke kokusu kalması için sabunla yıkayıp bol su ile durulayıp iyice kuruluyoruz. 

Çay ve karbonat karışımı; Karbonat ve çay bakterilere karşı savaş açarak ayak kokusunu önler. Ayakta terleme ve kokuya karşı önlem almak istiyor iseniz mutlaka bu karışımı denemelisiniz. Derince bir leğene ılık su doldurup içerisine iki su bardağı demli çay ve iki tatlı kaşığı karbonatı ekleyip karıştırıyoruz. Ardından ayaklarımızı bu karışımın içerisinde 20 dakika bekletip sonra parmak aralarımız da dahil iyice kurutuyoruz. 

Not: Önermiş olduğum doğal yöntemleri İki güne bir uygulamanızda fayda var. Ayrıca sürekli ayak kokusu her gün bir defa ayak kokuları gidinceye kadar uygulamaları daha uygundur. 
]]>
Apış Arası Kokusu https://www.koku.gen.tr/apis-arasi-kokusu.html Fri, 16 Nov 2018 21:35:22 +0000 Apış Arası Kokusu, Çağın ciddi rahatsızlıklarından biri olan apış arası kokusu, oldukça rahatsız edici bir sağlık problemidir. Çoğunlukla kişisel bakımına dikkat etmeyen kişilerde rastlanılan bu koku türü spor ve atle Apış Arası Kokusu, Çağın ciddi rahatsızlıklarından biri olan apış arası kokusu, oldukça rahatsız edici bir sağlık problemidir. Çoğunlukla kişisel bakımına dikkat etmeyen kişilerde rastlanılan bu koku türü spor ve atletizmi ile uğraşan insanlarda daha fazla oluşmaktadır. Apış arası kokusunun oluşmasında en önemli neden kasık bölgelerinde bulunan iç çamaşırının naylon olması veya bu bölgelerde kıllanma durumlarda kişisel bakımın yapılmamasından dolayı ortaya çıkmaktadır. Hakeza bu rahatsızlık özellikle kış aylarında naylon içlik giyilmesi hasebi ile çok fazla ortaya çıkmaktadır. Apış arası kokusu bir kişinin ciddi bir koşma gerçekleştirmemesi veya üst değiştirmemesi halinde çevredekiler tarafından hissedilir. Bu koku türü rahatsız edici bir niteliktedir. Böyle bir rahatsızlık ile karşı karşıya kalan kimsenin yanına yaklaşıldığı taktirde ekşi ve bayat bir koku ile karşı karşıya kalınmış olur. Öyle pantolon giyen bir kimsede dışarıdan sohbet eden birinin bu kokuyu alması imkansızdır. Ancak gece yatarken gün içerisinde yorgun düşen bir kimse terlemenin etkisi ile bu kokudan dolayı rahatsız olabilir. 

Apış Arası KokusuApış Arası Kokusu Giderme Yöntemleri

Bu koku kişinin kişisel bakımını yapmasın halinde rahatlıkla ortadan kalkmaktadır. Kişi günlük duş ihtiyacını gerçekleştirmesi halinde bu rahatsızlık türünden kurtulabilir. Bununla birlikte kasıklarda oluşan kıllanma durumu epilasyon veya jilet yöntemi ile temizlenmelidir. Hakeza naylon içlik yerine kumaş içlik giyildiği taktirde zamanla bu kokunun azaldığı ve ortadan kaybolduğu görülecektir. Bununla birlikte şayet bu koku sürekli olarak devam etmekte ise ortada farklı bir rahatsızlık türü bulunmaktadır. Böylesi bir durumda konu uzman bir iç hastalıkları uzmanına bildirilmelidir. Uzman hekim yapmış olduğu tahliller sonucunda şayet farklı bir rahatsızlık türü bulunmamakta ise kişi kişisel bakımına daha fazla önem vermelidir. Apış arası kokusu karşıdaki insanı olumsuz olarak etkileyecek bir koku çeşididir. Bu nedenle bu koku kişisel bakıma rağmen giderilmemiş ise deodorantlar yardımı ile bu koku azaltılır. 
]]>
Ağızda Kan Kokusu https://www.koku.gen.tr/agizda-kan-kokusu.html Fri, 16 Nov 2018 21:57:59 +0000 Ağızda kan kokusu, herkesin başına gelen fakat genelde dikkate almayıp geçiştirdiğimiz bir durumdur. Aksırma anında, yemek yerken, öksürdüğümüzde yada sabah uyandığımızda denk gelebiliriz. Peki neden olmakta ağızda ka Ağızda kan kokusu, herkesin başına gelen fakat genelde dikkate almayıp geçiştirdiğimiz bir durumdur. Aksırma anında, yemek yerken, öksürdüğümüzde yada sabah uyandığımızda denk gelebiliriz. Peki neden olmakta ağızda kan kokusu Az pişmiş et yediğimiz için mi Olabilir fakat bu madalyonun görünen yüzündeki sebep. Şimdi esas nedenlere bakalım.

Ağızda kan kokusu nedenleri,

Bu hissin bir çok nedeni olmaktadır. Özellikle burundaki kılcal damarlarda rutin kanamalar yaşıyorsanız, bu kanama az olduğu dönemde burundan gelmese de genzinize akmaktadır. Bu da ağızda kan kokusuna neden olacaktır.Gargara yaparsanız burun kanamasına bağlı bu histen kurtulabilirsiniz. Yada naneli sakız, şeker vb. şeyler. Tabi mide bulantısı yapıyorsa yoksa çokta gerekli bir yöntem değil. Bunun dışında boğazınızda faranjit rahatsızlığına bağlı tahriş var ise oradaki ufak kanamalar da ağızda kan kokusuna neden olacaktır. Bunun için zaten ilaç kullanıyor olacaksınız. Kullanmıyor iseniz doktorunuz pastil yada faranjit için sprey verecektir. Başka bir problemde diş eti kanamaları. ündüz oluşan kamaların kokusu belki yiyecekler ile bastırılabilir fakat gece dişlerinizde oluşan kanamalar genzinize akarak kuruma yapar. Buda sabah uyandığınızda ağzınızda kan kokusu hissetmenize neden olacaktır. Gece dişlerinizin kanamasının sebebi dişlerinizi sıkıyor olmanızdan kaynaklanabilir. Yada sert diş fırçası kullanıyorsanız dişlerinizi yıpratmış olabilirsiniz. Ağır bir grip geçirdiğinizde fazla öksürmekte ciğerlerinizi tahrip etmiş olabilir. Ayrıca midede problem var ise gastrit, ülser vb. buralarda oluşan kamalar da dolaylı olarak ağızda kan kokusuna neden olacaktır. Göründüğü gibi rahatsızlık bir çok nedene bağlı olabilmekte. Bunun teşhisini doktorunuz koyacaktır. Olabilme ihtimaline yakın rahatsızlıklarınızı biliyorsanız, o konuda uzman doktora giderseniz çözüme ulaşmanız açısından daha sağlıklı olacaktır. 

Ağızda Kan KokusuAğızda kan kokusu tedavisi,

Tedavi az önce bahsettiğimiz nedenlerden hangisine bağlı ise doktorunuz o rahatsızlığa yönelik tedavi sürecini başlatacaktır. Özellikle diş eti çekilmesi varsa sakın ihmal etmeyin. Vücudumuzun verdiği uyarıları dikkate alalım. Geçmiş olsun.
]]>
Vajina Kokusu https://www.koku.gen.tr/vajina-kokusu.html Sat, 17 Nov 2018 14:11:41 +0000 Vajina kokusu, insanların her bölümünde koku olabilir. Özellikle vajina gibi nemli bir organda koku olması normaldir. Vajinada ki organizmalar belirli bir denge içinde yaşarlar. Ayrıca vajinanın bakımının yapılması için i Vajina kokusu, insanların her bölümünde koku olabilir. Özellikle vajina gibi nemli bir organda koku olması normaldir. Vajinada ki organizmalar belirli bir denge içinde yaşarlar. Ayrıca vajinanın bakımının yapılması için iç çeperinde bir salgı üretilir. Vajina sıvısı vajinaya özel olduğundan  ve her zaman salgılandığından vajinaya özel bir koku oluşturacaktır. Vajina içini dengede tutan organizmalar bu dengenin bozulmasıyla diğer türlü organizmalar baskın hale geçecek ve kötü koku oluşturacaktır. Bu bakterilerin enfeksiyonları sonucu vajinada kokmuş balık kokusuna benzer bir koku üretecektir. Böyle bir durumda doktora görünüp antibiyotik tedavisi uygulanmalıdır.                         

Vajinal kokunun nedenleri

Vajinal koku bir çok kadının hem günlük yaşantısını hemde cinsel yaşamını olumsuz yönde etkilemiştir.Her kadın mutlaka hayatının bir bölümünde vajinal kokuya maruz kalmıştır. Vajinadaki kokunun bir çok nedeni vardır. Normal olmayan kötü kokulu akıntılar rahmin girişinde oluşan enfeksiyonlardan dolayı meydana gelen akıntılardır. Vajinal kokunun giderilebilmesi için akıntının nedenleri belirlenmelidir ve sonrasında ona göre ilaç tedavisine başlanmalıdır. 

Vajina KokusuKişisel bakım: Kişisel hijyen eksikliği de vajinal koku ve akıntılara sebep olabilir.Böyle bir durumda vücut temizliğine dikkat ederek ve hijyene özen göstererek bu sorun çözülebilir. Enfeksiyondan kaynaklanan kötü koku ve akıntılar bakterilerin çoğalmasıyla oluşur. Bakteriler gibi mantar enfeksiyonları da  buna sebebiyet verebilir.                                                                              

İdrar kaçırma: Vajinadaki kokunun bir diğer nedeni idrar kaçırma ve idrarın kötü kokmasıdır. Bir çok insanda bu durum görülebilir. Ayrıca idrarın kötü kokması bazı yiyecek ve içecekler neden olmaktadır. Özellikle çay, kahve, pancar, kuşkonmaz, köri, çemen gibi gıdalar ve bazı baharatlarda idrar kokusuna neden olabilir. 

Ter bezleri: Kadınlarda genital bölgede ter bezleri fazla çalıştığında kadınların cinsel organlarında kötü koku oluşabilir. Yaz aylarında özellikle genital bölgenin tüylerinin de uzaması sebebi ile terleme artmakta ve buda vajinada kötü ter kokusuna sebep olmaktadır.

Adet dönemi: Kadınların adet döneminde adet kanıda kötü koku yayar. Adetli kadınların hijyene daha fazla özen göstermeleri gerekmektedir. Adet pedinin her 3-4 saatte değiştirilmelidir. Tampon kullanılıyorsa bununda sık sık değiştirilmesi gerekmektedir.
Vajinal kokuyu önlemenin yolları banyo yaparken ya da duş alırken vajinal bölge yıkanmalıdır. Bu bölgeyi yıkarken kokusuz ve hafif sabun kullanılmalı ve sonra ılık suyla iyice durulanmalıdır. Aynı zamanda vajinal bölgenin hava almasını sağlayacak şekilde iç çamaşırı giyilmelidir. Pamuklu iç çamaşırları doğal lifler içerdiği için vajinanın hava almasını ve kuru kalmasını sağlar. Naylon ve ipek iç çamaşırları giyilmemelidir. Çünkü bu kumaşlar hava almaz ve emici değildir.
]]>
Ağızdaki Sarımsak Kokusu Nasıl Gider https://www.koku.gen.tr/agizdaki-sarimsak-kokusu-nasil-gider.html Sun, 18 Nov 2018 14:10:50 +0000 Ağızdaki Sarımsak Kokusu Nasıl Gider, doğanın insanlara sunduğu mucizelerden biri olarak kabul edilen sarımsağın metabolizmaya sayısız faydası bulunur.  Tercihe göre ister çiğ ister pişmiş olarak tüketilebilir. Sarımsağı Ağızdaki Sarımsak Kokusu Nasıl Gider, doğanın insanlara sunduğu mucizelerden biri olarak kabul edilen sarımsağın metabolizmaya sayısız faydası bulunur.  Tercihe göre ister çiğ ister pişmiş olarak tüketilebilir. Sarımsağın ağızda bıraktığı kokunun yanı sıra vücut için bir çok faydası vardır. Bu faydalar arasında özellikle toksinlerin vücuttan atılması, sindirim sisteminin düzenli çalışması, kolesterol dengesini sağlaması, bağışıklık sistemini güçlendirmesi, kan dolaşımını düzenlemesi ve vücutta iltihap oluşumunu önlemesi sıralanabilir. Ayrıca sarımsağın düzenli bir şekilde tüketilmesi durumunda bazı kalp ve kanser hastalıklarının da önlenebileceği bilinmelidir. Beslenme uzmanları tarafından da sıkça tüketilmesi önerilir. Beslenme uzmanları sarımsak kokusuyla savaş için yemeklerde sarımsağın sadece esansını verecek şeklinde kullanılması da önerilir. Örneğin yemeklerin içine doğranmamış bütün halde sarımsak eklenmesi ve yemek piştikten sonra yemekten çıkarılması sarımsaktan gerekli faydanın alınması için yeterlidir. Bir çok rahatsızlığa karşı şifa görevi gören ve antibiyotik deposu olarak bilinen sarımsağın tek olumsuz yanı dayanılmaz kokusudur. Sarımsak sadece kokusundan dolayı yemekten kaçınılacak bir besin değildir. Sarımsak ezilerek tüketildiğinde içindeki alil metil sülfür adı verilen bileşik dışarıya salınır. Kokunun asıl etken maddesi alil metil sülfürdür. Sarımsak tüketildiğinde alil metil sülfür kana karışarak gün içerisinde hem terleme hem de nefes yoluyla kokusunu dışarı verir. Sarımsağın tüketildiği zaman kötü nefes kokusu gibi istenmeyen yan etkilerini ortadan kaldırmak ve önlemek için bir çok formül bulunur. Bu formüllerin yanı sıra ağız ve diş temizliğine de dikkat etmek gerekir. İki dakika boyunca günde en az iki kez dişlerin fırçalanması gerekir. Dişlerin fırçalanması dişlerin sadece belirli bölgelerine ulaşabildiği için ayrıca dişleri diş ipi ile temizlemek gerekir. Diş aralarında sarımsak parçalarının kalması kokunun normalden daha uzun hapsolmasına neden olabileceği için diş ipi kullanımı etkili bir çözüm olacaktır. 

Ağızdaki Sarımsak Kokusuna Karşı Çeşitli Gıda Tüketilmesi,

Meyveler kesildiği zaman belli bir süre sonra kahverengine dönüşmesine neden olan oksidayona maddesi sayesinde kötü nefes kokusunu gidermede birebir etkilidir. O nedenle yemeklerden sonra tüketilebilir. Özellikle etkili olan meyveler elma, armut, erik, şeftali, kayısı, erik, üzüm ve kirazdır.  Sebzelerde bulunan bileşikler sarımsak kokusuna karşı çok etkili olduğundan rahatlıkla tüketilebilir. Bu sebzeler ayrıca içinde sarımsak olan  yemeklerle birlikte bile tüketilebilir. Yemeklere fesleğen ve maydanoz gibi bitkilerin eklenmesi sarımsak kokusu için etkili bir bitkisel panzehirdir. Yemeklere eklemenin yanı sıra yemekten sonra da çiğneyerek tüketilebilir. Beslenmede karbonhidrat eksikliği de sağlık açısından bazı riskler taşıdığı için kötü nefes kokusunu tetikler. O nedenle yemeklerle birlikte ekmek ve karbonhidrat açısından zengin besinler tüketilmesi ağızdaki sarımsak kokusunun giderilmesinde yardımcı olur. Tüm bu alternatiflerin yanı sıra yemeklerden sonra nane ve tarçın yağı aromalı sakızların ağızdaki kötü kokulu bakterilerin mücadelesi oldukça başarılıdır. Yemekten önce sakız çiğnenmesi ağızdaki tükürük salgısının artmasına teşvik ettiği için tercih edilmez. Ayrıca yemek sonrası kahve çekirdeği yada karanfil çiğnenebilir. Kahve çekirdeğini veya karanfili iyice çiğneyip tükürmek sarımsağın neden olduğu keskin kokunun ağızdan çıkmasını sağlar. 

Ağızdaki Sarımsak Kokusu Nasıl GiderAğızdaki Sarımsak Kokusuna Karşı  Çeşitli İçecek Tüketilmesi

Özellikle asidik pH düzeyi 3.6’nın altında olan içeceklerin tüketilmesi önerilir. Yeşil çayın içinde bulunan polifenoller adı verilen kimyasal bileşenler sayesinde sarımsak tarafından salınan alil metil sülfür bileşiklerini etkisiz hale getir]]> Genital Bölge Kokusu https://www.koku.gen.tr/genital-bolge-kokusu.html Sun, 18 Nov 2018 16:44:01 +0000 Genital Bölge Kokusu, birçok kadın hayatının bir kısmında maruz kalmaktadır. Bu durumu bazen utanç verici olabilir. Sizleri özellikle de evli bir bayan iseniz sizi oldukça zor bir duruma sokabilir. Bu kötü kokular genital bölged Genital Bölge Kokusu, birçok kadın hayatının bir kısmında maruz kalmaktadır. Bu durumu bazen utanç verici olabilir. Sizleri özellikle de evli bir bayan iseniz sizi oldukça zor bir duruma sokabilir. Bu kötü kokular genital bölgeden gelen akıntılardan kaynaklanmaktadır. Genital bölge nemli olduğundan dolayı akıntı olması gayet normaldir. Fakat gelen akıntı kötü kokulu ise bu iyiye işaret değildir. Akıntının kokulu olması başata menopoza giren kadınlar ve genç kızlarda dahil bütün yaş grubu bayanda görülür. Genital bölgenin meydana getirdiği koku gelen akıntılardan dolayıdır. Bu durumun nedeni vajinal hijyenin yeterince önemsenmemesinden kaynaklanmaktadır. Kadınlarda görülen genital bölge kokusu bir gün önceki koku ile bir gün sonraki koku aynı olmayabilir. Buna var olan hastalıkları, yediği içtiği yiyecekler ve giydiği kıyafetler gibi daha birçok sebebe bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Genital bölgeden gelen salgının artması ve salgının iç çamaşırı üzerinde oldukça fazla bir zaman bekletilmesi sonucunda kötü kokulara daha çok yol açarsınız. 


Genital Bölgedeki Koku Nasıl Giderilir

Bayanların oldukça sık karşılaşmış oldukları genital bölgedeki kötü kokuları engellemek için yapılması gereken bir takım hijyenik yöntemler kötü koku oluşumuna engel olacaktır. Bunun için en önemli unsur genital bölgenin kuru tutulmasıdır. Dar ve sentetik iç çamaşırları kullanmamalı bu tip iç çamaşırlarının yerine hava geçiren pamuklu iç çamaşırları giyilmelidir. Hemen, hemen her gün kullanmış olduğunuz pamuklu iç çamaşırlarını değiştirmelisiniz. Bu verilen bilgilere ek olarak aşağıda belirtilen bilgileri de denemenizde fayda vardır.
 • Kaşıntı, mantar genital bölge ile ilgili olan başka hastalıklardan dolayı oluşabilecek kokular için tedavi olmalısınız.
 • Pamuklu iç çamaşırları ve kıyafetler tercih etmelisiniz.
 • Genital bölgeyi gün aşırı sirkeli ve ılık su ile yıkamalısınız.
 • Bol kıyafetler giyilmeli, dar kıyafetlerden kaçınılmalıdır.
 • Genital bölgede oluşan kıllar devamlı temizlenmelidir.
Genital Bölge KokusuGenital Bölge Kokusuna Karşı Bitkisel Çözümler

Elma Sirkesi: Yapılan araştırmalar sonucunda elma sirkesi genital bölgede oluşan enfeksiyonlar sonucunda ortaya çıkan kötü kokuların önüne geçmektedir. Bir küvet dolusu suyun içine tam üç bardak elma sirkesini dökün. Elma sirkeli su içine yaklaşık yirmi yada otuz dakika oturun. Genital bölgenizdeki kötü koku geçene kadar bu şekilde haftada en az üç defa bu işlemi uygulayın.

Karbonat: Genital bölgedeki PH dengesini korumak için oldukça faydalı olan harika bir çözümdür. Bir yemek kaşığı kadar karbonatı bir bardak ılık su içine atarak karbonat eriyene kadar karıştırarak günden bir defa için. Özelikle de genital bölgede bulunan bütün enfeksiyonlara karşı etkili olması için ılık su ile banyo yaptığınızda suyun içine yaklaşık yarım fincan karbonat koyarak banyo su içinde yaklaşık on beş yirmi dakika kadar oturun.

Yoğurt: Genital bölgede oluşan kötü kokulara karşı yoğurt yenmesi oldukça etkilidir. Yoğurt doğasından kaynaklı sağlıklı bakteriler içermektedir. Yoğurt içinde bulunan bu sağlıklı bakteriler hem genital bölgede oluşan enfeksiyonları hem de genital bölgede oluşabilecek kötü kokuları gidermek için oldukça faydalıdır.

Aşağıda Belirtilen Durumlardan Herhangi Biri Gerçekleştiğinde Uzman Bir Kadın Doğum Uzmanına Görünmelisiniz

Beyaz veya farklı renkli gelen akıntılar, aşırı acı ve ağrı hissi, süre gelen kaşıntı ile devamlı kaşıntı hissiyatı, oldukça ağır kötü kokular.
]]> Geniz Akıntısı Ağız Kokusu https://www.koku.gen.tr/geniz-akintisi-agiz-kokusu.html Mon, 19 Nov 2018 05:32:47 +0000 Geniz akıntısı ağız kokusu, birbiriyle direk bağlantılı rahatsızlıklardır. Günümüzde hemen hemen birçok kişinin yada çevresindeki kişilerin rahatsız olduğu bir rahatsızlıktır. Aslında bu durumdaki bir ağız kokusunu b Geniz akıntısı ağız kokusu, birbiriyle direk bağlantılı rahatsızlıklardır. Günümüzde hemen hemen birçok kişinin yada çevresindeki kişilerin rahatsız olduğu bir rahatsızlıktır. Aslında bu durumdaki bir ağız kokusunu başka bir rahatsızlığın sebep olduğu geniz akıntısının ortaya çıkardığını söyleyebiliriz. Öncelikle genzi akıntısının ne olduğuna bakalım.

