Lavanta Kokusu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Lavanta Kokusu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Lavanta kokusu, Gündelik hayatta neredeyse herkesin evinde olan bir kokudur. Lavanta kokusu temizliğin kokusudur. Adına türküler yazılan, nikahlar da hediye olarak kullanılan oldukça popüler bir kokudur. Lavanta bitkisinden elde edilen yağlar sayesinde ve çeşitli kolonyalar, parfümler, deterjanlar sayesinde evimizin mis kokulu konuğu olarak adlandırabiliriz. Migrene çok iyi geldiği, zihni açtığı ve rahatlatıcı özelliğinden dolayı uykusuzluk problemleri çeken kişileri rahatlattığı bilinmektedir.

Günümüzde birçok bayan lavanta kokusunu çok sevdikleri için parfüm yerine lavanta kokusu içerikli ürünler kullanmayı tercih etmektedir. Parfüm sektöründe birçok marka lavanta kokusundan yararlanmaktadır. Fakat lavanta yağı uçucu bir yağ olduğu için kokusu da uzun süre kalmayabilir. Elbise dolaplarına koyulan lavanta keseleri, banyo da kullandığımız lavanta sabunları, lavantalı oda spreyleri, çamaşır yumuşatıcıları, yer yüzey temizleyicileri evimizin mis gibi lavanta kokmasına yardımcı olmaktadır. Yapılan araştırmalara göre lavantanın toplanış saati, zamanı bile lavantanın kokusunu etkileyebilme özelliğine sahiptir. Bazı kadınlar kokusu kalıcı olsun diye lavanta yağını direk kollarına el bileklerine ve boynuna sürmektedir. Fakat her insanın bünyesi farklı olduğu için bazı insanların alerjik durumlarla karşılaşmalarına neden olabilir. Aşırı lavanta kokusu bazı insanlarda hapşırma, baş ağrısı, nefes darlığı gibi sorunların oluşmasına neden olur. Çamaşır makinesine, ütü suyuna, yer temizleme suyuna birkaç damla lavanta yağı damlatarak evimizi lavanta bahçesine çevirebiliriz. Fakat çamaşır makinesine koyarken sulandırılmış şekilde olmasında fayda vardır. Direk kullanıldığı zaman çamaşırlarda yağ lekesi olmasına neden olabilir. Günümüzde lavanta kokusuna düşkün insanların bu konuda titiz olmaları her markaya itibar etmemeleri gerekiyor. Sahte ürünler alerjik niritten, akciğer hastalıklarına kadar çeşitli rahatsızlıkların ortaya çıkmasına yardımcı olur. Bu yüzden özellikle markalarına güvenmediğimiz oda kokularını almamalıyız.

Lavanta kokusunun insan psikolojisi üzerinde de önemli etkileri bulunmaktadır. Çok stresli ve yorgun olduğumuzda lavanta kokusunu içimize çektiğimiz zaman strese neden olan hormonları yavaşlatacak ve rahatlamamızı sağlayacaktır. Evinde lavanta bulunduran ve sürekli lavanta kokusu koklamayı adet edinmiş insanlar gençliğine gençlik katar. Aynı zamanda kolesterolün düşmesine yardımcı olur vücuttaki antioksidan seviyesini de yükseltmektedir. Ayaklarımıza ve ellerimize lavanta kokulu bir ürün ile masaj yaparsak üzerimizdeki yorgunluğun atılmasına ve daha zinde kalmamıza yardımcı olacaktır. Genelde yurt dışında anneler bebeklerinin yastıklarının içine lavanta kesecikleri koyarak bebeklerinin daha rahat uyumalarını sağlamaktadır. Lavanta kokusu bir nevi temizliğin, freshliğin, gençliğin ve sağlığın kokusudur. Lavanta kokusuna bulanmış evler daima huzur verir. Evlerimizden ihmal etmemeliyiz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Lavabo Kokusu Nasıl Çıkar?

Lavabo Kokusu Nasıl Çıkar?

Rutubet Kokusu Nasıl Giderilir?

Rutubet Kokusu Nasıl Giderilir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bademcik Ağız Kokusu Belirtileri ve Tedavisi

Bademcik Ağız Kokusu Belirtileri ve Tedavisi

Gider Kokusu Nasıl Giderilir?

Gider Kokusu Nasıl Giderilir?

Yumurta Kokusu Nasıl Çıkar?

Yumurta Kokusu Nasıl Çıkar?

Faranjit Ağız Kokusu Belirtileri ve Tedavisi

Faranjit Ağız Kokusu Belirtileri ve Tedavisi

Çürük Diş Kokusu Belirtileri ve Tedavisi

Çürük Diş Kokusu Belirtileri ve Tedavisi