Vajina Kokusu Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Vajina Kokusu Belirtileri ve Tedavisi

Vajina kokusu, insanların her bölümünde koku olabilir. Özellikle vajina gibi nemli bir organda koku olması normaldir. Vajinadaki organizmalar belirli bir denge içinde yaşarlar. Ayrıca vajinanın bakımının yapılması için iç çeperinde bir salgı üretilir. Vajina sıvısı vajinaya özel olduğundan ve her zaman salgılandığından vajinaya özel bir koku oluşturacaktır. Vajina içini dengede tutan organizmalar bu dengenin bozulmasıyla diğer türlü organizmalar baskın hale geçecek ve kötü koku oluşturacaktır. Bu bakterilerin enfeksiyonları sonucu vajinada kokmuş balık kokusuna benzer bir koku üretecektir. Böyle bir durumda doktora görünüp antibiyotik tedavisi uygulanmalıdır.

Vajinal koku neden olur?

Vajinal koku birçok kadının hem günlük yaşantısını hem de cinsel yaşamını olumsuz yönde etkilemiştir. Her kadın mutlaka hayatının bir bölümünde vajinal kokuya maruz kalmıştır. Vajinadaki kokunun birçok nedeni vardır. Normal olmayan kötü kokulu akıntılar rahmin girişinde oluşan enfeksiyonlardan dolayı meydana gelen akıntılardır. Vajinal kokunun giderilebilmesi için akıntının nedenleri belirlenmelidir ve sonrasında ona göre ilaç tedavisine başlanmalıdır.

Kişisel bakım: Kişisel hijyen eksikliği de vajinal koku ve akıntılara sebep olabilir. Böyle bir durumda vücut temizliğine dikkat ederek ve hijyene özen göstererek bu sorun çözülebilir. Enfeksiyondan kaynaklanan kötü koku ve akıntılar bakterilerin çoğalmasıyla oluşur. Bakteriler gibi mantar enfeksiyonları da buna sebebiyet verebilir.

İdrar kaçırma: Vajinadaki kokunun bir diğer nedeni idrar kaçırma ve idrarın kötü kokmasıdır. Birçok insanda bu durum görülebilir. Ayrıca idrarın kötü kokması bazı yiyecek ve içecekler neden olmaktadır. Özellikle çay, kahve, pancar, kuşkonmaz, köri, çemen gibi gıdalar ve bazı baharatlarda idrar kokusuna neden olabilir.

Ter bezleri: Kadınlarda genital bölgede ter bezleri fazla çalıştığında kadınların cinsel organlarında kötü koku oluşabilir. Yaz aylarında özellikle genital bölgenin tüylerinin de uzaması sebebi ile terleme artmakta ve bu da vajinada kötü ter kokusuna sebep olmaktadır.

Adet dönemi: Kadınların adet döneminde adet kanıda kötü koku yayar. Adetli kadınların hijyene daha fazla özen göstermeleri gerekmektedir. Adet pedinin her 3-4 saatte değiştirilmelidir. Tampon kullanılıyorsa bununda sık sık değiştirilmesi gerekmektedir.

Vajinal kokuyu önlemenin yolları banyo yaparken ya da duş alırken vajinal bölge yıkanmalıdır. Bu bölgeyi yıkarken kokusuz ve hafif sabun kullanılmalı ve sonra ılık suyla iyice durulanmalıdır. Aynı zamanda vajinal bölgenin hava almasını sağlayacak şekilde iç çamaşırı giyilmelidir. Pamuklu iç çamaşırları doğal lifler içerdiği için vajinanın hava almasını ve kuru kalmasını sağlar. Naylon ve ipek iç çamaşırları giyilmemelidir. Çünkü bu kumaşlar hava almaz ve emici değildir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Yumurta Kokusu Nasıl Çıkar?

Yumurta Kokusu Nasıl Çıkar?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Mideden Gelen Ağız Kokusu

Mideden Gelen Ağız Kokusu

Faranjit Ağız Kokusu Belirtileri ve Tedavisi

Faranjit Ağız Kokusu Belirtileri ve Tedavisi

Genital Bölge Kokusu Belirtileri ve Tedavisi

Genital Bölge Kokusu Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Tırnağı Kokusu Nasıl Geçer?

Ayak Tırnağı Kokusu Nasıl Geçer?

Ter Kokusu Nasıl Çıkar?

Ter Kokusu Nasıl Çıkar?

Güncel

Ağız Kokusu Belirtileri ve Tedavisi

Ağız Kokusu Belirtileri ve Tedavisi