Geniz akıntısı ve nedenleri
Geniz akıntısı esasında yaşlı, genç yada çocuk demeden her insanda görülmektedir. Burnumuz tarafından her gün ortalama 1 litre kadar mukus salgısı üretilmektedir. Çoğumuz genelde genzinde yutkunarak hissettiği şey budur. Bu sıvının amacı burun içerisini temizlemek ve nemli kalmasını sağlamaktır. Bu sayede buruna giren tozlar, yabancı maddeler yada polenlerde temizlenmiş olur. Bazen hastalıklar nedeniyle bu sıvıda koyulaşma meydana gelmektedir. İşte o zaman rahatsız edici dönem başlamış olacaktır. Özellikle soğuk algınlığı, grip, sinüzit, bazı ilaçların etkileri yada alerjiler bu koyulaşma sürecini tetikleyecektir. Özellikle sabahları kalktığımızda genzin dolu oluşuyla karşı karşıya kalırız. Buna bağlı olarak öksürme hissi, burnu çekme gibi istekler oluşur. Gün boyunca balgam çıkarma istediği de sizin ve çevreniz için ayrı bir sorun tabi. Sabahları dişlerimizi ve dilimizi temizlediğimizde geniz akıntısına bağlı ağız kokusunu bir nebze azaltmış olacağız. Aynı zamanda nane şekeri yada karanfil çiğnemek bu kokuyu doğal olarak bloke edecektir. Bunlar pratik yöntemleri uyguladık ama geniz akıntısına neden olan etkeni ortadan kaldırmadığımız sürece ağız kokusu da her zaman tetikte olacaktır. Özellikle az su içenler ve sigara içenlerin herhangi bir hastalıkları olmasa dahi geniz sıvısında koyulaşma olacaktır. Sigara içenlerin şöyle söylediklerine tanık olmuşsunuzdur belki '' sabah kalktığımda ağzımın içi çamur gibiydi'', ''on dakika dişlerimi fırçaladım'' vb. bu sözlerin nedeni geniz akıntısına bağlı ağız kokusunun bu kişileri rahatsız etmesidir.

Geniz akıntısının belirtileri
 • Öksürme ve balgam çıkarma hissi.
 • Sabahları ağız içinde yapış yapış bir his.
 • Ağızda koku
 • Burun tıkanması
 • Boğaza bir şey takılmış hissi
Geniz Akıntısı Ağız KokusuGeniz akıntısı ve ağız kokusunu tedavi yolları
Öncelikle geniz akıntısının neden olduğunu araştırmak gerekir. Tedavi için öncelikle kulak burun boğaz doktoruna görünmelisiniz. Tabiki bitkisel yolları da vardır ama ilk teşhisi doktorunuz koymasında yarar vardır.Geniz akıntısı eğer sinüzite bağlı gerçekleşiyorsa, Sinüslerde gelen iltihaplı sıvı ağızda koku yapacaktır. Bu durumda sinüzit çok ilerlemiş değilse ilaçla iltihap yok edilmeye çalışılır. Fakat ileri bir durum var ise endoskopik sinüs cerrahisi uygulanmak zorundadır. Geniz akıntısına bağlı ağız kokusunda en büyük aktör sinüzittir. Tabi ki grip, soğuk alınlığı yada alerjik bir nedende oluşan sıvı koyulaşması ağız kokusu yapacaktır. Bunlara yönelik doktorunuz grip ilaçlar yada iltihap kurutucu ilaçlar verecektir. Özellikle sigara içiyorsanız bol sıvı tüketmelisiniz. Bol sıvı tüketimi sayesinde üstte bahsettiğimiz nedenlere bağlı mukus koyulaşmasının önüne geçmiş olacaksınız. Ama öncelikle sigarayı bırakın. 
]]>
Bebeklerde İdrarda Koku https://www.koku.gen.tr/bebeklerde-idrarda-koku.html Mon, 19 Nov 2018 11:24:03 +0000 Bebeklerde İdrarda Koku, Bebeklerin idrarlarında koku olması genellikle bir takım hastalık veya rahatsızlık sonucunda bebeklerin idrarlarında koku olabileceği düşünülmektedir. Normal sağlıklı bir bebekte bebeğin idrarı kokus Bebeklerde İdrarda Koku, Bebeklerin idrarlarında koku olması genellikle bir takım hastalık veya rahatsızlık sonucunda bebeklerin idrarlarında koku olabileceği düşünülmektedir. Normal sağlıklı bir bebekte bebeğin idrarı kokusuz ve rengi açık renklidir. Bebeğin idrarında koku olduğu yapılacak testler sonucunda herhangi bir hastalık olup olmadığı araştırılmalı ve yapılacak testler sonrasında idrar kokusu uzman hekimler tarafından değerlendirilmelidir. Çünkü bebeklerde idrar kokusu mutlak suretle hastalık belirtisidir. Bebeklerde idrar kokusunun en büyük sebeplerinden birisi ise bebeklerde oluşan kronik böbrek yetmezliği hastalı olması durumundan kaynaklı olduğu bilinir. Ayrıca bebeklerin idrarlarında koku nedenleri arasında bebek ve küçük çocuk gruplarında çok fazla görülen idrar yolları enfeksiyonu hastalığı sonucu oluştuğu da unutulmamalıdır. Bebeklerde eğer idrar yolları enfeksiyonu bulguları var ise idrarlarında koku olması görülmektedir. Bebeklerde idrar yolları enfeksiyonu bebeğin yaşı ne kadar küçükse risk o kadar büyük olmaktadır. Genellikle bebeklerde idrar kokusu bebekliğin ilk 3. ve 6. aylarından sonra çok fazla görülmektedir. Ve bebeklerde idrar kokusu özellikle kız çocuklarında erkek çocuklara oranla daha fazla görüldüğü de yapılan araştırmalar sonucunda bilinmektedir. Bebeklerde idrar kokusu vücut organlarından olan böbrek tarafından atılan çeşitli kimyasalların yoğunlu ile alakalı bir durumdur. Normal bir bebekte idrar seyreltilmiş olarak atılır ve koku bulunmaz ama bebeklerde atılan idrar son derece yoğun olursa idrar kokusu da çok güçlü ve çok kötü kokulu olur. Ayrıca alınan ilaçlar ve gıdalarda bebeklerin idrar kokusunda değişimler ve kötü koku yapacağı da unutulmamalıdır.

Bebeklerde İdrarda KokuBebeklerde İdrarda Koku Sebepleri

Bebeklerde idrar kokusu sebepleri arasında sıklıkla karşılaşılan pis koku özellikle bebeklerde akraba evliliği yapan çiftlerin bebeklerinde görülme olasılığı çok yüksek metobolik hastalık kaynaklı olması kaçınılmazdır. Bebeklerde görülen idrar kokusu öyle ki çok faklı ve çok kötü koku öyle bir koku ki fare ölüsü, ayak kokusu hatta çemen kokusunu bastıracak kadar etkili aşırı derecede keskin bir kokudur. Bebeklerde idrar kokusunun bu denli kötü kokması bebeklerde bulunan idrar yolları iltihaplanması ve idrar yolları enfeksiyonları sonuçludur. Bunların haricinde;
 • Karaciğer yetmezliği
 • İdrar yolları enfeksiyonu
 • Böbrek enfeksiyonları
 • Sistik yani mesane iltihabı
 • Kan asidinin yüksek olması
 • Vücutta su eksikliği
 • İdrar yolları hastalıkları
 • Metabolik bozukluklar
 • Şeker hastalığı
Bebeklerde İdrarda Kokusuna Ne Yapılmalı

Bebeklerin idrarlarının bu denli kötü kokması riskli bir durum olarak değerlendirilmeli ve bebeklerde bu durum gözlemlenir ise bebeğin ateşinin kontrol edilmesi ve kontrol altında tutulması çok önemlidir. Bu sırada bebeklere bol miktarda sıvı içerikli gıda takviyesi yapılmalıdır. Yapılan bütün bu önlemler sonucunda halen bebekte idrar kokusu devam ediyor ise acilen uzman bir doktora başvurulmalı ve gerekli testler yaptırılması hayati önem arz etmektedir.
]]>
Sinüzit Ağız Kokusu https://www.koku.gen.tr/sinuzit-agiz-kokusu.html Tue, 20 Nov 2018 10:55:15 +0000 Sinüzit ağız kokusu, şayet uzunca zamandır öksürük, ağız kokusu benzeri yakınmalarınız meydana geliyorsa, şunlar müzmin sinüzit semptomları içinde bulunabilir. Halkın arasında sinüzit semptomu olarak genelde sadece ba Sinüzit ağız kokusu, şayet uzunca zamandır öksürük, ağız kokusu benzeri yakınmalarınız meydana geliyorsa, şunlar müzmin sinüzit semptomları içinde bulunabilir. Halkın arasında sinüzit semptomu olarak genelde sadece baş ağrısı düşünülür. Ama hastalar bunun haricinde ortaya gelen başka bulgulara dikkat etmelidir. Nedeni ise baş ağrısı genelde akut sinüzit belirtisi olarak yaşanabilir. 

Müzmin sinüzit hastalarında ise, önemli bir inflamasyon yada akut ataklar olmadıkça baş ağrısı oluşmaz. Bu hasta olanlarda fazladan yüksek ağız kokusu, öksürük ve geniz akıntısı benzeri yakıntılar oluşabilir. Sinüzit, yüz kısmı iskeletindeki kemik boşlukları olan paranazal sinüslerin boşluk kısımlarının irini olarak tanımlanmaktadır. Genelde viral bir üst solunum yolları enfeksiyonu sonrasında gelişen bakteriyel enfeksiyonlar neticesi ortaya çıkmaktadır. Sağlık sorununun tanısı, konunun uzmanı hekimler tarafından yapılan muayene sonucunda hastanın ateşinin saptanması, burun içinde ve damak arkası iltihabi akıntının görülmesi veya istenen radyolojik görüntüleme tekniklerinde sinüslerin tam kapalı olarak görülmesi ve hava-sıvı düzeylerinin olduğunun görülmesi benzeri bulguların varlığıyla konulur.  Sinüzit, akut sinüzit ve kronik sinüzit olmak üzere 2 çeşit olarak tanımlanmaktadır ve bunların tedavisi gerçekleştirilmektedir. Akut sinüzit bir üst solunum yolları enfeksiyonu olarak anlaşılmaktadır. Başka bir deyişle kolay bir üst solunum yolları enfeksiyonu sonrasında ortaya çıkabilen ateş, iltihabi burun ve geniz akıntısı benzeri semptomları durumda olan rahatsızlık anlamındadır. Bu rahatsızlık genelde antibiyotik, grip ilaçları, okyanus sularıyla burun lavajı benzeri kolay tedaviler ile düzelmektedir. Alerjik bünyesi olan hasta olanlarda bu rehabilitasyona ilaveten alerji ile alakalı tablet şeklinde ilaç ve burun için spreyler de eklenebilmektedir. 

Sinüzit Ağız KokusuKronik sinüzit baş ağrısı, halsizlik ve ağız kokusu yapabilir,

Kronik sinüzit ise daha eskiyen, belirtilerin 3 aydan daha uzunca sürdüğü, burun akıntısı, yüzde ağrı, baş ağrısı, gece öksürük atakları, halsizlik, ağız kokusu benzeri çok yüksek farklı belirtiler ile izleyen bir hastalıktır. Bu belirtilerden hangilerinin ortaya çıkma ihtimalinin olduğu, hastanın immun sisteminin yanıtına, rahatsızlık faktörü virüs, mantar ya da bakterinin özelliklerine, sağlık sorununun ortaya çıkmasına neden durumda olan anatomik kitlesel etkenlerin varlığına yönelik değişmektedir. Bu sağlık sorununun tanısı ve rehabilitasyonu akut sinüzitten daha karmaşıktır. Bu hasta olanlarda genelde balgam, öksürük, geniz akıntısı ve ağız kokusu yakınması bulunmaktadır. Şayet hastalar grip olursa, akut ataklara neden olan sinüzitte en başta dolgunluk, baş ağrısı, ağırlık benzeri yakınmalar izlenir. Hasta olanlarda uzunca seneler süren baş ağrısı, ağız kokusu ve geniz akıntısı olabilir. Dönemsel grip inflamasyonu geçirdiklerinde ise, baş ağrısıyla alakalı yakınmalar bunlara eşlik eder. Geniz akıntısı sigara içen kişilerde, alerjik hastalığı olan kimselerde de görülse, şunlar müzmin sinüzitte olduğu benzeri yüksek huzursuz edici olmaz.  

Kimler ağız kokusu sorununu daha ağır yaşar 
 • Ağız hijyenini önemsemeyenler 
 • Sigara ve başka tütün mahsulleri kullananlar 
 • Ağzı fazla kuruyanlar 
 • Ağzında inflamasyon oluşanlar 
 • Reflü benzeri mide ve hazm sistemi hastalıkları yaşayanlar 
 • Genizde akıntı, sinüzit, boğaz enfeksiyonu olanlar  
Sinüzite ilişkili sebepler nasıl geçer 

Ağız kokusunun birden fazla sebebi olabilir. Sinüzit olarak adlandırılan surat kemiklerinin içerisinde bulunan boşluklarda bulunan irin, sarı-yeşil ve kalın kıvamda bir çeşit akıntının genize akmasına neden olabilir. Bu geniz akıntısının iltihaplı oluşu bireyin nefesine güzel olmayan bir koku verebil]]> Ayakkabı Kokusu https://www.koku.gen.tr/ayakkabi-kokusu.html Wed, 21 Nov 2018 03:36:13 +0000 Ayakkabı kokusu, Ayakkabı kokusu insanı çok rahatsız edici kokular içerisindedir. Özellikle deri ve spor ayakkabılar  kokunun oluşmasına sebep olur. Ayakkabı da kullanılan malzemeler çok önemlidir. Eğer malzemeler en düşük Ayakkabı kokusu, Ayakkabı kokusu insanı çok rahatsız edici kokular içerisindedir. Özellikle deri ve spor ayakkabılar  kokunun oluşmasına sebep olur. Ayakkabı da kullanılan malzemeler çok önemlidir. Eğer malzemeler en düşük kalite ise o ayakkabı kullanıldıkça koku yapar. Ayakkabının içerisinde zaten hava alamaz. Alamadığı zaman da terlemeye başlar. Ve terledikten sonra ayakkabının kokusu ile birleşerek koku oluşmaya başlar. Ayak kokusu çok ağır kokular içerisinde de yer alır. Kimi insanın ayak yapısında vardır. Terlediği zaman koku yapar. Kimi insanın ise terlemesine rağmen koku oluşmaz. Ayak kokusunu gidermek için birçok yöntem vardır. Bazı yöntemler etkili olsa da bazı yöntemler ilaç kullanılmasına rağmen etkili olmaz. Ayakkabı kokusu için kullanılan bazı doğal yöntemlerde bulunmaktadır.  

Deri ayakkabılar daha çok kokunun oluşmasına sebep olur. Derinin saf işlenmemiş hali çok ağır koktuğu için birde ayak terlediği zaman daha çok kokunun oluşmasına sebep olur. Ucuz ayakkabılar da ayak kokusu daha çok olur. Çünkü yapımında kullanılan malzemeler oldukça düşük kalitedir. Pahalı ayakkabılar da ayak kokusu yok denecek kadar azdır. Yapısında kullanılan malzemeler yüksek kalite olduğu için ayak kokusunu engeller. 

Ayakkabı KokusuAyakkabı kokusunu giderme yöntemleri
 • Koku yapan ayakkabının içerisinin kuru olması lazım. Daha sonra içerisine bir yemek kaşığı dolusu karbonat dökülür ve bir gece bekletilir. Bekletildikten sonra ertesi gün karbonatı silkelenerek giyinilir.
 • Ayakkabılar çok sıcak ortamlarda daha çok koku oluşturur. O yüzden soğuk veya ılık ortamlarda ayakkabılarınızı koyun.
 • Yıkanabilecek bir ayakkabı ise makine de yıkayın ve girmeden önce ayağınıza pudra sürün ve bu işlemi bir kaç denedikten sonra ayak kokusunun azalacağını görürsünüz.
 • Eczanelerde satılan ayak kokusu giderici spreyleri alarak koku yapan ayakkabının içine sıkıldığı zaman koku zamanla gider.
 • Patatesi ortada ikiye bölerek koku yapan ayakkabının içerisinde bir gün bekletilir ise ayakkabının içerisinde ki kokuyu alır.
 • Ayakkabının tabanlığı iki günde bir yıkanmalıdır. Yapısında bulunan malzemelerden dolayı koku oluşumuna sebep olur.
]]>
Koltuk Altı Kokusu https://www.koku.gen.tr/koltuk-alti-kokusu.html Wed, 21 Nov 2018 09:02:54 +0000 Koltuk altı kokusu, Hijyen ile ilgili bir koku sorunu değildir. Tamamen ter bezleri ve hormonlarla ilgilidir. Koltuk altı kokusu hem kendisi için hemde etrafındaki insanlar için çok rahat sız edici olabilir. Bu koltuk altı kokusunu y Koltuk altı kokusu, Hijyen ile ilgili bir koku sorunu değildir. Tamamen ter bezleri ve hormonlarla ilgilidir. Koltuk altı kokusu hem kendisi için hemde etrafındaki insanlar için çok rahat sız edici olabilir. Bu koltuk altı kokusunu yavaş yavaş gündelik bakımlarla teri azaltabilir veya kokuya neden olan faktörleri farkında olmadan yaptığınız hataları düzelterek kurtulabilirsiniz. Vücuttaki koltuk atları, apış arası ayak gibi kokuların öncelikle bireysellikten ziyade ter bezlerinden ve hormonal yapıdan olduğunu kabullenmenizi gerekir. Koltuk altı kokusunu oluşturan apokrin bezleridir. Bu bezler tenimizde kulak arkası genital bölge kokusu ve burun çevresindeki kokuların oluşumunu terleme yolu ile yapar. Kişinini metabolizmasında birçok bakteri gelişimi vardır ve ter birikimi sonucu bu koku yayılır. Terleme işlemi vücutta bulunan toksitleri atmada ve vücudun ısı buharlaşmasını dengeler ve her kişide olması gereken bir durumdur. Terlemeler ergenlikten sonra daha çok keskin kokular yaymaya başlar çünkü her anlamda vücut gelişimi olmuş ve en aktif dönemindedir. 

Koltuk altı kokularını gidermede bir çok yöntem kullanılmaktadır bunların başında, sık banyo yapmak, koltuk altı tüylerinin sürekli olarak alınması, bitkisel yöntemler ve naylonsu giysilerden uzak durma, kullanmama gibi işlemler yapılabilir.

Koltuk Altı KokusuÖzellikle koltuk altı kokularından kurtulmak için yapılması gerekenler;
 • Sık sık duş almak ve kullanacağız vücut şampuanı yada sabunlarla yıkanmak, vücutta koltuk altında biriken bakterileri temizler ve kokuya neden olacak kadar üremesini engeller.
 • Vücudumuzun terleyen bölgelerinin teri rahatlıkla dışarı atabilmesini sağlayan pamuklu yada keten lifli kıyafetler seçilebilir.
 • Özellikle iç çamaşırlarınızda dahil olmak üzere yaz aylarında sık kıyafet değişim gerekir.
 • Terleme ile atılan toksitlerin tekrardan hemen kendini yenilememesi için kahve çikolata gibi apokrin salgısını arttırıcı gıdalardan uzak durmak koltuk altı ter kokularını yavaşlatır.
Çok aşırı derecede koltuk altı terleme sorunu olan kişilerde deodorantlar ve parfümler hiç biri işe yaramaz o yüzdende içeriğinde alüminyum preparatlar kullanılmalıdır. Bu tür preparatlar teri ter bezi içerisine hapseder ve o çirkin kokunun yayılmasını engeller. 

Koltuk altı kokusunu bayanlar her banyodan sonra yarı karbonatlı talk pudraları koltuk altlarına sürerlerse çirkin koku yayılmaz ve rahat bir gün geçirirler. Bu uygulamayı erkeklerde yapabilirler. 

Koltuk altı kokularını sevmiyorsanız ve kötü koktuğunu düşünüyor iseniz giydiğiniz kıyafetlere kadar derinlemesine siniyorsa birden yapabileceğiz bir çözüm yoktur. Sadece zamana yayılan kullanımlarla aza indirgeyebilir ve katlanabilir veya kurtulabilirsiniz. Aşırı terleyen ve kokan birisi iseniz domates vücutta terlemeyi giderek koku oluşumunu engeller.

Unutmayın beslenme biçiminizden tutunda bedeninizin temizliğine varıncaya kadar birçok konu hakkında düzenli işlemleri yapmaz iseniz bedeninizin kötü kokuları yaymasını engelleyemezsiniz deodorantlar ve parfümler bir yere kadar size çözüm gibi gelebilir fakat zaman ilerledikçe kokuyu bastıramaz hale gelebilirsiniz.
]]>
Gebelikte Ağız Kokusu https://www.koku.gen.tr/gebelikte-agiz-kokusu.html Thu, 22 Nov 2018 06:54:42 +0000 Gebelikte ağız kokusu, gebelik döneminde yükselen östrojen ve progesteron düzeylerine ilişkili olarak gebe bireyin vücudunda oluşturduğu farklılıklar benzeri diş etlerinde de önemli değişimler meydana gelebilmektedir. Gebelikte Gebelikte ağız kokusu, gebelik döneminde yükselen östrojen ve progesteron düzeylerine ilişkili olarak gebe bireyin vücudunda oluşturduğu farklılıklar benzeri diş etlerinde de önemli değişimler meydana gelebilmektedir. Gebelikteki dokuların mikroorganizmalara karşın yanıtı ekstra olmaktadır. Bu sebeple diş eti kanamaları arttığı benzeri bebeğin anne karnında gelişerek uzuvlarının oluşmasıyla annenin ağız yapısında kokular da oluşmaktadır.  

Hamile kalmayı talep eden veya hamile olan bireylerin bilhassa ağız diş sağlıklarına gebeliğin ilk 3 ay döneminde özellikle dikkat etmeleri gerekiyor. Zira bu dönemde bebeğin organ gelişimi olduğundan diş taşı temizliği kabul görmeyen neticeler doğurabilmektedir. Gebelik döneminde bilhassa hormon seviyelerinde değişiklik olduğundan diş ve diş etlerinde hassaslık artmaktadır. Bu sebeple tatbik edilen ilaç rehabilitasyonu bilhassa diş taşı temizliği ve kullanılması gerekli olan kimyevi ilaçlar sebebinden gebelik çağından önce diş rehabilitasyonu yapılmalı gebelik döneminde yalnızca kontrollere gidilmelidir. Gebelik gingivitisi çoğunlukla gebeliğin 2. ayı içinde başlayarak sekizinci ayı içinde en üst düzeylere çıkmaktadır ve bu durum doğum esnasında daha sonra spontane geçerek iyileşme işaret etmektedir. Fakat yeniden de gebelik döneminde yenilen yiyecekler bilhassa gece atıştırmaları ve aşerme vaziyetlerinin giderilmesi amaçlı zamansız yeme galip gelmesi dişlerin fırçalanmaması ve devamlı yemek kullanımı sonucu olarak ağızda koku meydana getirebilmektedir. Bu vaziyetin en az seviyeye indirgenmesi amaçlı karbonatla gargara yapılması ile ağız kokusunun oluşumu engellenebilmektedir.  

Gebelikte Ağız KokusuHamilelik Dönemi ve Ağız Bakımı Önerileri  
 • Eğer hamileyseniz ya da gebe kalmayı planlıyorsanız diş ve diş etlerinize daha özenli bakmanız gereken olan bir dönemdesiniz. Gebeliğe ilişkili olarak değişiklik gösteren hormon seviyeleri diş eti meselelerini direk ve diş çürüklerini endirekt olarak etkiler. 
 • Bu dönemdeki diş kayıplarının nedeni bebeğin varlığı değil, hormonsal değişiklik, tükürük biyokimyasının değişimi, tüketilen gıdaların farklılaşması ve buna ilişkili olarak dişler üstünde toplanan bakteri ve plağın diş çürüklerine sebep olmasıdır. 
 • Bu dönemde gebelik gingivitisi denilen ve diş etlerinin kanamalı ve kırmızı bir hal alması şayet ağız bakımı sıkı yapılmazsa kaçınılmazdır. Ağız bakımını optimum düzeyde tutmak gebelik döneminde bebeğin sıhhati amaçlı da çok fazla mühimdir. 
 • Yaygın görünen diş eti iltihaplarının erken doğum risk oranını artırdığı kanıtlanmıştır. Kendi ağız ve bebeğinizin sıhhati amaçlı bu dönemde gün içerisinde en az 2-4 dk dişler fırçalanmalı, diş ipi kullanmalı ve ağız gargaraları kullanılmalıdır. 
 • Hamilelik döneminde anne adaylarımız bebeklerine kayıp gelebileceği kaygısıyla diş uygulamalarından kaçınırlar fakat bu sorunun fazladan fazla büyümesine sebep olup ileride daha önemli işlemlere maruz kalmaya sebep olabilir. 
 • Bu nedenle gebelik süresince ve mümkün ise öncesinde gebelik planlanıyorsa diş bakımların gerçekleşmesi gerekir.
 • Gerekli vaziyetlerde anne doğum doktoruyla konsültasyon yapılmalı ve zararsız ilaçlar verilebilmekte, tedaviler uygulanabilmektedir. 
 • Doğumla beraber bebekler anne sütüyle ilk beslenmesini yapar ve böylelikle ilk mikroorganizmalar oral yolla alınır. Ağız kokusunda en önemli ve ilk sırada olan, amaç ağız içerisinde bulunan bakterilerin sayısının artmasıdır. 
 • Bu nedenden en başta dişlerdeki çürüklerin rehabilitasyonu, diş etlerinin sıhhatli duruma kavuşturulmasıyla ağız kokusu problemi çözülebilir. Fakat hâlâ süre gelen kokularda öbür etkenlerden meydana iştirak eden, söz gelişi soluk alma, müzmin boğaz enfeksiyonları, mide ve bağırsak problemleri başka bir deyişle hazm sistemini de ilgilendiren sorunlar çözümlenmelidir.
]]>
Yağmur Kokusu https://www.koku.gen.tr/yagmur-kokusu.html Fri, 23 Nov 2018 06:34:40 +0000 Yağmur kokusu, her yağmurun ardından hoş bir koku alırız. Bu kokuyu derin derin içimize çekeriz. Bazı insanlar bu koku için ıslanmayı bile göze alırlar. Yağmurun yağmasıyla etrafa yayılan güzel kokuların sebebi, toprakta ya Yağmur kokusu, her yağmurun ardından hoş bir koku alırız. Bu kokuyu derin derin içimize çekeriz. Bazı insanlar bu koku için ıslanmayı bile göze alırlar. Yağmurun yağmasıyla etrafa yayılan güzel kokuların sebebi, toprakta yaşayan bir tür bakteri çeşidi sayesinde olur. Bakteri gurubunun içinde yer alan bazı bakteri çeşitleri bu kokuyu oluşturur. Bu bakteriler, toprakta yaşayarlar ve en küçük bakteriler olma özelliğine sahiptirler. Bu bakteriler çok karanlık ve nemli ortamlarda gelişirler. En çok bu koku yaz yağmurlarında hissedilir. Bu kokuda en çok olarak hissedilen koku, toprak kokusu olarak bilinen kokudur. Bu kokunun nedeni toprakta bulunan ve aktinomiset adı verilen bakterilerdir. Bu bakteriler toprak nemliyken oluşuyor ve toprak kuruduğu zaman sporlar üreterek çoğalmaya başlıyor. Yağmur yağdığında, toprağın içindeki bulunan bu sporlar yağmur damlalarının etkisiyle havalanır. Bunun sebebi de ürettikleri sporlarda gizlidir.Yağmur Kokusu 

Bu sporlar bakterilerinin ürettikleri bu sporlar yağmurdan sonraki kokuya neden olur. Hava sadece nemli olduğunda bu koku ortaya çıkar. Hava kuruyken de var olan bu sporların kokmamasının nedeni, topraktan gün yüzüne çıkamamalarından dolayıdır. Çünkü sadece yağmur damlalarıyla sayesinde bu sporlar havaya yükselirler. Yağmur durduktan sonra ortamda oluşan nemli hava ise sporların havadan taşıyarak burnumuza ulaştırır. Havaya yükselen sporların burnumuza ulaşmasını sağlayan nemli havadır. Yani aslında kokan toprak değildir. Toprakta yaşayan bir tür bakteri grubunun ürettiği sporlardan olur.
]]>
Lavanta Kokusu https://www.koku.gen.tr/lavanta-kokusu.html Fri, 23 Nov 2018 20:43:04 +0000 Lavanta kokusu, Gündelik hayatta neredeyse herkesin evinde olan bir kokudur. Lavanta kokusu temizliğin kokusudur. Adına türküler yazılan, nikahlar da hediye olarak kullanılan oldukça popüler bir kokudur. Lavanta bitkisinden elde edil Lavanta kokusu, Gündelik hayatta neredeyse herkesin evinde olan bir kokudur. Lavanta kokusu temizliğin kokusudur. Adına türküler yazılan, nikahlar da hediye olarak kullanılan oldukça popüler bir kokudur. Lavanta bitkisinden elde edilen yağlar sayesinde ve çeşitli kolonyalar, parfümler, deterjanlar sayesinde evimizin mis kokulu konuğu olarak adlandırabiliriz. Migrene çok iyi  geldiği, zihni açtığı ve rahatlatıcı özelliğinden dolayı uykusuzluk problemleri çeken kişileri rahatlattığı bilinmektedir. 

Günümüzde birçok bayan lavanta kokusunu çok sevdikleri için parfüm yerine lavanta kokusu içerikli ürünler kullanmayı tercih etmektedir.Parfüm sektöründe birçok marka lavanta kokusundan yararlanmaktadır. Fakat lavanta yağı uçucu bir yağ olduğu için kokusu da uzun süre kalmayabilir. Elbise dolaplarına koyulan lavanta keseleri, banyo da kullandığımız lavanta sabunları, lavantalı oda spreyleri, çamaşır yumuşatıcıları, yer yüzey temizleyicileri evimizin mis gibi lavanta kokmasına yardımcı olmaktadır. Yapılan araştırmalara göre lavantanın toplanış saati, zamanı bile lavantanın kokusunu etkileyebilme özelliğine sahiptir. Bazı kadınlar kokusu kalıcı olsun diye lavanta yağını direk kollarına el bileklerine ve boynuna sürmektedir. Fakat her insanın bünyesi farklı olduğu için bazı insanların alerjik durumlarla karşılaşmalarına neden olabilir. Aşırı lavanta kokusu bazı insanlarda hapşırma, baş ağrısı, nefes darlığı gibi sorunların oluşmasına neden olur. Çamaşır makinesine, ütü suyuna, yer temizleme suyuna bir kaç damla lavanta yağı damlatarak evimizi lavanta bahçesine çevirebiliriz. Fakat çamaşır makinesine koyarken sulandırılmış şekilde olmasında fayda vardır. Direk kullanıldığı zaman çamaşırlarda yağ lekesi olmasına neden olabilir. Günümüzde lavanta kokusuna düşkün insanların bu konuda titiz olmaları her markaya itibar etmemeleri gerekiyor. Sahte ürünler alerjik niritten, akciğer hastalıklarına kadar çeşitli rahatsızlıkların ortaya çıkmasına yardımcı olur. Bu yüzden özellikle markalarına güvenmediğimiz oda kokularını almamalıyız.Lavanta Kokusu

Lavanta kokusunun insan psikolojisi üzerinde de önemli etkileri bulunmaktadır. Çok stresli ve yorgun olduğumuzda lavanta kokusunu içimize çektiğimiz zaman strese neden olan hormonları yavaşlatacak ve rahatlamamızı sağlayacaktır. Evinde lavanta bulunduran ve sürekli lavanta kokusu koklamayı adet edinmiş insanlar gençliğine gençlik katar. Aynı zamanda kolesterolün düşmesine yardımcı olur vücuttaki antioksidan seviyesini de yükseltmektedir. Ayaklarımıza ve ellerimize lavanta kokulu bir ürün ile masaj yaparsak üzerimizdeki yorgunluğun atılmasına ve daha zinde kalmamıza yardımcı olacaktır. Genel de yurt dışında anneler bebeklerinin yastıklarının içine lavanta kesecikleri koyarak bebeklerinin daha rahat uyumalarını sağlamaktadır. Lavanta kokusu bir nevi temizliğin, freshliğin, gençliğin ve sağlığın kokusudur. Lavanta kokusuna bulanmış evler daima huzur verir. Evlerimizden ihmal etmemeliyiz.
]]>
Ter Kokusu https://www.koku.gen.tr/ter-kokusu.html Sat, 24 Nov 2018 16:30:29 +0000 Ter Kokusu, deride yer alan bakterilerden kaynaklanır. Vücut derisinin altında bulunan ter bezleri zararlı maddeleri ve toksinleri dışarı atmak için ter salgılar. Terleme vücut ısısını dengeleyen ve vücuttaki var olan tuz Ter Kokusu, deride yer alan bakterilerden kaynaklanır. Vücut derisinin altında bulunan ter bezleri zararlı maddeleri ve toksinleri dışarı atmak için ter salgılar. Terleme vücut ısısını dengeleyen ve vücuttaki var olan tuz dengesini koruyan bir vücut salgısıdır. Ter aslında su ve sodyum klorür olan tuzdan oluşur. Sağlıklı bir vücut gün içinde terleyerek dışarıya yaklaşık bir litreye yakın su atar. Terleme tamamen metabolizmamızın doğal bir fonksiyonudur. 

Ter Kokusu Nedenleri

Vücudun farklı bölgelerinde farklı özelliklere sahip yaklaşık olarak 4-5 milyon adet ter bezleri bulunur. Koltuk altı, genital bölge ve göğüs çevresinde yer alan apokrin adı verilen bu ter bezlerinin oluşumu ergenlik döneminde gerçekleşir. Bu bezlerin salgıladığı ter sıvısı yapışkana yakın bir formdadır ve bu sıvının vücutta uzun süre kalması ter kokusuna neden olur. Ter aslında kokusuz bir sıvıdır fakat ergenlikten sonra faaliyete geçen androjen adı verilen hormonlar da ter kokusuna neden olur. Vücut sıcaklığı yükseldiğinde sinir sistemi bu bezleri uyarır ve derinin yüzeyine salınan ter sıvısı buharlaşırken vücudu soğutur. Bu esnada bakterilerin terin içinde hızla üreyerek çoğalması terin kokmasını sebep olur. Apokrin bezleri genellikle koltuk altı, kulak arkası, genital bölge, burun çevresi gibi bölgelerde bulunur. Dolayısıyla bu bölgeler ter kokusu salgılamaya daha yatkın bölgelerdir. 

Kadınlarda genel olarak daha fazla ter bezleri olmasına rağmen erkekler kadınlardan daha fazla apokrin bezlerinden ter salgılarlar. Terlemek her ne kadar vücut için gerekli sağlıklı ve doğal bir olay olsa da apokrin bezlerinden çıkan sıvının ortaya çıkardığı koku her insanda değişkenlik gösterir. Örneğin vücutlarında apokrin bezleri bulunmadığı için bazı insanların terleri kokmaz. Sağlıklı şartlarda terleme vücudun serinleme şeklidir. Vücudun termostatı olan hipotalamus, vücuttaki milyonlarca ter bezine ter üretmesi için emir verir. Ter kokusu üç farklı çeşitte oluşan tere bağlıdır. Bunlar sıcaktan kaynaklanan, spordan kaynaklanan ve stresten kaynaklanan terdir. Vücut bu 3 farklı çeşitteki teri salgılarken metabolizma hareketi birbirinden farklı şekilde olur. O nedenle her çeşidin ortaya çıkardığı ter koku da birbirinden farklıdır. Vücut birden ısınıp birden soğuduğu için terleme de bir anda olur. Bunun en büyük nedeni örneğin sıcak nedeniyle yaşanan terin neredeyse tamamı sudan meydana gelirken stresten kaynaklı terin %20'ye yakın bölümü yağ ve proteinden oluşur. Duygusal nedenlerin tetiklediği terleme özellikle yüz ve koltuk altı bölgelerinde, avuç içinde ve ayak tabanlarında görülür. Bu terlemenin miktarı ve kokusu duygu durumlarından, hormonlardan, alınan ilaçlardan ve mevcut hastalıklardan etkilenebilir. Terleme miktarında normalden farklı olarak bir artış varsa bunun için mutlaka  doktora danışılması gerekir. Bu durum çeşitli hastalıkların belirtisi olabilir.

Ter KokusuTer Kokusu Nasıl Önlenir

Ter kokusunu önlemenin en iyi yolu ter kokusuna karşı önlem almaktır. Ter kokusu bakteriler sebebiyle oluştuğu için ilk olarak vücut hijyenine önem verilmelidir. bunun için her gün düzenli olarak duş alınmalıdır. Düzenli banyo alışkanlığı kazanmış bir vücut bakterilerin sayısını kontrol altında tutacak özelliğe sahiptir. Banyo aldıktan sonra ayaklar iyice kurulayın. Bakteriler ayak parmaklarının arası gibi nemli yerlerde daha çok ürediği için dikkat edilmesi gerekir. Ayak pudraları ve kremler ayaktaki nemin emilmesine yardımcı olacağı için mutlaka kullanılmalıdır. Ayaktaki terlemeye bağlı oluşan kokuyu önlemek için doğal deriden yapılmış ayakkabılar tercih edilmelidir. Ayakkabılar iki günde bir dönüşümlü olarak giyilmelidir ve ayakkabılar düzenli olarak havalandırılmalıdır. Terlemenin en çok görüldüğü yerler olan koltuk altı ve genital bölgedeki kıllarının kadın erkek ayırt etmeksizin düzenli olarak tıraş edilmesi gerekir. Her gün iç çamaşırı değişt]]> Oruçluyken Ağız Kokusu https://www.koku.gen.tr/orucluyken-agiz-kokusu.html Sun, 25 Nov 2018 12:25:24 +0000 Oruçluyken Ağız Kokusu, Ramazan ayı ile birlikte oruç tutacak olan kişilerin beslenme sistemleri de tam anlamı ile değişmektedir. Özellikle de yaz aylarında tutulan oruç, sahur vakti ile iftar vakti arasında çok uzun süre Oruçluyken Ağız Kokusu, Ramazan ayı ile birlikte oruç tutacak olan kişilerin beslenme sistemleri de tam anlamı ile değişmektedir. Özellikle de yaz aylarında tutulan oruç, sahur vakti ile iftar vakti arasında çok uzun süre olmasından dolayı ağız sağlığının bozulması ve oruçluyken ağız kokusu olması konusunda büyük risk içermektedir. Bu sebeple de yaz aylarında tutulan oruçta ağız ve diş sağlığına diğer zamanlardan daha fazla dikkat etmek gerekmektedir. Ramazan ayında kişinin oruç tutarken ağız ve diş sağlığına özen göstermemesi, birden fazla soruna sebep olmakla birlikte zaten var olan sorunların ramazan ayından sonraya ertelenmesi ile bayramdan sonra hastalar bu konuda daha çok sıkıntı yaşayarak diş doktorlarına başvurmaktadır. Özellikle de bir dişi eksik olan hastaların, henüz ramazan ayı başlamadan önce bir diş doktoruna gitmesi ve yapılacak tedavisinin tamamlanmasını sağlaması oruçluyken hem diş hastalıkları ile uğraşmaması hem de ağız kokusu oluşmasının önlenmesi ya da en aza indirilmesi konusunda fayda sağlamaktadır.

Çoğu kişi ramazan ayı geldiğinde çoğunlukla sahurda ve iftarda normalde gün arasında da yiyecekleri yemekleri de yiyerek metabolizmayı alıştığı çizgiden çıkarmamaya çalışmaktadır. Bunun sonucunda ise bu ayda çoğu kişide mide ve bağırsak ile ilgili problemler ortaya çıkmaktadır. Bunun üzerine ağız ve diş sorunları da eklendiğinde diğer problemlerin yanı sıra ağız kokusu oluşumu da kaçınılmaz olmaktadır. Ramazan ayında ve ramazan ayından sonra daha fazla problem yaşanmaması için kişi şu önlemleri alarak ağız sağlığını koruyabilmektedir:

 • Özellikle sahurda olmak üzere iftarda da kişinin fazla şeker içeren besinlerden uzak durması gerekmektedir.
 • Sahurun ardından ve gün içerisinde kişin mutlaka dişlerini fırçalaması gerekmektedir.
 • Ramazan ayında kişi dişlerini fırçaladıktan sonra gargara yapmalı ve diş ipi kullanmalıdır.

Ramazan Ayında En Fazla Görülen Şikayet Ağız Kokusudur

Ağız kokusunu gidermenin en kolay yöntemi kişinin sık olarak diş fırçalamasıdır. Ramazan ayında insanlar diş macununun oruçlarını bozacağı düşüncesi ile bundan kaçınmaktadırlar. Oysaki bu ayda şeker ve tatlandırıcı içeren diş macunu olmamak kaydı ile diş fırçalamanın orucu bozması gibi bir durum söz konusu değildir. Ağız kokusu oluşmasında en önemli faktör diş rahatsızlıkları olmaktadır. Ağız kokusunun oluşmasının sebebi ağızda kırık diş olması ya da çürük olması sebebi olmaktadır. Bu durumların tedavi ile giderilmesi durumunda ağız kokusu da ya çok fazla azalmakta ya da tamamen ortadan kalkmaktadır.  

Oruçluyken Ağız Kokusu

Ramazan Ayında Diş Tedavisi

Ramazan ayında kişi oruç tutarken de diş tedavisi yapılabilmekte, protez için ölçü alınabilmekte ve protez provaları yapılabilmektedir. Tüm bunlar ile birlikte, kişiye cerrahi müdahale uygulanacak olması halinde bu işlemi iftardan sonraki bir saate bırakmak daha uygun olacaktır.  

Son olarak, kişinin sahur vaktinin hemen ardından yatması ve ağız ile diş bakımının özensiz yapılması ağızda bakteri üremesine, bu durum ise diş çürüklerinde fazlalaşma görülmesine sebep olmaktadır. Kişi ramazan ayı boyunca uzun süreler aç kalmaktadır. Bu durum ise kişinin dişlerinde çürük olma olasılığını arttırmaktadır. Bununla birlikte diş eti kanamaları ve diş eti iltihaplanmaları daha fazla görülmektedir. Bu durumda ramazanda ağız kokusu oluşumuna sebep olmaktadır. Bu sebeple de oruç tutacak kişilerin bu ayda ağız ve diş sağlığına daha fazla önem vermeleri ve bu ayda özellikle de şeker ve tatlandırıcı içeren besinlerden mümkün olduğunca uzak durmaları gerekmektedir. Geçmiş olsun…

]]> Lavabo Kokusu https://www.koku.gen.tr/lavabo-kokusu.html Sun, 25 Nov 2018 19:07:39 +0000 Lavabo Kokusu, Tertemiz ve ferah bir koku için pek çok kişi zamanını harcamaktadır. Özellikle ev hanımları ev işleriyle kendilerini çok fazla yıpratmakta fakat bazen bu emeğin karşılığını alamamaktadır. Bunlardan biri de g Lavabo Kokusu, Tertemiz ve ferah bir koku için pek çok kişi zamanını harcamaktadır. Özellikle ev hanımları ev işleriyle kendilerini çok fazla yıpratmakta fakat bazen bu emeğin karşılığını alamamaktadır. Bunlardan biri de giderlerden gelen kötü kokulardır. Evde kötü bir kokunun olması hem tiksinti verici hem de sinir bozucu olmaktadır. Hele bu soruna çözüm bulamıyorsanız uykularımızın kaçması bile muhtemeldir. Şimdi sizlere birkaç yöntem sunacağım bunlardan istediğini deneyebilirsiniz. Fakat sorunun temeline göre hangi yöntemi uygulayacağınız biraz size kalmıştır. 

Mutfak Lavabo Kokusu: 

Mutfakta bulunan lavabodan gelen kokuların temelinde arta kalan yemek kalıntıları ya da donmuş yğların sebep olduğu kokular bulunmaktadır. Bunun için ne kadar deterjan kullanırsanız kullanın bazen çözüm olmamaktadır. Önce sıcak suyu bir tencerede kaynatın. İçine bir su bardağı sirke ve bir avuç kadar da tuz atın. Dilerseniz biraz karbonat da ekleyin ve lavaboya dökün. Ardından tekrar suyu kaynatın ve bir kez daha aynı işlemi uygulayın ve bir süre o şekilde bekletin. Sıcak su borudaki donmuş yağı çözerek alacaktır. Eğer sorun çözülmediyse tıkanıklığın sebebi yemek kalıntıları olabilir lavabo borusunu alt kısımdan açmanız gerekir. Bu işlerde pek becerikli değilseniz bir ustadan da yardım alabilirsiniz. İçine sivri şeyler sokmadan bir kaba sallayarak borunun içindekileri dökün ve tekrar yerine takın. Büyk olasılıkla bu iki işlemden biri çözüm olacaktır. Eğer olmamışsa büyük olasılıkla borunun kıvrılmış bir yeri yada bir patlak olabilir. Bu iste bir ustadan başkasının çözeceği durum değildir. Kötü kokunun gitmesi için bu yollar işe yarayacaktır umarım. 

Lavabo KokusuBanyo ve Tuvalet Lavabo Kokusu:

Banyo, tuvalet gibi mekanlarda lavabo kokuları en sık karşılaşılan problemlerdir. Özellikle tıraştan kalan sakal kalıntıları, dökülen saçlar ve sabun kalıntıları bu kokuların temelidir. Zaman içerisinde yağışan saç ve kıllar lavabolardan kötü kokuların eve yayılmasına neden olmaktadır. Bunun için koku oluşmadan öne her kullanımdan sonra birikintileri almaktır fakat zamanın darlığı ne yazık ki bazen birikinti oluşmasına neden olur. Bunun için lavabolara naftalin atabilirsiniz. Ama evde çocuğunuz varsa bu da tehlike alarmıdır dikkatli olmalısınız. Koku geldiğinde tek kullanımlık kaya tuzu kıvamında gider açıcılar vardır. Bunlardan satın alarak gidere dökebilirsiniz. Ardından sıcak suyla bunun çözülmesi sağlanır. Eğer giderin önünde bulunan süzgeç içinde birikinti varsa ve gitmiyorsa sorun bundadır bunu çözebilirsiniz. Eğer burada bir sıkıntı yoksa tesisatınızı kontrol ettirmeniz gerekir. Aynı zamanda suların aşırı kireçli olması da bir başka sıkıntıdır. Lavaboya kireç çözücüler kullanabilirsiniz. Ev temizliği esnasında sirke, limon ve karbonatı bolca kullanın doğal ve zararsız olan bu iç ürün lavabo temizliğinde oldukça etkilidir. Tüm bunların yanında ara sıra aklınıza geldikçe lavabolara sıcak suyla sirke karışımını uygulayın. Bu kötü kokular daha ortaya çıkmadan çözüm sağlamaktadır.
]]>
Ayak Terlemesi Ve Kokusu https://www.koku.gen.tr/ayak-terlemesi-ve-kokusu.html Mon, 26 Nov 2018 01:27:31 +0000 Ayak terlemesi ve kokusu, birbirine bağlı olarak gelişen olaylardır. Ayaktaki terleme ter bezlerinin vücut ısısını korumak için yaptığı doğal bir faaliyettir. Ayak terlemesi anormal bir durumun aksine son derece de normal bir dur Ayak terlemesi ve kokusu, birbirine bağlı olarak gelişen olaylardır. Ayaktaki terleme ter bezlerinin vücut ısısını korumak için yaptığı doğal bir faaliyettir. Ayak terlemesi anormal bir durumun aksine son derece de normal bir durumdur. Fakat terleme koku oluşturduğunda asıl sıkıntı o zaman başlar ve insanları rahatsız eden bir durum haline dönüşür. Aslında terin kokusu yoktur. Terin kokmasını sağlayan bazı bakteri çeşitleridir. Bu sorun kadın erkek ayırt etmeden herkesi etkileyebilir. İnsanlar bu sorun yüzünden fiziki ve psikolojik açıdan kötü etkilenirler. Ayakta terleme olması hem mantar enfeksiyonunun oluşmasına hem de kötü koku oluşumuna neden olur. Yaş ayırt etmeksizin herkesi etkisi altına alabilen bu durum sosyal yaşantıyı olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Bu yüzden sebeplerin belirlenerek mutlaka tedavi edilmesi gereklidir.  

Ayak Terlemesini Önleme İçin Yapılacaklar: Uygun ayakkabıların tercih edilmesi ayakların ısınarak terlemesine engel olacaktır. Hava koşullarına uygun çorap giyilmesi de ayakların gereğinden fazla ısı alıp terleme yapmasını önleyecektir. Aşırı kilolar verilmeli, bazı rahatsızlıklar tedavi edilmelidir. Yani genelde bir rahatsızlık yoksa ayak terlemesi ancak ayak ısısının normal seviyede tutulmasıyla önlenebilir.  

Ayak Terlemesi Ve KokusuAyak Kokusunun Nedenleri: İlk olarak bakterilerdir. Bakteriler ayak parmaklarının arası, ayakkabı veya çorap gibi nemli olan yerleri ve orada yaşamayı severler. Buralarda büyüyen bakteriler ayaktaki ölü deri hücreleri ve yağlarla beslenerek kokuya sebep olan organik asit üretmeye başlarlar. Bir başka en önemli nedeni yanlış ayakkabı ve çorap seçimidir. Ayakkabıların deri veya hava alan cinsten olmasına özen gösterilmedir. En azından aynı ayakkabıyı birer gün arayla giyilmeye çalışılmalı ki ayakkabı kurusun. Başka bir önlem olarak da ayakkkabıya antibakteriyel sprey sıkılabilir ya da pudra-koku giderici kremler sürülebilir. Çoraplar için de genellikle pamuklu ya da yün çoraplar giymek en iyisidir. Bunların yanında mantar (atlet ayağı), hormonal değişimler, aşırı terleme (hiperhidrozis), stres-kaygı ve bazı ilaçlar da ayakta koku yapabilir. 

Ayak Kokusu Nasıl Giderilir: Parmakların araları temizlenerek ve topuktaki ölü derileri alarak, ayakları her gün sabunla yıkamak gereklidir. Bunun yanında antibakteriyel ve mantar önleyici ilaçlar kullanılabilir. Ayak tırnakları da kısa kesilmelidir çünkü ayak tırnakları ne kadar uzun olursa bakteriler o kadar barınacak yer bulacak demektir. Her gün yeni çoraplar giyip bunun yanında fırsat olursa gün içinde çoraplar giyilmelidir. Yaz aylarında da açık ve hava alan ayakkabılar giyilmeye özen gösterilmelidir.
]]>
Evdeki Sigara Kokusu Nasıl Giderilir https://www.koku.gen.tr/evdeki-sigara-kokusu-nasil-giderilir.html Mon, 26 Nov 2018 17:00:23 +0000 Evdeki Sigara Kokusu Nasıl Giderilir, Evde sigara, alkol, yağlı gıdalar gibi ağır kokulu maddelerin ve yiyeceklerin tüketilmesi ağır bir koku bırakmaktadır. Eviniz ne kadar temiz olursa olsun kötü koku ne yazık ki mide bulandır Evdeki Sigara Kokusu Nasıl Giderilir, Evde sigara, alkol, yağlı gıdalar gibi ağır kokulu maddelerin ve yiyeceklerin tüketilmesi ağır bir koku bırakmaktadır. Eviniz ne kadar temiz olursa olsun kötü koku ne yazık ki mide bulandırıcı olmaktadır. Bunun için ev içerisinde bir kaç önemli önlem kokunun uçucu olmasını sağlayacaktır. 

Evdeki Sigara Kokusu Nasıl GiderilirEvdeki sigara kokusunu gidermek için neler yapılabilir

Evde sigara içmemeye özen göstermelisiniz. Fakat bazı durumlarda ne kadar hoş olmasa da evde sigara içilmektedir. Böyle durumlarda sigarayı pencereye yakın yerlerde içmeye dumanı dışa doğru üflemeye özen gösterin. Özellikle pencerenin önlerine sandalye ve koltuk koyun ki kişiler o tarafa otursunlar. Aynı zamanda sigara içerken mum yakıp yakınınıza koymak da sigara dumanını çekeceğinden evdeki sigara kokusunun giderilmesini sağlar. 

Tüm bunların yanı sıra sigara içtikten sonra klimanın ve pencerelerin açılması hava değişimini hızlandırır. Sigara içtikten sonra elleri ve ağzınızı yıkamalısınız. Kalıcı kokunun üzerinize ve eve sinmesine bu yolla da engel olabilirsiniz. Aynı zamanda sigara içerken perdeleriniz kapalı olmamalıdır. Perdeye sinen koku yıkamadan asla geçmemektedir. Bazı kişiler sigara kullandıktan hemen sonra eve oda kokusu sıkmaktadır. Buda aslında çözüm değildir. Önce sigara dumanının çıkışı sağlanmalı, sonra kokular sıkılmalıdır. 

Evde kokulu mumlar bulundurmak da bir avantaj sağlayacaktır. Bu mumları sigara içerken yaktığınızda yayılan koku aynı zamanda sigaradan gelen kötü kokuyu da hapseder. Ev temizliği de son derece önemlidir. Temizlik yaparken temizlik bezlerine kokulu temizleyiciler kullanarak evdeki kötü kokuyu alabilirsiniz. Aynı zamanda yerleri silerken bir fincan sirke karıştırarak suyunuza lavanta, yasemin gibi kokular ilave edebilirsiniz. Ayda bir kezde olsa koltukları, perdeleri ve masa örtülerinizi yıkamalı ya da hoş kokulu ürünlerle silmeli ve evinizi her gün en az iki saat havalandırmalısınız.
]]>
Mideden Gelen Ağız Kokusu https://www.koku.gen.tr/mideden-gelen-agiz-kokusu.html Tue, 27 Nov 2018 07:57:04 +0000 Mideden gelen ağız kokusu; Bir çoğumuz sıradan bir ağız kokusu olarak değerlendirse de önemli sağlık sorunları da bu kokuya yol açıyor olabilir. Bu nedenle mideden gelen ağız kokusunu dikkate almakta fayda vardır. Mide rahats Mideden gelen ağız kokusu; Bir çoğumuz sıradan bir ağız kokusu olarak değerlendirse de önemli sağlık sorunları da bu kokuya yol açıyor olabilir. Bu nedenle mideden gelen ağız kokusunu dikkate almakta fayda vardır. Mide rahatsızlıkların içerisinde reflü ağız kokusuna neden olur. Çünkü yemeklerin sindirimi sırasında yemek borusundan ağza doğru asitler yükselir bu asitler yemek borusunda yanma hissi ile birlikte ağızda da kokuya neden olur. Ayrıca ağızda kokuyla birlikte midede yanma hissi var ise mide ve bağırsaklara bağlı bir rahatsızlık da olabilir. Bununla ilgili bir doktora baş vurmakta yarar vardır. Bununla birlikte midede birikip sıkışan asitlerin ve gazların ağız kokusuna neden olabileceği de doktorlar tarafından belirtilmiştir. Öncelikle KBB uzmanına baş vurup sorunun kaynağını öğrenmekte yarar vardır. Basit bir sebebi olabileceği gibi mide veya bağırsaklarla ilgili ciddi bir sebebi de olabilir. 

Mideden gelen ağız kokusuna karşı çözümler; Öncelikle doktor kontrolü oldukça önemlidir. Eğer mideden gelen ağız kokusuna yol açan sorun reflü ise mutlaka tedavi yöntemleri dikkatle uygulanmalıdır. Doktor kesin tedavi edildi deyinceye kadar bırakılmamalıdır. Daha sonra bağırsakta veya midede herhangi bir sorun olup olmadığından emin olmak için doktor önerisi ve gözetimi ile birlikte endoskopi uygulaması yapılmalı. Bunun eşliğinde sorun görülür ise mutlaka mideyi rahatlatacak ve tedavi edecek ilaçlar kullanılmalı. Bunların yanı sıra hak arasında mide tembelliği diye bilinen rahatsızlık yani yiyeceklerin geç sindirimi de ağız kokusuna yol açmaktadır. Buda kişinin tespit edip doktoruna muhakkak belirtmesi gereken bir durumdur. Geç tuvalete giden sürekli midede şişlik hisseden ve sürekli ağızdan gaz çıkartan biri bu mide tembelliğiyle karşı karşıyadır. Bununda mutlaka tedavi edilmesi gerekir. 

Mideden Gelen Ağız KokusuMideden gelen ağız kokusunu önlemek için doğal ve bitkisel çözümler; Öncelikle doktora başvurum tedavi yöntemleri uygulamakla birlikte bir takım yan etkisi olmayan bitkisel kürlerle bu kokuyu önleyebiliriz. Mideden gelen ağız kokusu her gün mü yoksa çeşitli yiyecekler tüketildiğinde mi oluşuyor tespit edip ona göre beslenmekte fayda vardır. Özellikle reflü hastalığı olan kişiler acı baharatlı ve fazla ekşi giyeceklerden kaçınmalı bu hem mide yanması na hemde kokuyu önlemiş olur. Midede asit birikmesinin en önemli faktörlerinden biri gazlı içecekler ve yiyeceklerdir. Midede fazla yanma ve tıkanıklık hissi yaşayan kişiler gece yatmadan önce bir tatlı kaşığı çiğ patates rendesi yer ise midedeki asidi yatıştırmış olur ve gazı önler bununla birlikte mideye bağlı kokuda yok olur. Ayrıca bir bardak ananas suyunun içerisine iki adet karanfil ve bir adet çubuk tarçın atıp 5 dakika bekletip içilir ise mideden gelen koku önlenmiş olur. Ayrıca ada çayı tüketmekte mideden gelen ağız kokusunu önlemek içinde iyi bir alternatiftir.
]]>
Bademcik Ağız Kokusu https://www.koku.gen.tr/bademcik-agiz-kokusu.html Tue, 27 Nov 2018 15:06:25 +0000 Bademcik Ağız Kokusu, Bademcikler ile ilgili hastalıklar daha çok çocuklarla ilgili olarak gündeme gelse de yetişkinlerin önemli bir kısmı da benzer hastalıkları yaşamaktadır. Bademcikler, burun ve boğazdan hava yolu ile giren Bademcik Ağız Kokusu, Bademcikler ile ilgili hastalıklar daha çok çocuklarla ilgili olarak gündeme gelse de yetişkinlerin önemli bir kısmı da benzer hastalıkları yaşamaktadır. Bademcikler, burun ve boğazdan hava yolu ile giren mikroplar ile temas eden lenfatik dokulardır. Aynı zamanda bu dokular bağışıklık sisteminde de önemli rol oynar. Bademcikler hastada vücut direnci düştüğü zaman ve kuvvetli mikroplarla karşılaştıklarında erişkinlerde de iltihaplanma olabiliyor. İşte bademciklerde iltihap oluşması sonucu ağız kokusu meydana gelir. "Tonsillit" denilen akut bademcik iltihabı, erişkinlerde de önemli bir sağlık sorunudur. Yüksek ateş, halsizlik oluşturarak iş gücü kaybına neden olur. 

Ayrıca hastalığın başka etkileri tüm vücutta görülür. Bunlar;
 • Eklemlerde ağrı
 • Boğazda yutkunma ile ortaya çıkan ağrılar
 • Kulaklarda ağrı
 • Çene altında beze oluşumu
Yetişkinlerde bademcik iltihabı ve ağız kokusu nasıl tedavi edilir 

Ağız kokusu, bademcikte iltihaplanma ile daha belirgin bir hal alır. Bademcik iltihabının tedavisi için uygun antibiyotik kullanımı çok önemlidir. Bademcik ile ilgili hastalıklar romatizmal ateş adı altında sıralanır. Bunlardan korunabilmek için bademcik mikrobu ile mücadele etmek için doğru antibiyotiğin uygun süre ile kullanılması çok önemlidir. Eğer kişide penisilin alerjisi yoksa 10 gün süre ile penisilin ilacını hap, şurup ya da gerekirse enjeksiyon şeklinde kullanması uygun olur. 10 günlük antibiyotik tedavisi, hem bir an önce hastayı günlük yaşamına geri döndürmek, hem de hastalık atlatıldıktan sonra (genelde 15 gün sonra) romatizmal ateşten korumak amacıyla uygulanmalıdır. Sıkça yapılan bir hata; şikayetler düzelmeye başladıktan sonra ilacın kesilmesidir. Tedaviyi erken bitirmek hastalığın kronikleşmesi veya romatizmal ateş komplikasyonunun oluşmasına neden olabilir. Bu bakımdan dikkatli olmakta fayda var.

Bazı yetişkinler dondurma yeyince veya soğuk su içince bademcikleri şişer. Bunun sebebi; Bu kişilerde muhtemelen geçmişte uygun görülen süre antibiyotik kullanmadan tedavi edilip kronikleşen bir bademcik iltihabının söz konusu olmasıdır. Bu kişilerde vücut direnci düştüğünde veya soğuk bir şeyler yeyip içtiklerinde bademcik iltihabı tekrar zaman zaman ortaya çıkabilir. 

Bademcik Ağız KokusuBademcik iltihabı yetişkinlerde nasıl tedavi edilir 

Bademcik iltihabının çözümü bademciklerin ameliyat ile alınmasıdır. Çünkü artık ilaç ve iğneler ile buradaki iltihabı kurutmak mümkün değildir. Ağız kokusu da kesin olarak böyle çözümlenmiş olur. Yetişkinlerde bademciklerin ameliyat ile alınmasını gerektiren durumlar:
 • Kişi son bir yıl içinde birden fazla bademcik iltihabı vakası geçirmişse,
 • Bademcik enfeksiyonu bir kez de olsa çok ağır geçirilmişse, 
 • Tekrarlayan bademcik apseleri oluşmuşsa, 
 • Bademcik bir tarafta daha büyük ise veya büyük olan tarafta tümör düşündürecek bulgular mevcutsa, 
 • Bademcikler çok büyükse ve bundan dolayı yemek yemeyi, nefes almayı, konuşmayı engelliyorlarsa, 
 • Horlamaya neden oluyorsa. 
Ameliyat nasıl yapılır 

Bademcik ameliyatlarının büyük bir bölümü genel anestezi ile yapılır. Ameliyattan önce anesteziye engel olacak bir durumun olup olmadığını değerlendirmek için kan tahlilleri ve bazı tetkikler istenir. Daha sonra hasta en az 6 saatlik açlık süresinin ardından ameliyata alınır. Ağız boşluğundan uygun aletlerle girilerek bademcikler alınır. Ameliyat 30-60 dakika sürer. Hasta uyandırılır ve 2-4 saat gözetim altında tutulur. Bu sürecin ardından hasta, ilaç tedavisi planlandıktan sonra istirahat için evine gönderilebilir. Yutma güçlüğü ve ağrı olacağı için ilaçları hap şeklinde değil, şurup ya da damla şeklinde belirlenir. Bir hafta boyunca hastanın sulu, ılık ve yumuşak gıdalarla beslenmesi gerekir. Her şey yolunda giderse bi]]> Diş Kokusu https://www.koku.gen.tr/dis-kokusu.html Wed, 28 Nov 2018 02:21:21 +0000 Diş Kokusu, Ağız sağlığının korunması amacıyla diş ve diş etlerinin bakımının düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Bir kısım insanlarla sohbet edildiği zaman ağızlarının koktuğu hissi karşıdaki tarafından oluş Diş Kokusu, Ağız sağlığının korunması amacıyla diş ve diş etlerinin bakımının düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Bir kısım insanlarla sohbet edildiği zaman ağızlarının koktuğu hissi karşıdaki tarafından oluşur. Ancak yapılan araştırmalar neticesinde oluşan kokunun aslında ağızda oluşmadığıdır. Ağızda oluşan kokunun temelinde dişin çürümesi ve çürüyen dişte sürekli çoğalan bakterilerin yaymış olduğu kötü kokulardan kaynaklanmaktadır. Diş kokusunu oluşturan temel neden ise çok fazla tüketilen şekerli gıdalar ve gazlı içecekler nedeniyle zamanla ağız içerisinde bulunan dişlerin mine taşları zayıflar. Zaman içerisinde dişin üstü siyah ve koyu renk alarak sert bir cisim geldiği taktirde ağrılar oluşur. Minenin yumuşamasıyla dişin içi boşalarak siyah ve koyu renkli çürükler oluşur. Oluşan bu diş çürükleri dolgu veya kanal tedavisi yapılmadığı taktirde ciddi anlamda ağız içerisinde koku oluşturur ve bu koku nedeniyle çevremizdeki insanlar rahatsız olur. Bazen de diş eti kanamaları veya diş eti iltihabı nedenleriyle diş kokusu oluşmaktadır. Böylesi bir rahatsızlıkla karşılaşan kimselerde oluşan iltihabın zamanla diş etlerinden, dişe doğru inmesi ile dışarı doğru yayılan iltihap nedeniyle bu koku yayılmaktadır. Bu nedenle şayet bir kimsenin dişleri çürük ise dişlerine dolgu yapmalıdır. Şayet bir kimsenin ağzında oluşan koku iltihaplanma nedeniyle oluşursa, bu defa kişi iltihap kurutucular kullanarak bu rahatsızlığı ortadan kaldırdığı taktirde diş kokusunun ortadan kalktığını görecektir.

Diş KokusuDiş Kokusu Tedavi Yöntemleri
Ciddi bir rahatsızlık türü olan diş kokusu aslında pratik yöntemlerle çözülmektedir. Şayet kişinin dişi çürümüş veya çatlamış ise dolgu yöntemiyle bu kokuyu yaratan çürükler ortadan uzaklaştırılmış olur. Hakeza bir kimsenin dişlerine yapışan bakterilerden kaynaklı olarak ağız da diş kokusunun azaldığı görülmüş ise uzman diş doktorlarının sürekli olarak önerdiği ağız gargaraları ile bu koku ortadan kaldırılmaktadır. Diş kokusunun oluşmasında en önemli neden aslında ağız sağlığının korunmamasıdır. Aslında bir kimse düzenli olarak diş fırçalama ve diş ipi kullanma alışkanlığı kazanmış olsa diş kokusu denen problem ortaya çıkmayacaktır. Ancak bu şekilde ağız sağlığımızı sorunsuz olarak koruyabiliriz. Bir kimsede diş eti iltihabından kaynaklı olarak bazen diş kokuları oluşabilir. Böylesi bir durumla karşılaşan kimse uzman diş hekimine başvurmalıdır. Alacağı iltihap kurutucular ve gargaralar sayesinde kısa süre içerisinde diş kokusunun ortadan kalktığı görülecektir. Ancak yapılan bu işlemlere rağmen diş kokusu devam etmekteyse konu uzman diş hekimine bildirilmelidir. Uzman diş hekiminin bildirdiği tedavi yöntemini uyguladığı taktirde kısa süre içerisinde ağız ve diş kokusundan kişi kurtulacaktır. 
]]>
Hamilelikte Ağız Kokusu https://www.koku.gen.tr/hamilelikte-agiz-kokusu.html Wed, 28 Nov 2018 16:34:29 +0000 Hamilelikte Ağız Kokusu, Hamilelik döneminde yaşanan hormonal değişiklikler anne adaylarını vücudunda birtakım değişikliklere neden olmaktadır. Östrojen ve progesteron seviyesindeki değişiklikler gebelik sürecince devam Hamilelikte Ağız Kokusu, Hamilelik döneminde yaşanan hormonal değişiklikler anne adaylarını vücudunda birtakım değişikliklere neden olmaktadır. Östrojen ve progesteron seviyesindeki değişiklikler gebelik sürecince devam etmekte ve anne adaylarında birtakım değişikliklere neden olmaktadır. Yaşanan değişikliklerden biri de ağız bölgesinde gerçekleşmektedir.Diş ve Diş etlerinde yaşanan değişimler ağız kokusunda neden olmaktadır. Hamilelik döneminde meydana gelen ağız kokusunun nedeni sadece diş ve diş etlerinde meydana gelen değişimlerden kaynaklanmamaktadır. Anne karnındaki bebeğin gelişimi ve organların büyümesi de ağız kokusuna neden olmaktadır. 

Gebelik sürecinde özellikle ilk 3 aylık sürede ağız kokusu daha sık görülmektedir. Nedeni ise bebeğin organlarının oluşumu genel olarak bu ayda başlamaktadır. Anne adayları ilk üç aylık sürede dış bakımına ve dış temizliğine dikkat etmeleri gerekmektedir. Hamilelik dönemindeki değişimlerden biri de anne adayının iştahının artmasıdır. Özellikle ilk iki aylık sürede aşermesi ve gece yatmadan önceki atıştırmalarda ağız kokusuna neden olmaktadır. Vakitsiz yenilen yemeklerin ardından dişlerin fırçalanmaması ağızda kokuya neden olmaktadır. 

Hamilelikte Ağız KokusuHamilelik döneminde yaşanan ağız kokusunu engellemek için şunların yapılması önerilir;
 • Ağız kokusuna neden olan yemek parçacıklarını temizleyin. Her yemekten sonra dişlerini mutlaka fırçalayın ya da dış ipi ile temizleyin. Dişlerinizin yanı sıra dilinizi ve diş etlerinizi de fırçalayın.  
 • Hamilelik sürecinde dişlerinizi fırçalamakta ve diş ipiyle temizleme konusunda sıkıntı yaşıyorsanız yemek yedikten sonra ağzınızı hemen çalkalayın.
 • Yemek sonrası ağzınızı sürekli nemli tutmaya özen gösterin. Ağzı nemli tutmak için bol sıvı tüketin. 
 • Ağzınızın kuru olduğunu hissettiğinizde şekersiz sakız çiğneyebilirsiniz. 
 • Karbonat ağız kokusuna çok iyi gelmektedir. Eğer hamilelik döneminde sizi rahatsız etmeyecekse karbonat ile suyu karıştırın ve elde ettiğiniz karışım ile dişlerinizi fırçalayın. 
 • Hamilelik döneminde yaşanan ağız kokusunu önlemek için kereviz, havuç ve kırmızıbiber gibi çığ sebzeler tüketin. Bu sebzeler tükürük salgısını artıracaktır.
]]>
Ayak Tırnağı Kokusu https://www.koku.gen.tr/ayak-tirnagi-kokusu.html Wed, 28 Nov 2018 17:51:32 +0000 Ayak tırnağı kokusu, Özellikle sosyal ortamlarda insanı çok zorda bırakan bir soruna dönüşebilir. Ayak tırnağı kokusu öyle nadir rastlanan bir rahatsızlık falan değildir. Bazı kişilerde diğerlerine göre, ayaklarının kokm Ayak tırnağı kokusu, Özellikle sosyal ortamlarda insanı çok zorda bırakan bir soruna dönüşebilir. Ayak tırnağı kokusu öyle nadir rastlanan bir rahatsızlık falan değildir. Bazı kişilerde diğerlerine göre, ayaklarının kokmasından çok şikayetçidir. Ayak tırnak kokusunun başlıca nedeni ter ve tırnak içinde mikroplardan oluşur. İnsan ayağının 251 binden fazla ter bezi bulunur. Ayak tırnak kokusunu engellemek için ilk olarak ayakların terlemesini ve tırnakların düzenli olarak bakımı yapılmadır.

Bakteriler: 
Ayak parmakları arası, tırnak arası gibi karanlık nemli yerleri severler. Burada büyüyen bakteriler Ayaktaki ölü deri hücrelerini ve yağlarla beslenerek kokuya neden olan organik asitler üretmeye başlarlar. Bazen bakterilerin yarattığı sülfür bileşenleri ayaktaki aşırı kötü kokunun nedenidir.

Bazı ilaçlar:
Normalden daha fazla terlemenize neden olur. İlaç türlerinden birini kullanıyorsanız, bu ilaçlar ayak tırnak kokusuna hazırlıyor olabilir. İnsülin ağızdan alınan diyabet ilaçları, bulantı terlemeyi arttırabilen ilaçlardır.

Ayak Tırnağı KokusuAyak tırnağı kokusu nasıl giderilir:
 • Her gün  yeni çorap giyin yada gün içinde fırsatınız olursa çorabınızı değiştirin.
 • Ayak tırnaklarınız kısa kesin. Bakterilere barınacak yer bırakmayın.
 • Ayak mantarından şüpheleniyorsanız hemen doktora başvurunuz.
 • Her gün aynı ayakkabıyı giymemeye özen gösteriniz.
 • Parmak aralarını temizleyiniz. Antibakteriyel sabun kullanabilirsiniz.
]]>
Naftalin Kokusu https://www.koku.gen.tr/naftalin-kokusu.html Thu, 29 Nov 2018 12:16:11 +0000 Naftalin Kokusu, neredeyse tüm evlerde şu pul kanatlı böceğimiz güveden kurtulmak ve de kötü kokulara engel olmak için bulunan parlak yapılı kristalin havada çözülmüş kimyasal maddeleridir naftalin kokusu. Sararmış an Naftalin Kokusu, neredeyse tüm evlerde şu pul kanatlı böceğimiz güveden kurtulmak ve de kötü kokulara engel olmak için bulunan parlak yapılı kristalin havada çözülmüş kimyasal maddeleridir naftalin kokusu. Sararmış anı defteri yaprakları ile oymalı mobilyaları, çocukluğumuzda karşılaştığımız, bizim için şu günlerde ancak nostalji tanımıyla beraber akla gelen bin bir türlü anıyı depreştirmektedir bahsettiğim koku. Yani bu Fransızca kökenli kelime geçmişi, annelerimizin yün kazaklarımız ve türlü türlü kıyafetlerimizi can sıkıcı hasarlardan koruma çabasını aklımıza getirmesi dolayısıyla çocukluk günlerimizi çağrıştırır. Naftalin kokusunu saçan kimyasal olan naftalin,  maden kömürü katranının kuru kuruya damıtılmasından elde edilen, 1.158 yoğunluğunda, suda erimeyip alkol ve eterde kolaylıkla eriyen antiseptik bir hidrokarbon dur.

İnönü Üniversitesi Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Merkezi müdür yardımcısı Nurhayat Özdemir, kadınlar tarafından evlerde çeşitli sebeplerle kullanılan naftalinin toksit maddeler sıralamasında en üstte olduğunu belirterek "Naftalin ölüm saçan bir kimyasaldır. En tehlikeli kimyasal madde naftalindir ve kesinlikle eve alınmaması gerekir hatta marketlerde satışı bile yasaklanmalı." demiştir. Yani arkadaşlar, bizi yaşadığımız zaman diliminden alıp hiç pahasına, sadece bir nefes alış süresinde çocukluğumuza götüren bu kimyasalın kokusunu almak amacıyla yada havaya karıştığı için istemsizce solumak kansere ve dolayısıyla ölümlere yol açabiliyor. Annelerimizin naftalini bol bol kullanmasıyla bizim evlerimizde de mutlaka yer kaplayacağını hissedip, kıyafetler ile kokulara ihanet etmek istemeyerek eve naftalin almamız ve gardıroplarımızla banyolarımızda durmasını istememiz her ne kadar doğal bir şey olsada birçok yerde "beyaz ölüm" olarak tasvir edilen bu kimyasal ciddi anlamda sağlık sorunlarına yol açtığı ve geçmişi hatırlatırken geleceğimizi bir anlamda yok ettiği için uzak durulmalıdır.Elbette ki uzun yıllardır burnumuzdan eksik olmayan naftalin kokusunun evimizden eksik olmasının gerekliliğininde naftalinin zararlarıyla alakası var.

Naftalin KokusuNaftalinin zararları
 • Naftalin, sigaranın içinde bulunan maddelerden biridir ve bağımlılık yapar.
 • Gaz halinde solunmasının akciğer ve gırtlak kanserine sebep olduğu tespit edilmiştir.
 • Naftalin soluyan veya naftaline dokunan insanlarda kusma, bayılma ve baş dönmesi görülmektedir.
 • Aşırı derecede ve de devamlı solunması kırmızı kan hücrelerimize zarar vermektedir. 
 • Naftaline dokunan bir insan elleri ile gözlerine temas ederse gözleri ciddi anlamda zarar görür. Bu durumdaki bir kişi gözlerini bol su ile yıkayıp bir doktora görünmelidir.
Bu kadar zararı olduğu ve hem kendi burnumuzu hemde çocuklarımızın hatta evimize gelen misafirlerimizin burunlarını, her ne kadar masum görünse de bu denli ölümcül bir kokuyla doldurmak istemeyeceğimiz için kazaklarımızı, ceketlerimizi ve de diğer kıyafetlerimizi güvelere yedirmeye yada evimizi bazı kötü kokulara esir etmeye gerek yok. Naftalin kokusunun yerini tutacağını veya onun gibi anı depreştireceğini garanti edemeyecek olsam da evimizi şu kimine göre güzel kimine göre ağır ve kötü kokudan tamamen sağlıkla ilgili nedenler dolayısıyla kurtulmalı ve naftalin yerine rendelenmiş sabun yada marketlerde satılan sabun tozu, zehirli olmayan doğal böcek ilaçlarını kullanmalıyız.  Aynı şekilde limon kabuğu ile karanfil taneleri de kullanılabilir. Böyle bir durumda eski zamanlara karşı olan özlemimizi gideren naftalinin kokusundan mahrum kalmalı ve kendimizi sağlığımızdan mahrum etmemeliyiz.
]]>
Gül Kokusu https://www.koku.gen.tr/gul-kokusu.html Fri, 30 Nov 2018 00:51:59 +0000 Gül Kokusu, Kendine has çok güzel bir kokusu olan gül en çok Isparta'da yetişir. Isparta da her çeşit gül yetiştirilmektedir. Kırmızı gül, sarı gül, beyaz gül ve pembe gül yetiştirilmektetir. En çok pembe gül yetiştirilm Gül Kokusu, Kendine has çok güzel bir kokusu olan gül en çok Isparta'da yetişir. Isparta da her çeşit gül yetiştirilmektedir. Kırmızı gül, sarı gül, beyaz gül ve pembe gül yetiştirilmektetir. En çok pembe gül yetiştirilmektedir. Gülü her yerde kullanırlar. Reçelini yaparlar, kozmetik ürünü olarak kullanırlar. Çok hoş ve güzel bir kokusu olduğu için sabun ve mumda da kullanılır. Gül katıldığı her şeye çok güzel koku verir. Bu koku insanı rahatlatır ve ferahlatır.

Kendine has çok güzel kokusu olan gülün, gül suyu ve de gül yağı da üretilir. Çok güzel bir kokusu oluyor gül suyunun. Oldukça ferahlatıcı ve rahatlatıcı bir özelliği var. Kokusunun yanında güzel bir özelliği daha var. Gül suyu çok güzel bir cilt temizleyici, cildi nemlendirir ve daha canlı görülmesini sağlar. Gülü bu kadar özel ve güzel yapan bir diğer özelliği ise Peygamber Efendimizi simgelemesidir. Gül Peygamber Efedimizi simgeleme sebebi gülün sevgiyi sembol etmesidir. İnsanlar için de en çok sevilen Peygamber Efendimizdir. Bunun için gül denildiği zaman aklımıza Peygamberimiz gelir. Bir de rivayetlere göre Peygamber Efendimiz terlediği zaman çok güzel kokarmış. Tıpkı bir gül gibi etrafına çok güzel kokular yayılırmış. Kokuların en güzeli gül olduğu için Peygamberimizi simgelemektedir. Evet gül suyundan ve gülden biraz bahsettik. Şimdi bu güzel kokunun evde nasıl yapıldığını öğrenelim.

Gül KokusuGül kokusu yapımı

Gül kokusunu yapmak için ilk önce iki su bardağı suyu kaynatalım sonra cam bir kavanozun içine alalım. Sıcak suyun üzerine 5, 6 tane gül yapraklarını kopararak atalım. Ardından kavanozun ağzını sıkı bir şekilde kapatıp karanlık bir yerde iki gün bekletelim. İki günün sonunda gül suyunun ağzını açıp süzelim, mis gibi kokuyor olacak. Süzdükten sonra püskürtmeli cam bir şişenin içine koyalım. Hazırladığımız gül kokusunu buzdolabında saklayalım. Bu gül suyunu ister cilt bakımında isterseniz de koku olarak kullanabilirsiniz.
]]>
Menekşe Kokusu https://www.koku.gen.tr/menekse-kokusu.html Fri, 30 Nov 2018 09:36:11 +0000 Menekşe kokusu, Menekşe ülkemizde en çok sevilen salon çiçeğidir. Menekşe Afrika ülkesinden gelmektedir, menekşe evlerde, ofislerde mutlaka kullanılan bir çiçek türüdür. Afrika menekşesi her mevsim çiçek açma Menekşe kokusu, Menekşe ülkemizde en çok sevilen salon çiçeğidir. Menekşe Afrika ülkesinden gelmektedir, menekşe evlerde, ofislerde mutlaka kullanılan bir çiçek türüdür. Afrika menekşesi her mevsim çiçek açmaktadır, zellikle sonbahardan  yaza kadar olan dokuz aylık dönemde yoğun çiçekli kalan bitkilerdir. menekşeler ok farklı şekillerde açabilir, farklı şekilleri olsa da klasik olan mor menekşedir. Menekşe yetiştirmede sulama, gübreleme, toprak seçimi, ışıklandırma, saksı seçimi, nem dengesi, üretimi ve hastalığı  gibi temel ihtiyaçları vardır. Menekşe nemli güneş alan yerleri sever, menekşenin saksısı da çok önemlidir ve büyümesi için saksının şekli ve büyüklüğü de önemlidir. Menekşenin torağı  hafif olmalı, nem tutmalı, köklere bol oksijen sağlamalı ve ph dengesinin 5,8-6,5 arasında olmalıdır. menekşe aydınlık alanı sevdiği için güneş ışının da daha çok büyür. Tabi güneş ışınını da  direk olarak sevmez pencerenin arka kısmında olmayı sever. Menekşe ayrı zamanda sistiresi olan bir çiçek türüdür. Menekşenin bir yaprağı kopartılıp saksıda toprağına dikilirse böylede çoğalmaları sağlanır. Menekşelerin çoğu kokar ve çoğu da kokusuz olur. Menekşe bilimsel olaraktan faydaları büyüktür bunları bazıları baş ağrısın, sinirlilik hali ve uykusuzluğa karşı olumlu etkisi vardır. İdrar yolları enfeksiyonlarında iyileştirici etkisi vardır. göğsü yumuşatır, balgam sökmede yardımcıdır. Soguk algınlığına, öksürük, bronşit durumlarında iyileştirir ve rahatlatmada yardımcıdır.

Menekşe KokusuMenekşe kokusu

Menekşe farklı şekillerde ve farklı renklerdedir. Menekşeler kokulu menekşe saponin, mentil salisilat, alkaloitler, flavotinler ve uçucu yağ içermektedir. güzel kokulu çiçeğin, menekşenin ayrı zamanda şekerleme yapılarak pasta ve tatlıcılık olaraktan kullanılabilir. Menekşenin kokusundan dolayı parfüm endüstrisinde de kullanılmaktadır. Menekşelerin bazıları çok güzel koktuğu için en çok ev ortamında kullanılır. Menekşe kokusu orkideyle arasında ayrım yapamayacak kadar güzel kokan bir bitki türüdür.

]]>
Ağız Kokusu Nasıl Geçer https://www.koku.gen.tr/agiz-kokusu-nasil-gecer.html Sat, 01 Dec 2018 08:23:32 +0000 Ağız kokusu nasıl geçer, ağızda oluşan çirkin kokuya ağız kokusu denir. Tıp dilinde adı halitosistir. Ağız kokusunu bir hastalık olarak tabir edemeyiz. Ağız kokusu, çok önemli hastalıkların habercisi de olabilir. Ağız ko Ağız kokusu nasıl geçer, ağızda oluşan çirkin kokuya ağız kokusu denir. Tıp dilinde adı halitosistir. Ağız kokusunu bir hastalık olarak tabir edemeyiz. Ağız kokusu, çok önemli hastalıkların habercisi de olabilir. Ağız kokusunu ikiye ayırabiliriz. bunlardan birisi fizyolojik diğeri ise  patolojik ağız kokusudur.

Fizyolojik ağız kokusu: Sağlıklı bireylerin çoğunda sabah uyandıklarında sindirim sisteminde biriken gazların oluşturduğu, ve dil sırtında üreyen bakterilerin sebep olduğu çirkin kokular ağız kokusudur. Ağız kokusunu gidermek için dil sırtını fırçalamak, içeriğinde çinko bulunan gargaralar kullanmak yeterli olabilir. Yada sadece sakız çiğnemek bile ağız kokusunu engelleyebilir. Fizyolojik ağız kokusu beslenme sonrasında görülen nefesteki kokular içinde kullanılır yalnız bu ağız kokusu değil nefes kokusudur sebebi de soğan sarımsak gibi gıdalar tüketildiğinde aromatik kokuları kana karışır ve akciğer kanalları ile atılır. Herhangi bir tedavi gerektirmez ama istenirse nane maydanoz yenilerek diğer gıdaların baskın aromatik kokusu bastırılabilir.

Ağız Kokusu Nasıl GeçerPatolojik ağız kokuları: Patolojik ağız kokusu olan hastalar genellikle bu sebepten ötürü doktora gitmeyebilirler. Bu tip hastalar genellikle diş hastalıklardan olabileceğini düşünerek diş doktoruna giderler. Genel olarak ağızlarında oluşan bu kokuyu kabullenmiş yapıdadırlar. Bu tip rahatsızlığı olan kişiler etraftaki insanların uyarıları ile diş hekimine giderler.

Ağız kokusunun sebepleri;
 • Şeker hastalığından dolayı,
 • Böbrek yetmezliğinden dolayı,
 • Sinüs ve akciğerde oluşan enfeksiyonlardan dolayı,
 • Karaciğer yetmezliğinden dolayı,
 • Metabolizma bozuklukları şeklinde farklı hastalıklardan oluşan ağız kokularıdır. Hepsininde dışarıya verdiği koku farklıdır. Bunların dışında birde diyet yapanlarda uzun süre sıvı almayanlarda veya oruç tutan kişilerde de ağız kokusu olabilir. 
Ağız kokusu tedavisi;

Ağız kokusu diş çürümesi kaynaklı kokuda olabilir. Yada ağız boşluğunda yerleşen bakterilerin yaydığı koku ile de olabilir. Bir diğer önemli hususta ağız kokusu ağız içi enfeksiyonlardan da kaynaklanabilir bunların hangisi olduğunun anlaşılması için mutlaka diş hekimine görünmeniz gerekir. Eğer böyle bir durumdan ötürü ağız kokusu oluşuyor ise öncelikle çürük dişse tedavisi yapılmalı enfeksiyon yada iltihaplanma ise bu oluşumların ilaçlarla kurutulması gerekir. Ancak bu şekilde ağızda oluşan o keskin ve çirkin kokuyu yok edebilirsiniz. 

Ağız kokusu nasıl geçer, sorumuza en uygun cevap ağız içi bakımlarının düzenli yapılması ve kokulu gıdalar yendiğinde fırçalama yada daha güzel aromatik kokulu bitkiler tüketerek giderilmelidir. Az öncede dediğimiz gibi enfeksiyonel yada iltihaplanmadan dolayı bir ağız kokusu var ise ancak bu ağız kokusundan diş hekiminizin size vereceği iltihap kurutucu antibiyotikler ile kurutup kurtulabilirsiniz. Yalnız ilaç kullandım bitti diye bir şeyde yok sürekli düzenli ağız bakımının da yapılıp devam ettirilmesi gerekir. 
]]>
Buzdolabı Kokusu https://www.koku.gen.tr/buzdolabi-kokusu.html Sat, 01 Dec 2018 09:44:31 +0000 Buzdolabı kokusu, Buzdolabında oluşan kokular bayanların sıklıkla karşılaştığı sorunların başında yer alır. Yapılan bir çok uygulamadan sonra buzdolabındaki koku gitmeyebilir. Mutfakta bayanların başına gele Buzdolabı kokusu, Buzdolabında oluşan kokular bayanların sıklıkla karşılaştığı sorunların başında yer alır. Yapılan bir çok uygulamadan sonra buzdolabındaki koku gitmeyebilir. Mutfakta bayanların başına gelen ve en çok can sıkan durumlardan biri buzdolabında oluşan kokulardır. Bazen bir çok yöntem denemesine rağmen koku çıkmayabilir ve bu çok can sıkan bir durumdur. Markası iyi olmayan bir buzdolabında oluşan kokuları temizlemek daha zordur. Bu durumda buzdolabının değişmesi gerekir. Buzdolabında oluşan kokunun ilk önce neden kaynaklandığını bulmak temizlerken işin kolaylaşmasını sağlar. Buzdolabında kapağı açık unutulan turşu, yada bayatlamış yemekler, sebzeler dolapta kokuya neden olur. İlk önce neyden kaynaklandığını bulunursa buzdolabının temizliği daha rahat olur.

Buzdolabı KokusuBuzdolabında oluşan kokunun nedenleri:

 • Aralıklarla temizlenmeyen  buzdolabı filtreleri dolapta kokuya neden olur.
 • Buzdolabına ağzı açık koyulan yemekler koyuya neden olur.
 • Sebzelik de poşette unutulan sebzeler kokuya neden olur.
 • Sarımsaklı cacıklar ağzı kapalı olmazsa kokuya neden olur.
 • Kapağı açık unutulan turşu küpleri kokuya neden olur.

Buzdolabındaki kokuyu gidermek için ilk önce buzdolabının fişinin çekilmesi ve buzlarının eritilip temizlenmesi gerekir. Buzlarından temizlenen dolabın içini sirkeli su ile silmek oluşan kokulardan dolabı arındıracaktır. Elma sirkesi başta kötü kokabilir ancak silindikten sonra beş on dakika havalandırılması sirke kokusunun dolaptan çıkmasına yardımcı olur. Sirkeli su dışında buzdolabını karbonatlı su ile silmekte oluşan kokuyu gidermede yardımcı olabilir. Ilık su ile hazırlanan karbonatlı su ile buzdolabı silindiğinde içinde oluşan kokular giderilmiş olur. Bir kasede bir parça kahve ve pirinci karıştırıp buzdolabında bir gece bekletmekte oluşan kokuların giderilmesine yardımcı olur. Oluşan kokulardan kurtulmanın başka bir yolu da mangal kömürün bir poşet üzerinde dolapta sekiz saat kadar bekletilmesidir. Bu yöntemde buzdolabında oluşan kokuların giderilmesine yardımcı olur.

]]>
Ayak Kokusu https://www.koku.gen.tr/ayak-kokusu.html Sun, 02 Dec 2018 06:39:24 +0000 Ayak kokusu, ayak kokusu çoğu kişi de görülen ve hem kişinin kendisini hem de çevresini rahatsız eden bir durumdur. Kişi ayakkabısını çıkarıp bir eve girmeye utanır, çekinir. Çünkü koku hemen etrafı sarar. Bundan dolayı k Ayak kokusu, ayak kokusu çoğu kişi de görülen ve hem kişinin kendisini hem de çevresini rahatsız eden bir durumdur. Kişi ayakkabısını çıkarıp bir eve girmeye utanır, çekinir. Çünkü koku hemen etrafı sarar. Bundan dolayı kişi kendini bu ortamlardan soyutlayabilir. Bu nedenle kişi bu durumu düzeltmek için bazı tedavi yöntemleri uygulamalıdır. Bir çok bitki ve ilaçlar ayak kokularını gidermeye yardımcı olabilir. Ayak kokularının tedavisi için oluşum sebeplerini de bilmek gerekir. Neden dolayı kokunoluşuyorsa öncelikle bu durumdan uzaklaşmak gerekir. Ayak kokusunun temel sebebi olarak terli ayakların bakteri hücreleri ile etkileşimi bilinir. Ayaklar uzun süre ayakkabı içerisinde kalınca nemli ve terli olduğundan ayak kokularından sebep olur. Bunun ile beraber kaliteli olmayan ayakkabılar da ayak kokusu yapar. İçeriğinde kullanılan maddeler ayakkabıların koku yapmasına sebep olabilir. Bu nedenle gerçek deri olan iyi markaların ayakkabılarını kullanmak bir nebze olsun bu kokuların oluşumunu önleyecektir. Yine ayak temizliğine gereken özeni göstermemek de ayak kokularının artmasına yol açar. Günlük olarak ayakların ılık su ve sabun ile yıkanması gerekir. Bunu yapmayınca ayaklar muhakkak kokacaktır. Şimdi ayak kokusunun sebeplerine bakalım.

Ayak KokusuAyak kokusunun nedenleri
 • Ayak kokusunun temel nedenlerinden biri terli olan ayakların bakteri hücreleri ile birleşmesidir.
 • Ayak temizliğine özen gösterilmemesi
 • Stres
 • Kullanılan bazı ilaçlar
 • Alkol ve uyuşturucu maddeler
 • Hormonal değişiklikler
 • Kötü maddeler kullanılan ayakkabı kullanımı 
 • Ayakların sürekli havasız kalması
 • Menapoz dönemi ayak kokusuna sebep olur.
Ayak kokusunu gidermek için gerekli önlemler
 • Ayaklarınızı günlük olarak sabun ile yıkayın
 • Ayak tırnak kesininizi düzenli bir şekilde yapın 
 • Her zaman temiz ve kaliteli çoraplar kullanın
 • Ayaklar için kullanılan dezenfekte spreyler kullanın
 • Ayaklarınızı mümkün olduğunca kuru tutun ve nemli iken kapalı ayakkabılar giymeyin
 • Her gün aynı ayakkabıyı giymekten kaçının ve yazın açık ayakkabılar giymeyi tercih edin
 • Ayakkabınızda oluşan bakterileri arındırmak için ayakkabınıza düzenli olarak kabartma tozu serpin ve ardından temizleyin.
 • Ayakkabılar için koku giderici tozlardan kullanın
Ayak kokusu, ayak kokusu için bu öneriler dışında bitkisel tedaviler uygulamak da mümkündür. Bunun için lavanta yağı, kabartma tozu, soda, hint yağı, ada çayı, sirke, siyah çay ve zencefil etkili olan yöntemlerdendir. Lavanta yağı ve hint yağını bir litre suya bir kaç damla damlatıp ayaklarınızı içinde bekleterek kullanabilirsiniz. Kabartma tozunu bir tatlı kaşığı bir litre suya katarak o su da ayaklarınızı dinlendirebilir ve ovarak masaj yapabilirsiniz. Adaçayının yapraklarını ayakkabılarınızın içerisine koyarak ayak kokularını önlemek mümkündür. Zencefil antibakteriyel özelliği ile ayakta bakteri oluşumunu önleyerek koku yapmasını engeller. Bunun için zencefil kökü kaynatılarak suyunda ayaklar ovulur ve böylelikle koku oluşumu engellenir. Yine sirke ayak kokusu için oldukça faydalı olan bir yöntemdir. Bir çay bardağı sirke bir küçük kovaya konulur ve üzerine su ilave edilir ayaklar yarım saat kadar bu su içerisinde bekletilir ve ardından ılık su ve sabun ile yıkanır. İki üç gün de bir bu uygulamalar yapılarak ayak kokularından tamamen kurtulabilirsiniz. 
]]>
Gider Kokusu Nasıl Giderilir https://www.koku.gen.tr/gider-kokusu-nasil-giderilir.html Mon, 03 Dec 2018 05:44:37 +0000 Gider kokusu nasıl giderilir, Gider kokusu belkide birçok bayanın korkulu rüyaları arasındadır. Genellikle temizlik yaptıktan sonra gider borularından gelen bu keskin koku evin her tarafını sarınca bayanlar hiç temizlik yapmamı Gider kokusu nasıl giderilir, Gider kokusu belkide birçok bayanın korkulu rüyaları arasındadır. Genellikle temizlik yaptıktan sonra gider borularından gelen bu keskin koku evin her tarafını sarınca bayanlar hiç temizlik yapmamış gibi kokan evlerinden soğurlar. Nedeni tam olarak anlaşılamayan bu keskin ve çirkin kokulardan kurtulmanın birçok yolu vardır. Ama bazen gider temizlik malzemeleri yeterli gelmemektedir.

Gider kokusu, genel olarak bağlandığı boru düzeneğinin içerisinde biriken artıkların borulara yapışarak tutunması ve bir süre sonrada içerisine ne kadar su gönderilirse gönderilsin akıp gitmeyen katı cisimler halini alır. Gider kokularının çoğunluğu düzenli temizlenmeyen borulardan kaynaklıdır.

Gider kokularının oluştuğu yerler;
 • Banyo giderleri,
 • Lavabo giderleri,
 • Balkon giderleri,
 • Küvet giderleri,
Hatta klozet giderleri olarak söyleyebiliriz. Bu giderlerin zaman içerisinde ev içerisine yaydığı keskin kokular kullanılan deterjandan tutunda kirli suların bırakıldığı yerlere varıncaya kadar bir çok oluşum yolu vardır. Mutfakta kullandığımız lavabo gideri yemek artıklarının düzenli olarak temizlendiği bir gider olduğundan daha çabuk koku yayma olasılığı vardır. Aynı şekilde klozetlerde de aynı durum vardır. İnsanların üreleri yüzünden düzenli temizlenmeyen klozetlerden de aynı ağır kokular çabuk yayılır. Her ne kadar her işlemin arkasına bol duru su kullanılsa da zaman içerisinde borulara yapışan pislikler kokunun bir süre sonra oluşmasını sağlar.

Gider kokuları nasıl giderilir;
 • Lavabo açıcılar,
 • Karbonhidrat ve limon karışımları,
 • Sirkeli sıcak su karışımı,
 • Yada boruların değiştirilmesi ve tuvalet ve mutfak lavabo gider borularının birbirinden ayrışması şeklinde birçok alternatif yolu vardır. 
Bir diğer ayrıntı ise gider borularının çoklu parçalarla bölünmemesidir. Çünkü çok parçalı gider borularının tıkanma ve pislik biriktirme riski daha yüksektir. O yüzdende tek tip uzun düz boruların giderlerde kullanılması önemli bir durumdur.

Gider Kokusu Nasıl GiderilirGider borularının, lavabo açıcılarla temizlenmesi için öncelikle kettle ile kaynatılan sıcak suyun hazırlanması gerekir. Hazırlanan sıcak su gidere dökülür ve ikinci bir su kaynatılana kadar lavabo açıcı poşetler halindedir bir tanesi açılarak gider deliğine dökülür. Yaklaşık olarak işlemin bekleme süresi beş ile on dakika aralığındadır. Bu bekleme süresi bittiğinde tekrardan kaynatılan su yine gider deliğine dökülür ve içeride bulunan borulara yapışmış kötü kokulu pislikler sıcak su kompresi ile borudan ayrıştırılarak temizlenir. Bu işlemi ilk defa yapıyor iseniz bir iki gün içerisinde yenilemeniz de fayda vardır. Çünkü tek seferde o kadar uzun süre borulara yapışık kalan pislikleri temizleme şansınız yoktur. Tamamen temizlendiğinde kokudan eser kalmadığını kendinizde hem koklayarak hemde görerek anlayabilirsiniz. Çünkü gider deliğinin bağlı olduğu borular suyu daha hızlı çekmeye başlayacaktır. 

Her evde olma olasılığı olan gider kokuları her zaman düzenli temizler ile giderilebilir. Tabii ki apartmanlarda yaşayan insanlar için bu durum biraz daha zordur çünkü tüm dairelerin gider boru kanalları birbiri ile bağlantı içerisinde olabilir. Bu durumda kendi eviniz ise ya borular tamamen değiştirilmeli yada kiracıysanız alternatif evlere bakmanız gerekebilir. 
]]>
Boğazdan Gelen Ağız Kokusu https://www.koku.gen.tr/bogazdan-gelen-agiz-kokusu.html Mon, 03 Dec 2018 14:42:30 +0000 Boğazdan gelen ağız kokusu, beslenme sonrasında sabah uyandığımızda oluşan boğazda ağız kokusu, fizyolojik ağız kokusu olarak tanımlanır ve hastalık belirtisi değildir. Bunun dışında meydana gelen boğazdan ağız kokusu v Boğazdan gelen ağız kokusu, beslenme sonrasında sabah uyandığımızda oluşan boğazda ağız kokusu, fizyolojik ağız kokusu olarak tanımlanır ve hastalık belirtisi değildir. Bunun dışında meydana gelen boğazdan ağız kokusu ve diğer hastalıkların belirtisi olarak karşımıza çıkar ve patolojik boğazdan gelen ağız kokusu olarak tanımlanır. sinüs ve akciğer kaynaklı enfeksiyonlar, şeker hastalığı aseton kokusu gibi karaciğer yetmezliği gibi birçok sistemik rahatsızlık ağız kuruluğu yetersiz ağız hijyeni,tütün ve alkol ürünleridir. Boğazdan gelen ağız kokusu %90 oranında ağız kaynaklı sebeplerden bunun dışında %8 üst solunum kaynaklı %1 oranında ise sindirim sistemi sebeplerden kaynaklanır.

Boğazdan gelen boğaz kokusu sebepleri:
 • Karaciğer yetmezliği ve benzeri karaciğer hastalıklarında meydana gelir.
 • Böbrek yetmezliği rahatsızlığı sonucu oluşan bir koku  görülür.
 • Boğazdan gelen ağız kokusu varsa bunun muhtemel sebebi şeker hastalığıdır.
 • Sinüs ve akciğer kaynaklı enfeksiyonlar sonucu meydana gelebilir.
Boğazdan Gelen Ağız KokusuBoğazdan gelen ağız kokusu nasıl giderilir:

Boğazdan kaynaklı ağız kokusunun çok önemsenmesi gerekmektedir. Hatta bu sorun bazı hastalıkların habercisi olabilmektedir. Bu sebeple boğazdan gelen ağız kokusuna önem  vermek gerekiyor. Boğaz ve ağız kokusu arasında nasıl bir  bağlantı olduğunu açıklarsak: Boğazdan gelen boğaz kokusu gelerek ağızda koku oluşumuna sebep olan bu durumun önemli nedeni ise mide ve bağırsak sisteminde oluşan birtakım hastalıklardır. Özellikle midede bulunan sıkışmış gazların ve asitler ise boğazdan gelen boğaz kokusu sebep oldukları belirtiliyor
]]>
Çürük Diş Kokusu https://www.koku.gen.tr/curuk-dis-kokusu.html Tue, 04 Dec 2018 09:40:48 +0000 Çürük Diş Kokusu, Dişlerimiz bizim sindirim için ve yemeklerin parçalanması, tüketilmesi ve  bizim sindirimimiz için ilk temel organımızdır. Dişlerimizin sağlıklı olabilmesi için her türlü önlemi almamız gerekmektedir. Çürük Diş Kokusu, Dişlerimiz bizim sindirim için ve yemeklerin parçalanması, tüketilmesi ve  bizim sindirimimiz için ilk temel organımızdır. Dişlerimizin sağlıklı olabilmesi için her türlü önlemi almamız gerekmektedir. Yoksa çürüyen dişler kişilerin başına büyük bir bela olmaktadır. Ağrısı, acısı yanı sıra çürük diş çok kötü bir ağız kokusuna neden olmaktadır. Çürük dişin sebep olduğu bu kötü koku ise bazen kalıcı ağız kokusuna da neden olabilmektedir. 

Çürük Diş KokusuÇürük Diş Kokusu Nasıl Giderilir
 • Her gün düzenli olarak günde iki kez diş fırçalamak dişlerin çürümesini engeller. Ağızda çürük diş varsa ne kadar dişlerinizi fırçalarsanız fırçalayın bu çürük ağız kokusuna neden olacaktır. Eğer ilaçla tedavi edilemeyecek kadar fazla ise hekime danışarak uygun yolu tercih etmelisiniz. 
 • Yemeklerden sonra mutlaka ağız yıkanmalıdır. Tuzlu su ile gargara yapabilirsiniz. 
 • Kötü kokulara neden olacak yiyecekler de ağız kokusunu artırır. Bu nedenle yemeklerden sonra nane, karanfil, sakız kullanmalısınız. 
 • Çürük olan dişiniz eğere çekilmesi gerekiyorsa çektirin. Daha fazla ilerlediğinde yanındaki dişe ve diş etlerine de zarar verir. Diş etinin zarar görmesi ise, diş çekilse dahi kötü kokunun devam etmesine yol açar. 
 • Mentollü şekerler ise kısa süreli fayda etse de kesin bir çözüm olmamaktadır. Fakat ağız bakım suyu kullanmak faydalı bir yoldur. 
Tüm bu önlemlerin yanı sıra yılda bir kez dişlerinizi kontrol ettirin. Diş temizliği için diş ipi kullanmaya çabalayın. Diş çürükleri sizin sosyal yaşamınızı da etkiler. Özellikle karşı cinsle olan ilişkinizi de etkileyeceğinden yakı ilişkilerinizde zarar görebilir. Bu gibi pek çok neden vardır. Aynı zamanda çürük bir diş, ağız içi hastalıkların mideye ve vücudun diğer organlarına taşımasına yol açar. 
]]>
Sandal Ağacı Kokusu https://www.koku.gen.tr/sandal-agaci-kokusu.html Wed, 05 Dec 2018 06:22:58 +0000 Sandal ağacı kokusu, Sandal ağacı, tropik bir bitkidir. Sandal ağacının hoş kokusu kaliteli ağaç yapısı ve tıbbi alanlardaki, kullanımı sayesinde ticareti oldukça kuvvetli bir bitkidir. Sandal ağacı bitkisinin kültür türle Sandal ağacı kokusu, Sandal ağacı, tropik bir bitkidir. Sandal ağacının hoş kokusu kaliteli ağaç yapısı ve tıbbi alanlardaki, kullanımı sayesinde ticareti oldukça kuvvetli bir bitkidir. Sandal ağacı bitkisinin kültür türleri de günümüzde yaygın olarak ekilmekte ve ticaret için kullanılmaktadır. Ne kadar insan eli ile yetişmiş olursa olsun doğadaki, yabani olarak yetişen sandal ağaçlarının neslini tüketmekten daha iyidir. Günümüzde insanoğlunun bencilce kullanımları bu itkinin azalmasına hatta yok olmasına yaklaşmasına sebep olmaktadır. Sandal ağacı yaprak dökmez ve yaprakları hep birbirine karşılıklıdır. Çiçeklerinin rengi sarımtırak ve kırmızımsı bir renktedir. Meyveleri kiraz büyüklüğünde olup siyah renklidir. 

Sandal ağacı taze olarak da insanlar tarafından tüketilse de genellikle, jöle ve marmelat olarak ta tüketilir. İçeriğinde C vitamini, E vitamini ve karoten bulunur. İçeriğindeki bu özellikler sayesinde sağlığı destekleyici bir özelliği vardır. 

Sandal Ağacı KokusuSandal ağacının özellikleri;

Boyları dört ile dokuz metreye kadar ulaşabilen bu ağaçlar ortalama yüz yaşına kadar varlıklarını koruyabilirler. Bitkinin kökleri dik bir şekilde filizlenirken büyüme gerçekleştikçe köklerde yayılmalar başlar ortalama büyüme süresi üç yıl kadar süren sandal ağacı bitkisi meyve verecek halede gelir. Fakat tam bir meyve verim zamanı beş yılı doldurduğunda gerçekleşir. Bitki yaşam alanları olarak azonal toprakları tercih eder ve hoş kokusu sebebiyle dallarından ve gövdesinden tütsü yapılmaktadır. Tütsü olarak kullanan ülkelerin başında Hindistan ve Uzak doğu ülkeleri başta gelir. Bunun dışında bitkinin özel ve güzel kokusundan yararlanmak için kokulu yağ üretimi de yapılır. çoğunlukla da sanayi ve parfümeri sektörlerinde kullanılır. 

Sandal ağacının ana vatanı Hindistan'dır. Bu yarımadada çok bulunan bu bitki diğer ülkeler arasında Avustralya ve Doğu Endonezya'da yetişir. Kültür bitkisi de üretilen sandal ağacı ayrıca Çin, Flipinler ve Sri lanka gibi ülkelerde de yetiştirmeye başlanmıştır. Dünyanın en güçlü ağaçları Tibet şehrinde yetişir. Azonal toprakları seven bu bitkinin esansı çok değerlidir. 

Sandal ağacı esansının koklanması insanlarda hem zihin dinginliği hemde tazeliği sağlar ki günümüz insanın en çok ihtiyaç duyduğu durumlardır. 

Sandal ağacının  hissettirdiği olumlu sonuçlar,
 • Hoş kokusu dinginlik ve sakinlik hissi verir.
 • Rahatlama hissi verir.
 • Kalp dalak, ciğer ve böbrek gibi rahatsızlıklara iyi gelir.
 • Kuru ciltlere iyi gelir.
 • Çatlayan ve yıpranan ciltlerde kullanıldığında olumlu sonuçlar verir. 
 • İyi bir balgam sökücüdür.
 • Öksürük problemi çekenlerde kullanılır.
 • Dizanteri ve el soğukluğuna iyi gelir.
 • Ciltte akne ve benzeri pürüzlerin giderilmesinde kullanılır.
 • Alerjik olan ciltlerde cildi temizlemek için kullanılır.
 • Aroma terapi özelliği vardır.
 • Neşe ve sevinç duyguları yaşatarak pozitif olmamızı sağlar. 
Sandal ağacı bitkisinin esansı, özelikleri sayesinde meditasyon yapanların yada şirket toplantı odalarının vazgeçilmezi olarak görülür. Kadınların bu esansı kullanmasında bir önemli etken daha vardır ki oda erkeler üzerinde afrodizyak etkisi yaratmasıdır. 
Bu bitki bir çok negatif hissedilen olumsuzlukları yaydığı hoş koku sayesinde insanlara unutturur ve daha iyi ve pozitif bakmalarını sağlar.
]]>
Ağız Kokusu https://www.koku.gen.tr/agiz-kokusu.html Wed, 05 Dec 2018 16:19:10 +0000 Ağız kokusu:Gündelik hayatta hemen hemen herkesin başına gelebilen bütün insanların korkulu rüyasıdır ağız kokusu. Bazen sebebi bilinmemekle beraber bir çok nedenden kaynaklanıyor olabilir. Çok ciddi bir hastalığın habercisi Ağız kokusu:Gündelik hayatta hemen hemen herkesin başına gelebilen bütün insanların korkulu rüyasıdır ağız kokusu. Bazen sebebi bilinmemekle beraber bir çok nedenden kaynaklanıyor olabilir. Çok ciddi bir hastalığın habercisi de olabilir.İki çeşit ağız kokusu vardır.  Ağız içinde milyonlarca bakteri vardır bunların bir kısmı yararlı bakteriler olurken bir kısmı da ağızda kötü bir koku oluşmasına sebebiyet verirler. Genel olarak ağızda Mesela yüksek protein içeren içecekler le etkileşim haline girdiklerinde ağız kokusu ortaya çıkar. Bu yiyeceklere bağlı olan ağız kokusudur. Bir de ağız içinde kötü bakterilerin oluşturduğu ağız kokusu da kronikleşmiş ağız kokusudur. Yaygın bir rahatsızlık türüdür. Neredeyse insanların %30 civarındaki kesimin kronik ağız kokusu hastalığı olduğu tespit edilmiştir. 

Ağız kokusunu genel olarak değerlendirirsek bir hastalık değil tamamen hijyen ile ilgili bir sorundur. Fazlasıyla kötü durumlar yaşanmasına neden olur. Bu durumda bir insanla karşılaştığımız zaman genelde karşımızdakini bu konuda uyarmaya çekiniriz bu da bizim fazlasıyla sıkıntı çekmemize neden olur. Günümüzde sosyal çevremizde sorunlara hatta evliliklerin bile bitmesine sebep gösterilen bir etkendir. Kişinin psikolojik durumunun bozulmasına neden olur birisi ile konuşurken acaba ağzım kokuyor mu Rahatsızlık veriyor muyum Gibi düşüncelere kapılmamıza sebep  olabilir. Günümüzde birçok insan ağız kokusundan şikayetçi olduğu için piyasa da ağız ürünlerine yönelik kocaman bir pazar oluşmuş durumdadır. Bu rahatsızlığı akciğerlerden gelen nefes kokusu ile karıştırmamalı bir hekime gözükerek bu ayırım iyi yapılmalıdır. 

Ağız KokusuAğız kokusunun nedenleri:
 • Dişlerin fırçalanmaması ağız içinde birçok bakterilerin oluşmasına neden olmakta buda ağızda hoş olmayan bir kokuya sahip olmamızı sağlar.   
 • Sarımsak,soğan ve baharatlı yiyecekler tüketilmesi
 • Sigara ve alkol
 • Beslenme bozuklukları (aç kalmak gibi)
 • Midede oluşan gastrid ülser gibi rahatsızlıklar.
 • Akciğer, şeker hastalıkları, karaciğer yetmezliği, diş eti hastalıkları, dişlerde bulunan çürükler
 • Şeker hastalığı varsa eğer ağızda aseton kokusu gibi bir koku olur.
 • Çeşitli böbrek hastalıklarında ise ağızda balık kokusuna benzer bir koku oluşmaktadır.
 • Burnun tıkalı olması ve solunum yolu hastalıkları
 • Ağız kuruluğu (uyurken ağzımız kuruduğu için sabah saatlerinde bir ağız kokusu yaşanması normaldir bir şeyler atıştırdıktan sonra gerekli diş temizliğide yapılırsa sorundan eser kalmayacaktır)
 • Geniz akıntıları
 • Ağız içi enfeksiyonlar aft gibi rahatsızlıklar
 • Ağızdan nefes alınması
 • Bağırsaklarda oluşan gazda ağız kokusunun sebebi olabilir. Tuvalet ihtiyacı giderildikten sonra geçer.
 • Ağızda bulunan gömük yada yarısı çıkmış 20'lik dişleri
Ağız kokusunun önlemenin yolları:
 • Dişlerin düzenli fırçalanması
 • Ağız çalkalama sularının kullanılması
 • Dil üzerinde biriken bakterilerinde oluşumunu engellemek için dilin fırçalanması
 • Ağızdaki dolgu, çürük ve diş protezlerinin rutin kontrollerinin yapılması
 • Bol su içilmesi
 • Tarçın antibakteriyel özelliğe sahip olduğu için tarçın içerikli yiyeceklerin tüketilmesi
 • Şekersiz sakız çiğnenmesi (çünkü bazı şekerli sakızlar ağızda bakteri üremesine de neden olabilir)
 • Diş ipi kullanılması
 • Antibakteriyel özellikli ağız spreyleri
 • Karanfil çiğnemek
 • Yoğurt Yemek
 • Dişleri fırçalamak için uygun zaman olmadığında bol bol ağzı çalkalamak ve gargara yapmak
 • Kahve yerine çeşitli bitkisel çaylar içmek
 • Yemeklerden sonra az miktarda maydanoz yemek. Maydanoz ağız kokusunun geçici bir süre için bile olsa yok edilmesini sağlar.
 • B vitaminlerinin tüketilmesinde fayda vardır.(arpa, yulaf, fındık, badem, marul, ıspanak, lahana,  karnıbahar)
 • Diş fırçası]]> Koku https://www.koku.gen.tr/koku.html Wed, 05 Dec 2018 17:24:29 +0000 Koku, koku alma duyusu ile hissedilen insanlar ve hayvanlar tarafından genellikle çok düşük değerde sayılabilecek konsantrasyonda olan bir yada birden fazla kimyasal maddelerden her biridir. Kokuların esas görülüş şekilleri burnum Koku, koku alma duyusu ile hissedilen insanlar ve hayvanlar tarafından genellikle çok düşük değerde sayılabilecek konsantrasyonda olan bir yada birden fazla kimyasal maddelerden her biridir. Kokuların esas görülüş şekilleri burnumuza gelen hem hoş kokular, hemde hoş olmayan kokular şeklinde adlandırılır. Bazı zamanlarda parfümlerden bahsetmek için kullanılan fragrens aroma terimlerinde ve genellikle gıda endüstrisinde hoş kokuları tanımlamak için kullanılır. Sıcak havalarda koku soğuk havalarda algılanan kokuya göre daha yoğun hissedilir. Aksine pis koku, kötü koku, ufunet ve tütme terimleri içinde kullanılmaktadır. Kokular Aristo'dan beri çeşitli sınıflandırmalara ayrılmıştır. Kimi zaman ise maddelerin duyularla algılanabilen uçucu kısımları olarak da bilinir. Bu dönemlerde kullanılan genel sınıflandırma keskin, çürük, nane, misk, çiçek, kafur ve eter olarak ayrılabilir. Bunların yanı sıra halk arasında ise kokunun yoğunluğu kokusuz, çok zayıf yada koku eşiği, zayıf, belirgin, kuvvetli, çok kuvvetli, dayanılmaz olarak sınıflandırılabilir. Koku hissi genellikle olfaktör reseptörlerin kullanılabilir konsantrasyonuna dayanmaktadır. En geniş koku aralığı organik bileşiklerden oluşmaktadır. Koku algılaması temel bir histir. Bu his insana zevk verir. Bir insan 10.000'in üzerinde koku molekülünü birbirinden ayırt edebilir. Koku alma sistemi beynimizde yer aldığından koku alma duyusu ruhsal durum, hafıza, stres ve konsantrasyon ile yakından ilişki içerisindedir. Koku işleminin önemli bir özelliği de anıları canlandırmasıdır. Bazen burnunuza bir koku gelir ve oku sizi anlık alıp eskide yaşadığınız yada daha önceden algıladığınız yerin aklınıza gelmesi ile sizi geçmişinize götürebilir. 

  KokuKoku İle İlgili Temel Bilgiler, koku alma bilgileri aracılığı ile kokuların algılanmasını sağlar. Moleküller arasındaki çok küçük sayılabilecek farklılıklar çiçeklerin, meyvelerin ve insanların birbirinden çok ayrı kokulara sahip olmasına sebep oluyor. Havada çözülmüş haldeki koku verici moleküllerin verdiği histir. Çoğu kokular organik bileşikler tarafından oluşsa da amonyak ve hidrojen sülfit gibi inorganik maddelerde kokabilir. Kokuların ruhumuzu etkilediği bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçektir. 

  Koku İle İlgili Bilimsel Gerçekler,  koku duyumuz burun mukozasında 2 farklı alanda bulunmaktadır. Havaya yayılan koku molekülleri mukoza tabakasına nüfuz ettiğinde bir eşleştirme prosesi devreye girer ve vücutta ki sinir hücreleri beyine sinyal gönderir. Alınan sinyaller beyine ulaştığında beyin daha önce ki deneyimleri ile belirlenmiş olan şifreleri çözerek kokunun tanınmasını sağlar. Ulaşan bu koku bilgisi duygusal ve dürtüsel merkezlere de iletilmektedir. Kokunun duygusal ve davranış bakımından etkileri bu şekilde açıklanabilir. İnsan yapısının kokuya olan hassasiyeti ve algı seviyesi oldukça fazladır. Bir insan burnu çok fazla maddeyi milyonlarca hatta trilyonlarca kez seyreltilmiş olsa bile algılama özelliğine sahiptir. Beyin ise insan yaşamında önemli kabul ettiği veya onu etkileyen kokuları unutmaz.

  Kokunun İnsan Üzerinde Etkileri, İki basamaklı süreçte ele alabileceğimiz kokunun etkileri vardır. İlk olarak burundaki sitimulus bölgesinin reseptörler hissetmesi ile fizyolojik faz ve ardından psikolojik faz gelir. Stimulus'ların insan insan beynindeki koku alma bölgesi tarafından uyarılır ve çalışması sağlanır. Bu sebeple kokunun analitik ve objektif olarak ölçülmesi imkansız olarak görülmektedir. Tamamen kişisel özellikler gösteren kokuya verilen tepki, cinsiyet, sağlık durumu ve yaşa bağlı olan nedenlerle değişiklik gösterebilir. Dışarıdan gelen ve alışık olunmayan kokular daha çok algılanmaktadır. İnsanın kendi vücut kokularının bulunmasıyla beraber alışık oldukları kokular da az algılanır. Koku algılama duyuları kimi zaman insana bir madde hakkında da bilgi verir. Flavorist ve parfumerler sadece kompleks karışımların içindeki çok ufak miktarda kimyasallar da algılanabilir. Aynı kokuya sürekli maruz kalındı]]>
  İdrarda Koku https://www.koku.gen.tr/idrarda-koku.html Thu, 06 Dec 2018 10:25:30 +0000 İdrarda koku, kadınlarda oluşan bu sorun genelde hemen hemen her idrara çıkışta tekrarlanabilir. İdrarda oluşan koku bir hastalık belirtisinin habercisi olabilir. Bu durum genellikle bayanlarda  ve hatta çocuklarda, yetişkin olan İdrarda koku, kadınlarda oluşan bu sorun genelde hemen hemen her idrara çıkışta tekrarlanabilir. İdrarda oluşan koku bir hastalık belirtisinin habercisi olabilir. Bu durum genellikle bayanlarda  ve hatta çocuklarda, yetişkin olan kişilerce görülmesi mümkündür. Sebebi muhakkak araştırılması gereken bir konu olan idrarda koku olan kişi ayrıca oldukça rahatsız eder. İdrarda  kötü koku oluşması kişinin yeterli su içmeme nedeninden kaynaklı olabilir. Bazı kişilerde ise hiç bir hastalık yok iken böyle bir durumla karşılaşması oldukça mümkün olabilir. Bunun nedeni ise bir çok kişi su içmeyi alışkanlık haline getiremezken vücudun susuz kalması oldukça idrarda oluşan kokuya etkendir. Kişilerde böyle bir problem yok ise idrar yolu enfeksiyonu olma ihtimali yüksek bir olasılıktır. Buna hasta karar veremezken bir kadın doğum uzmanı tarafından muayene sonucu ve yapılan idrar tahlilleri sonucu ortaya çıkar.

  İdrardan gelen koku çok ağır ise ve bunun altında yatan bir enfeksiyon söz konusu ise doktorun uygulayacağı antibiyotik tedavinin yanı sıra çok fazla su tüketerek bu sorunu açmak mümkündür. Bakterilerin idrar yoluna girerek çoğalıp yerleşip gelişmeleri oldukça yaygın bir durumdur. Bu durum karşısında sadece koku olmakla kalmaz ayrıca kaşıntı ve yanma enfeksiyon gibi durumlarda ortaya çıkmaktadır. İdrardan gelen koku oluşmasının altında yatan çok farklı nedenlerde olabilir. Bunlar vajinal tahrişleri veya ağır iltihaplı durumlarda koku meydana gelir. Ayrıca tedavi olunması gereken bir durumdur.

  İdrarda Kokuİdrarda oluşan kokunun tedavisinde neler yapılmalıdır

  Söz konusu vajinal  enfeksiyonu ise kadın doğum hastalıkları uzmanından destek alınmalıdır. Her on kadından biri hayatının herhangi bir döneminde, idrar yolu enfeksiyonuna yakalanmaktadır. İdrarda oluşan kokuya sebebiyet veren şeyin nedeni enfeksiyon ise tedavisi ertelenmemelidir. Ayrıca bu durum ilerlerse kişi tedaviyi yarım bırakır veya ihmal, ederse bu enfeksiyon böbreklere kadar yayılabilir. Böylesi bir durumda, ise hastanın önüne çıkan zor ve ağır bir tablodur. Tedavi süreci daha fazla uzar etkili bir üroloji hastalıkları uzmanı tarafından muayenesi olunarak gerekli ilaçlar kullanılarak hastaya ayrı bir tedavi uygulanmış olunur.

  Doktoru tarafından idrar yolları alt ve üst yollar olmak üzere iki gruba ayrılır. Üst idrar yolları ve böbreklerle mesane arasındaki bağlantıyı sağlayan alt idrar yolu olan iki bağlantıyı muayene eder. Koyacağı teşhis sonucu verilecek antibiyotik ve hap şeklinde ilaçları kullanarak hastada oluşan şikayet geçebilir. Öncelikle idrar kültürü testi yapılmasını isteyecektir doktorunuz. Bu aşamaya göre tedavi planı uygulanır. Yapılan tedavi ile hasta günlük içmesi gereken suyu iki kat arttırarak, iyileşme sürecine yardımcı olarak hızlandırır. Sonuç kesinlikle olumlu olacaktır. Vücuttan atılan idrardan gelen koku son derece yoğun olursa, amonyak kokusunu andıracak derecede olabilir. Bir çok yiyecek ve ilaçların alımı, idrar kokusunda değişikliğe yol açar. Ayrıca vajinal içinde görülen enfeksiyon gibi durumlarda ise hasta olan kişilerde mide bulantısı, halsizlik, ve iştahsızlık yapabilir. Bunun önüne geçilecek tedaviler uygulanarak hastaya destek sağlanır. Kişi kendi çabalarıyla kendini sürekli temiz tutmalıdır. Ayrıca bol su ve bitki çayları tüketerek kendini iyi his edecek duruma gelebilir. Yapılan bu çabalar sonucu idrar yolları temizlenerek oluşan kokular ortadan kaybolur. Hasta kendi sağlığına kavuşarak idrarda oluşacak kokuların tekrarlanmaması için gereken tedbirleri alacaktır. 
  ]]>
  Çocuklarda Ağız Kokusu https://www.koku.gen.tr/cocuklarda-agiz-kokusu.html Fri, 07 Dec 2018 05:58:22 +0000 Çocuklarda ağız kokusu, herhangi bir sebepten dolayı çocuğun konuşurken nefesi ile birlikle kötü bir kokunun çıkması durumudur. Bu bir durum bazen basit bir durum olarak görünse de bazen herhangi bir rahatsızlığın belirt Çocuklarda ağız kokusu, herhangi bir sebepten dolayı çocuğun konuşurken nefesi ile birlikle kötü bir kokunun çıkması durumudur. Bu bir durum bazen basit bir durum olarak görünse de bazen herhangi bir rahatsızlığın belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Ağız kokusu özellikle çocuklarda çok fazla görünür çünkü çocuklar devamlı bir şeyler atıştırıp yerler ve metabolizmaları sürekli bir şekilde çalışır. Bu durumda midenin devamlı hareket etmesi ve mide çalışmayı durdurduğu zaman da bu şekilde koku ile ortaya çıkar. Ayrıca bu durumun yanı sıra çocuklarda mide ile yemek borusu arasında ki mesafe bir yetişkine göre daha kısadır. Bu durumda reflunun ortaya çıkmasına sebep olabilir ve bundan dolayı çocuklarda ağız kokusu rahatsızlığının olması daha sık rastlanılır. Ayrıca dirençsiz ve güçsüz olan çocuk bünyesi her türlü durumdan çok çabuk hassasiyet gösterir ve bu tür rahatsızlıklar ortaya çıkar. Bu durum karşısında yani ağız kokusunun ortaya çıktığı anlaşıldığı zaman vakit kaybetmeden doktor müdahalesi gerekebilir. Çünkü ağız kokusu bazen bir hastalığın belirtisi olarak yada diş sağlığının olumsuz bir durumundan dolayı ortaya çıkmış olabilir. Bu tür durumlarda da önlem alınmadığı zaman istenmeyen zararlı durumlara neden olur. 

Çocuklarda Ağız KokusuÇocuklarda ağız kokusunun sebepleri;
 • Çocuklarda ki metabolizmanın çok hızlı çalışmasından dolayı ortaya çıkmış olabilir,
 • Hassas bünyeye sahip olan çocukların grip, nezle yada soğuk algınlığı gibi hastalıklara yakalanması ve bundan dolayı ortaya çıkması,
 • Kronik boğaz yolu yada ağız içi enfeksiyonlarından dolayı ortaya çıkması,
 • Diş fırçalanmaması, diş içinde çürükler olması yada diş içinde kalmış yiyeceklerde ağız kokusuna neden olabilir,
 • Üst solunum yolu enfeksiyonlarından dolayı ortaya çıkması,
 • Belli bir sürenin üzerinde aç kaldıkları için ortaya çıkması,
 • Burun içinde kalan yabancı cisimlerin iltihaplanması ve bu durumdan dolayı ağız kokusu oluşması,
 • Ağızdan nefes alarak tükürük salgısının azalması sonucunda ortaya çıkmış olması,
 • Herhangi bir rahatsızlıktan dolayı ortaya çıkması mesela herhangi bir şeye karşı alerjisinin olması,
 • Herhangi bir sebepten dolayı kullanılan ilacın yan etki olarak bu durumu ortaya çıkarması,
Görüldüğü üzere bu tür durumlar çocuklarda ağız kokusunun oluşmasına neden olabilir. Özellikle diş bakımının yetersiz ve zayıf olması konusu çocuklar da en sık görünen bir olaydır ve tedbir alınmadığı zamanda diş sağlığı için olumsuz durumlar ortaya çıkar. Ayrıca herhangi bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkmasıda en çok tedbir alınması gereken bir durumdur. Mesela sinüzit hastalığı çocuklarda en fazla görünen bir hastalık çeşididir. Bu hastalığın belirtisi ise ağızda koku yapmasıdır bu belirti ortaya çıkar çıkmaz vakit kaybetmeden bir doktor müdahalesi altında tedavi edilmelidir. Böyle bir durum var ise bu hastalık için erken önlem alınmış olur ve hastalıklar için önlem almada önemli bir belirtidir. Çocuklarda ki ağız kokusunun yok olması için yapılması gereken birçok yöntem vardır. Mesela çok hareketli olan çocuklara ağız kuruluğu olur ve bu durumda ağız kokusuna neden olur. Bu durumdan dolayı da çocuklar bol miktarda su tüketerek bu durumu engelleyebilirler. Ayrıca bu durumun yanı sıra meyve ve sebze tüketimine de çok önem vermelidirler. Ağız kokusuna neden olacak besin ve içeceklerden uzak durulmalıdır ve doktorun vermiş olduğu ilaç var ise düzenli bir şekilde kullanılmaya dikkat edilmelidir.
]]> Faranjit Ağız Kokusu https://www.koku.gen.tr/faranjit-agiz-kokusu.html Sat, 08 Dec 2018 00:13:48 +0000 Faranjit Ağız Kokusu, Özellikle kış aylarında kapalı ortamlarda bir arada bulunan insanlarda, solunum yollarından çıkan damlacıkların hava yolu ile insandan insana geçmesiyle bu hastalık bulaşmaktadır. Genellikle 5-15 yaş ara Faranjit Ağız Kokusu, Özellikle kış aylarında kapalı ortamlarda bir arada bulunan insanlarda, solunum yollarından çıkan damlacıkların hava yolu ile insandan insana geçmesiyle bu hastalık bulaşmaktadır. Genellikle 5-15 yaş arasındaki çocuklarda görülmektedir. Ağız kokusu sadece iltihaplanma sonucu meydana gelen bir rahatsızlık değildir. Fakat gerek damaklarda gerekse boğazdaki iltihap, faranjite neden olduğu için ağız kokusu yapmaktadır. Ağız kokusu dil üzerinde artan bakteri faaliyetlerinden meydana gelir. Bazı ağız kokusu nedenleri de ağız dışındadır. Her ne kadar bakım yapılırsa yapılsın, uzun süreli bir ağız kokusu varsa doktora gitmeden ağız kokusu tedavi edilemez. Bundan dolayı öncelikle faranjitin tedavi edilmesi gerekir. Daha sonra ağız kokusuna neden olan başka faktörler varsa onlar ortadan kaldırılmalıdır.

Faranjit Ağız KokusuFarenjitin Ağız Kokusunu Arttırması;
 • Gribal enfeksiyonlar ve soğuk algınlığı 
 • Hasta olan kişiler ile yakın temasta olmak
 • Düzenli sigara içmek 
 • Bir takım alerjiler.
Faranjitin Ağız Kokusu Yapmaması İçin Alınabilecek Önlemler Nelerdir
 • Hasta olan kisiler ile yakın temastan kaçınmak, hatta mümkün oldukça aynı ortamda daha az bulunmak
 • Faranjitin tedavi edilmesi
 • Bolca su içmek 
 • Asitli içeceklerden ve baharatlı yiyeceklerden uzak durmak 
 • Aşırı sıcak ya da çok soğuk yiyecekler yememek 
 • Günde bir defa tuzlu su ile gargara yapmak 
 • Doktor tavsiyesi üzerine gerekli görülüyorsa C vitamini desteği almak 
 • Tozlu ortamlardan ve duman altı yerlerden uzak durmak 
Faranjit Ağız Kokusu Tedavisi İçin Neler Yapılmalı

Ağız kokusunu ortadan kaldırmak için öncelikle ağız kokusuna neden olan olumsuzlukların ortadan kaldırılması ve mutlaka faranjitin tedavi edilmesi gerekir. Çünkü ağız kokuları ve kokunun ne kadar süreli olduğu kaynağına göre değişiklik göstermektedir. Ağız kokusu başka hastalıkların da belirtisi olabilir. Tedavi edilmesi için öncelikle doktorda muayene olmak gerekir. Sorunun kaynağı belirlenmeli ve bu nedenler ortadan kaldırılmalıdır. Özellikle kişide faranjit varsa ağız kokusu daha belirgin bir hal alır. Bu nedenle ancak faranjit tedavi edilerek bu sorun ortadan kaldırılabilir. Bu tedaviler kişiye göre belirlenmeli ve o kisinin gereksinimlerine göre bir süreç izlenmeli.
]]>
Sabah Ağız Kokusu https://www.koku.gen.tr/sabah-agiz-kokusu.html Sat, 08 Dec 2018 00:33:59 +0000 Sabah ağız kokusu, günümüzde birçok insanda görülen bir durumdur. Genellikle açlığa bağlı olarak görülen bu durum genellikle her on kişiden sekizinde görülen bir durumdur. Sabahları ağız kokusu, kişinin kahvaltı yapması Sabah ağız kokusu, günümüzde birçok insanda görülen bir durumdur. Genellikle açlığa bağlı olarak görülen bu durum genellikle her on kişiden sekizinde görülen bir durumdur. Sabahları ağız kokusu, kişinin kahvaltı yapmasına kadar normal karşılanmaktadır. Bu durum genellikle gece sindirimi tamamlayan midenin boş kalmasından kaynaklanmaktadır. Bu durum hem bir çocukta hemde bir yetişkinde görülebilir. Fakat kahvaltı yapılsa bile kişilerde meydana gelen ağız kokusu, birçok zaman farklı nedenlerden kaynaklanmaktadır. Özellikle bu sorun kişilerde sosyal incinmelerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Sabah ağız kokusu, en çok biyolojik nedenlere bağlı olarak gerçekleşmektedir. Kimi zaman bir diş probleminden kaynaklanan bakteri oluşumu, kimi zamansa kişinin ağız içi hijyeninden dolayı oluşan bakteriler insanlarda sabah ağız kokusuna neden olur. İnsanlar uyurken ağız içerisinde boğaz bölgesinde bulunan tükürük bezleri tam olarak çalışmaz ve buna bağlı olarak kişilerde ağız kuruluğu meydana gelir. Özellikle burunda et ya da genizde et sorunu olan insanlarda ağızdan nefes almaya bağlı olarak kuruluk çok daha yaygın karşılaşılmaktadır. Meydana gelen ağız kuruluğu, direk olarak ağız içerisinde sabahları koku sorununa neden olmaktadır. Bu durum kişinin uyanmasından ve ağzında tükürük oluşmasından yarım saat içerisinde ortadan kalkacaktır. Tükürüğün antibakteriyel özelliği sayesinde sabah ağız kokusuna neden olan bakteriler bu süre içerisinde ortadan kalkarak koku problemi de ortadan kalkar.

Sabah Ağız KokusuSabah ağız kokusu, bazı insanlarda çok ciddi bir hal alarak çok büyük rahatsızlıklara neden olmaktadır. Meydana gelen rahatsızlık kişi için çok önemli değildir. Fakat kişinin ailesi de dahil çevresindeki tüm insanlar bu kokudan çok rahatsız olurlar. Bu nedenle sabah ağız kokusu kesinlikle tedavi edilmelidir. Tıbbi olarak sabah ağız kokusu sorununun adı "halitosis" olarak bilinmektedir. Bu sorun, tedavi edilmediği zamana insanlarda sürekli bir hal alarak birçok problemin ortaya çıkmasına neden olacaktır. Sabah ağız kokusu, kendi başına sorun olsaydı, belki de tedavi edilmediği zaman çok büyük problem olmazdı. Fakat bu sorun genellikle insanlarda görülebilecek ciddi rahatsızlıkların belirtisi olabilmektedir. Bu nedenle meydana gelen tüm ağız kokuları için gerekli olan muayenelerin yapılması ileri ki zamanlarda sağlığınız için önem taşımaktadır. Sabahları insanlarda meydana gelen ağız kokuları genellikle fizyolojik olarak ortaya çıkmaktadır. Bu durum kişilerin sindirim kanallarında biriken gazların ya da dil altında kalan yiyecek artıklarından üreyen bakterilerin meydana getirdiği ağız kokusudur. Bunun için her gün uyumadan önce gerekli ağız bakım ürünlerini kullanmak, meydana gelebilecek ağız kokularının önlenmesinde önemli etkiler yapacaktır. 

Sabahları ağız kokusunun ciddi nedenleri:
 • Meydana gelen sabah ağız kokusu sorunu bazen insanlarda sinüs ve akciğer enfeksiyonlarına bağlı olarak gelişebilmektedir. Bu durum özellikle solunum yolu enfeksiyonu olan insanlarda yaygın bir şekilde görülmektedir. 
 • İnsanlarda böbrek yetmezliği gibi hastalıklar meydana geldiği zaman bu durum direk olarak ağız kokusu gibi belirtilerin ortaya çıkmasına neden olur. Böbrek yetmezliği durumunda kişilerde tükürüğün salgılanmasını sağlayan hormonlar eksik olur ve yeterli tükürük salgılanmadığı için ağız kokusu meydana gelir. 
 • Bazı insanlarda da karaciğer yetmezliği meydana gelmektedir. Meydana gelen karaciğer yetmezliği, özellikle balık kokusuna benzeyen ağız kokularına neden olur. 
 • Sabah ağız kokusu, en çokta insanlarda metabolizma bozuklukları nedeniyle oluşmaktadır. Bu sorunun teşhisi son derece zor olduğu için tedavi edilmesi de zorlaşmaktadır. 
Sabahları ağız kokusuna karşı yapılması gerekenler: 
 • Kesinlikle geceleri uyumadan önce dişlerin fırçalanması ve ağız içerisinin iyi bi]]> Sigara Kokusu Nasıl Giderilir https://www.koku.gen.tr/sigara-kokusu-nasil-giderilir.html Sat, 08 Dec 2018 19:09:37 +0000 Sigara Kokusu Nasıl Giderilir, Güzel kokuyu herkes sever, kişiyi ferahlatıcı bir özelliği vardır. Kokuları üzerimize, evimize ve çevremizde bulunan her şeyde çok severiz. Güzel kokuyu kim sevmez. Tabi her güzelliğin yanında, Sigara Kokusu Nasıl Giderilir, Güzel kokuyu herkes sever, kişiyi ferahlatıcı bir özelliği vardır. Kokuları üzerimize, evimize ve çevremizde bulunan her şeyde çok severiz. Güzel kokuyu kim sevmez. Tabi her güzelliğin yanında, mutlaka kötü bir şey olur. Güzel kokuların yanı sıra, kötü kokularda günlük hayatımızda ortaya çıkar. Bu kokular oldukça rahatsız edici, hatta bulunduğumuz yerde bile duramayacak duruma getirir. Bu kokular, duman, lağım, çöp ve sigara kokusu başta gelir. Özellikle sigara kokusu çok rahatsız eder. Sigara kullanmayan kişiyi daha da rahatsız eder. Bu kokudan kurtulmanın yolu vardır. Şimdi ağzınızda ve kapalı alanlarda oluşan sigara kokusu nasıl giderilir onu anlatacağım.

  Sigara Kokusu Nasıl GiderilirAğızda oluşan sigara kokusu nasıl geçer: Günümüzde bir çok kişi sigara kullanmaktadır. Bazı kişiler sigaraya öyle alışmışlar ki kokusu hiç ama hiç rahatsız etmez. Çevresinde sigara kullanmayan kişiyi, sigara kokusu çok rahatsız eder.

  Ağzımızda oluşmuş sigara kokusu çevreyi çok rahatsız eder. Bunun için yapmamız gerekenler; Sigara içtikten sonra ağza nane şekeri almak sigara kokusunu hafifletir. Nane, maydanoz çiğnemek kokuyu giderir. Bir de dişleri düzgün fırçalamak ağız kokusunu azaltacaktır.

  Evde oluşan sigara kokusu nasıl geçer: İlk önce yapmamız gereken evimizde elimizden gelen kadarı ile sigara içmemek olsun. Eve sinen sigara kokusu çok rahatsız eder. Sigara içildiği zaman odaları havalandırın, oda parfümü kullanın. Bir de evde içilen sigara kokusunu toplayacak bir tarif vereceğim.
  Yarım su bardağı elma sirkesinin içine, bir paket kabartma tozunu boşaltalım. Sonra sigara içilen odanın yüksek bir kısmına koyalım. Bu karışım asitleştiği için sigara kokusunu yok edecektir. Karışım bir hafta kadar sürüyor. Bir hafta sonra tekrar aynı karışımı yeniden yapıp odaya koyalım.
  ]]>
  Sarımsak Kokusu https://www.koku.gen.tr/sarimsak-kokusu.html Sun, 09 Dec 2018 02:24:25 +0000 Sarımsak kokusu, Sarımsak bir soğanlı bitki türüdür. Yüksekliği genellikle 25-90 cm civarına kadar çıkmaktadır. Sarımsak yapraklarında, saplarında ve torak altındaki soğanın da kokulu bir yağ bulunmaktadır. Sarımsak kokusu, Sarımsak bir soğanlı bitki türüdür. Yüksekliği genellikle 25-90 cm civarına kadar çıkmaktadır. Sarımsak yapraklarında, saplarında ve torak altındaki soğanın da kokulu bir yağ bulunmaktadır. Sarımsak yıllık bir bitki türüdür. Soğan, zambak ve pırasa ile akraba olan sarımsak doğada yabani olan ortamda yetişmeyen bir bitkidir. Sarımsak tarih boyunca bir kültür bitkisi olduğu ve güney batı Asya da doğada yetişen allium türünden türetilmiş olduğu düşünülmektedir. Sarımsağın  en çok yetiştiği toprak kaliteli ve germanyum, selenyum bakımından zengin olan yerlerdeki toprak da yetişmektedir. Türkiye'de sarımsak üretiminin en çok yoğun olduğu yer Kastamonu ilinin Taşköprü ilçesinde yetişmektedir. Raf ömrü uzun olan tadı ve kokusu keskin olan bir bitkidir. Sarımsağın kaliteli olmasından dolayı  bir kısmı fabrikalar tarafından antibiyotik olarak kullanılmaktadır. Sarımsak ayrıca bir şifa kaynağıdır, bir çok derde deva olaraktan bilinir, bunlardan bazıları grip, nezle, ses kısıklığı, astım hastalıkları, bademcik, enfeksiyon, öksürük, bronşite ve tansiyon yüksekliğine iyi gelmektedir. Sarımsak ayrı zamanda ateş düşürmede yardımcıdır. Vücudun bağışıklık siteminde güçlendirir. Sarımsak kansere karşı savaşma, kolesterolü ve kan basıncını düşürmesi gibi birçok faydası bulunmaktadır.

  Sarımsak KokusuSarımsak kokusu oldukça rahatsızlık verici bir durumdur. 

  Sarımsak kokusundan kurtulmak için pratik yöntemlerle kurtula biliriz. Sarımsak faydasından dolayı ne kadar bilinse de kokusundan dolayı hep  ikinci plandadır. Sarımsağın koku yapmasındaki nedeni içerdiği AMS isimli bileşenidir. Bileşen vücut tarafından parçalanmadığı için kokuya neden olur. Sarımsağın kokusunu dan kurtulmak için AMS bileşeninden kurtulmak gerekir. Bu da sarımsağı yemeden ortadan ikiye ayırarak ortasındaki yeşil kısmını çıkarmak gerekir. Sarımsağı unutup yediyseniz basit bir yöntemle de kurtulabilirsiniz. Ağız kokusundan bu da bir bardak sütü alıp bir yudumunu ağzınızda gargara yapınız diğer yarısını da üstüne içiniz o zaman kokunun gittiğini görürsünüz. Sarımsağın kokusunu gideren diğer şeyler ise ağızda karanfil çiğnemek, maydanoz çiğnemek, bir tutam taze nane çiğnemek kokunun gitmesinde yardımcı olacaktır.

  ]]>
  Nefes Kokusu https://www.koku.gen.tr/nefes-kokusu.html Sun, 09 Dec 2018 09:21:23 +0000 Nefes kokusu, pek çok kişinin sorunu haline gelen, kişilerde sosyal açıdan incinmeye yol açan sorunlar arasındadır. Nefes kokusu aynı zamanda kişilere psikolojik sorunlarda yaşatır. Kişinin kendine olan güveni sarsılır, toplum Nefes kokusu, pek çok kişinin sorunu haline gelen, kişilerde sosyal açıdan incinmeye yol açan sorunlar arasındadır. Nefes kokusu aynı zamanda kişilere psikolojik sorunlarda yaşatır. Kişinin kendine olan güveni sarsılır, toplum içine girmeye çekinir. Bu sorun farklı etkenlerden dolayı oluşabilir. Tedavisi için öncelikle nefes kokusunun neden kaynaklandığı tespit edilmelidir. Gerçek nefes kokusu patolojik olarak değerlendirilir. Bu tür koku hastanın tolere ettiği, kabul ettiği ya da farkında olmadığı türde ortaya çıkar. Bunlarda kendi arasında üç şekilde sınıflandırılır. İlk sınıfta yer alanlar nefes kokusunu kendileri tayin eder. Diş doktorunun önerisiyle tedaviye başlarlar. İkinci sınıfta yer alanlarda nefes kokusu yakınları tarafından tespit edilir. Son sınıflandırmaya girenler diş doktoru ziyaretlerini aksatmayan, nefes kokusunu şüpheyle tespit edenlerdir.

  Diğer nefes kokusu sorunları fizyolojik ve psikosomatik şekilde oluşur. Fizyolojik olanlarda nefes kokusu hastalık olarak değerlendirilmez ve kokuyu önleyici bazı tedbirler alınarak sorun çözümlenmeye çalışılır. Çünkü bu tür nefes kokusu sağlıklı kişilerde beslenmeden kaynaklanan, sindirimde biriken gazlardan oluşan tarzda nefes kokusu olur. Psikosomatik nefes kokusunda ise, kişiler nefes kokusundan yakınsa da, gerçekte böyle bir koku olmaz. Bu tür nefes kokusu sorunları hem diş doktoru, hem de psikiyatrist eşliğinde tedavi edilir.

  Nefes KokusuNefes kokusu neden olur
  • Şeker hastalığından kaynaklanan aseton kokusu
  • Akciğerlerden ve sinüslerden kaynaklanan enfeksiyonlardan dolayı oluşan kokular
  • Karaciğer yetmezliğinden oluşan nefes kokusu
  • Böbrek yetmezliği hastalarında balık kokusuna benzer nefes kokusu
  • Oruç tutma, diyet yapma sırasında, açken oluşan kokular
  • Metabolizma bozukluğundan kaynaklanan, tespiti zor olan nefes kokuları
  Nefes kokusu sınıflandırılması (Kaynağına göre)

  Ağız boşluğundan oluşan nefes kokusu: Nefes kokusunun yaklaşık % 87 kadarı ağız boşluğundan dolayı oluşur. Dilde, periodontis, gingivitis gibi nedenler buna sebep olur. Bazen bu etkenler birlikte nefes kokusuna yol açabilir. Kaynağı bu olan nefes kokuları daha kolay teşhis edilmektedir. Özellikle diş muayenesindeki diş eti görünümü tanıya destek olur. Bu tür nefes kokusunun önlenmesi için bazı tedbirler alınabilir. Bunlar arasında;
  • Diş ve diş eti sağlığına önem vermek
  • Tarçın tüketmek ve şekersiz sakız çiğnemek
  • Ağızdaki protez ve köprülerin düzenli kontrol edilmesi
  • Günde yeterince su içmek
  • Burun tıkanıklığını önlemek, ağızdan nefes almamak
  • Sigara kullanmayı bırakmak
  • Besinlerin iyi çiğnenmesi
  • Dişlerin düzenli fırçalanması ve diş ipi kullanılması
  • Basit şekerin az tüketilmesi
  Ağız boşluğundan kaynaklanmayan nefes kokusu: Bu tür nefes kokusu etkenleri % 13 kadar etkili olur. Bunların kaynağı genellikle sindirim kanalı sorunları ile kulak boğaz burun sorunlarıdır. Bağırsak gazları da bu soruna neden olabilir.

  Nefes kokusu nasıl tespit edilir

  Nefes kokusunun nedeni sülfür gazlarıdır. Bunun derecesi halitometre denilen cihazla ölçülür. Bu sayede nefes kokusunun nedeni daha kolay tespit edilir. Ölçüm yapılan nefes kokusu sınıflara ayrılır. Bunlar ağızdan kaynaklanan, mideden, akciğerlerden kaynaklanan, psikolojik kökenli olanlar ve sabahları görülen herkesi etkileyebilen nefes kokusudur.

  Nefes kokusu tedavisinde kokunun kaynağı tespit edilmelidir

  Nefes kokusu tedavisinde öncelikle kokunun kaynağı tespit edilmelidir. Bu etken giderilirse, nefes kokusu da ortadan kalkar. Ağız içinden kaynaklanan kokularda kişiye ve ihtiyaçlara göre tedavi belirlenir. Öncelikle ağızdaki besin artıklarının ve bakterilerin giderilmesiy]]> Bebeklerde Ağız Kokusu https://www.koku.gen.tr/bebeklerde-agiz-kokusu.html Sun, 09 Dec 2018 23:15:54 +0000 Bebeklerde ağız kokusu, küçük çocuklarda sık rastlanan ve birçok hastalığın bulgusu olabilecek ağız kokusu, aileler için basit ve normal olduğu sanılan bir problemdir. Yemek borusu ile mide arasındaki mesafenin kısa olmadı b Bebeklerde ağız kokusu, küçük çocuklarda sık rastlanan ve birçok hastalığın bulgusu olabilecek ağız kokusu, aileler için basit ve normal olduğu sanılan bir problemdir. Yemek borusu ile mide arasındaki mesafenin kısa olmadı bebeklerde reflüye yol açabilir. Bu da ağız kokusuna neden olur. Özellikle sabahları olan ağız kokusu, 6 yaşından küçük çocukların hemen hepsinde yaşanan bir durumdur. Yaşları ilerledikçe ağız kokusunun da azaldığı görülür.

  Bebeklerde ağız kokusunun nedenleri:

  Ağız ve diş bakımının yeteri kadar yapılmaması ağız kokusunun nedenleri arasında ilk sırada gelir. Çünkü; diş çürükleri ve iltihaplanmalar, dişler arasında veya bademciklerde kalmış yiyecek artıkları kötü kokuya sebep olur. Diş çıkarma dönemlerinde ve gastrit, ülser rahatsızlıklarında ağız kokusu görülür.Çocuklarda geniz etinin büyümesi durumu veya ağızdan nefes almaya neden olur. Bu durum da ağız kokusuna yol açar. Kronik sinüs enfeksiyonları ve geniz akıntıları yine ağız kokusunun yaşanmasında önemli rol oynarlar. Ağız kokusu, genellikle ağzın ilerisindeki burun yada dişlerde bulunan bakterilerden dolayı kaynaklanır. Parmağını yada battaniyesini emen bebeklerin ağızlarında kuruluk olur ve ağız kokusu oluşur. Ek gıdaya başlanmış bebeklerde ise bazen yediği bir yiyecek ağızda kötü kokuya sebep olabilir. Çok nadiren olmakla birlikte, idrar problemi veya böbrek rahatsızlıkları olan çocuklarda da görülebilir.

  Bebeklerde Ağız KokusuTedavi ve alınacak önlemler:

  Ağız kokusunun herhangi bir iç hastalıkla bağlantılı olup olmadığı kesinlikle test edilmelidir. Özellikle çocuklar söz konusu olduğu zaman üzerine gidilmesi gereken bir sorundur. Bebeğinizin ağız temizliğini kendi yapamayacağından her gün sizin yapmanız gerekir. Temiz bir tülbenti kaynamış soğumuş suya batırıp ağzının içini silerek temizleyebilirsiniz. Bu yöntem eskilerden beri çoğu kişinin bildiği basit bir yöntemdir. Süt çocuklarının, neredeyse hepsinde rastlanan dil üzerinde pamukçuklar oluşabilir. Bunun için de, kaynamış ılımış suya bir çay kaşığı karbonat atın ve yine temiz bir tülbenti batırıp dil üzerini temizleyebilirsiniz. Karbonat alkali bir ortam oluşturarak pamukçuğu temizleyecektir. Eğer diş çıkarma döneminde ise bebeğiniz, dişlerin tamamının çıkmasını bekleyip diş doktorunuza gitmenizi öneririm. Bebeğinizin ağzında iltihaplanma fark ettiyseniz veya düzenli bakım ve temizliği yapmanıza rağmen ağız kokusu devam ediyorsa geç kalmadan mutlaka bir hekime götürülmelidir.
  ]]>
  Yumurta Kokusu Nasıl Çıkar https://www.koku.gen.tr/yumurta-kokusu-nasil-cikar.html Mon, 10 Dec 2018 12:04:02 +0000 Yumurtanın kokusu nasıl çıkar, yumurtanın faydalı olduğunu hemen herkes bilir. Sağlıklı kalabilmek için ayrıca çocukların büyüme aşamasında etken olan yumurtanın yararları saymakla bitirilmez. Yumurtanın protein deposu old Yumurtanın kokusu nasıl çıkar, yumurtanın faydalı olduğunu hemen herkes bilir. Sağlıklı kalabilmek için ayrıca çocukların büyüme aşamasında etken olan yumurtanın yararları saymakla bitirilmez. Yumurtanın protein deposu olduğundan her yaşta insanın yemesi gerektiren bir besin olduğu bilinir. Fakat mutfaklarda en sevilmeyen koku olarak bilinir. Bazı insanlarda koku hassasiyeti veya kokuya alerjileri vardır. Bu durum karşısında ise yumurtanın mutfakta pişirilmesinden rahatsızlık duyarlar. Yumurtanın kokusu tam anlamıyla geçmez ve bunu engellemenin bir yolu yoktur. Sadece kokuyu azaltabilir veya bastıra bilirsiniz. Yumurtanın kokmasının sebebi araştırarak bulunabilir. Çok bekletilen yumurtaların bayat olduğu kolaylıkla anlaşılabilinir. Bu yumurtalar ise oldukça kötü kokar. Ayrıca çok fazla pişirilen yumurtanın kokusu oldukça fazladır. Yumurtanın bozuk, olduğunu anlamak için elinizde tutup sallamanız yeterlidir. Yumurtanın sarısı ve akı kabuğundan boşalmış ise yumurtanın içinde sallanıyorsa bu bayatlamış olmasının bir kanıtıdır. Kullanılan bayat yumurtanın bir zararı olmaz, fakat kokusu açısından pekte iç açıcı olduğu söylenemez.

   Fazla pişirilen yumurtada ise kötü kokmaması için haşlama sürecinin kısa olması gerekiyor. Haşlanan yumurtanızı pişince su içerisinde 5- 10 dakika bırakmak ise kokmasını engelleyebilir. Yumurta günlük hayatın içinde mutfaklarda baş köşede olan gıdadır. Bütün tatlı, pasta, kahvaltı ayrıca gerek görülen yemeklerde kullanılır. Normal keklerde ise kullanılırken diğer malzemeler fazla iken, yumurtanın az kullanılması kokusunu bastırır arada kaybolan yumurta diğer gıdalarla beraber pek anlaşılmaz. Böylesi bir durumda yumurtanın kokusu çıkıyor ise buda bozulmaya yakın veya çok iyi çırpma işlemi iyi yapılmadığı için kaynaklanıyordur. Yapacağınız kekler ve pastalarda hamur içerisine portakal veya limon konulması hem tat olarak güzel aroma olacaktır. Ayrıca kokusunu fark edemeyeceksiniz.

  Yumurta Kokusu Nasıl ÇıkarYumurta kokan bardaklar ve tabakların kokusunu nasıl çıkar 
  Yapacağınız güzel ve besleyici bir kahvaltının ardından içtiğiniz su bardağına sinen kötü kokular oluşacaktır. Tabaklarda İse aynı koku oluşması olası bir durumdur.  El yardımı ile çeşme suyunu bir kap içine koyup içerisine 2-3 damla çamaşır suyu damlatarak yıkanılabilir. Kesinlikle etkili bir yöntem olacaktır. Ayrıca çeşme suyu ile yıkanmalı sıcak su ile yıkanmamalıdır. Sıcak su ile yıkanan kokulu bardak ve tabaklar kesinlikle kokuyu dışarı atmaz. Bu sebeple bol çeşme suyunda çamaşır suyu yardımıyla birlikte yıkanmalıdır. Yapılması gereken başka bir durum ise yıkanacak olan tabaklarınız, bardaklarınız, ve tavalarınızı yıkarken soğuk su içerisine elma sirkesi kullanmaktır. Yarım fincan bulaşık suyunuza elma sirkesi kullanırsanız bununda işe yaradığını göreceksiniz. Evinizin içerisinde yumurta kokusunun giderilmesi için yediğiniz ortamı havalandırarak kurtulabilirsiniz. Yapılması gereken başka bir çözüm ise yumurtanın yenildiği ortamlarda havalandırmak dışında oda parfümleri kullanarak bu kötü kokulardan kurtulmak mümkündür. 
  ]]>